Dôchodcovia. Bonzáci alebo agenti?

Smeráci už 3 roky lynčujú podnikateľov a špeciálnou skupinou, na ktorú doslova poľujú, sú obchodníci. O ich katastrofálnych krokoch, uskutočnených zvyčajne prostredníctvom ministra pôdohospodárstva Jahnátka som napísal už viacero článkov, napríklad tento, tento, tento, tentotento. Najnovšie sa k nemu ide pridať aj samotný premiér Robert Fico.

Znížená 10% DPH
Vláda istôt  sa rozhodla, že zníži DPH na niektoré vybraté základne potraviny – mlieko, chlieb, maslo, ryby atď. Je to legitímne politické rozhodnutie, na ktoré môžeme mať svoj názor. Avšak zarážajúci je spôsob, ako chce premiér Fico prinútiť obchodníkov, aby naozaj zníženú DPH premietli do cien. Chce v spolupráci s Jednotou dôchodcov zriadiť tzv. dôchodcovské hliadky, ktoré budú zníženie cien kontrolovať a „previnilcov“ hlásiť. Výborne. Safari na obchodníkov sa môže začať!

Ceny určuje trh
Na Slovensku máme voľnú tvorbu cien. Ceny určuje trh. A konkurencia. Ak sa jeden obchodník rozhodne, že bude predávať mlieko za 1 euro a druhý obchodník, ktorý má svoj obchod o pár metrov vedľa, to isté mlieko za 2 eurá, je to úplne v poriadku a všetkých je do toho veľké nič. Takisto, ak sa nejaký obchodník rozhodne, že práve v deň, keď sa zníži DPH na vybraté potraviny na  10%, on svoje ceny zvýši o 15%, takisto je do toho nikoho nič. To, či si k nemu rožky a mlieko za vyššiu cenu zákazník príde kúpiť, určuje len a len samotný zákazník. Ak chce mať (akákoľvek) vláda vo svojej krajine nízke ceny potravín, musí sa snažiť vytvoriť čo najširšiu konkurenciu, obchodníkom aj prvovýrobcom maximálne uľahčiť život, nebombardovať ich byrokraciou, poplatkami a pokutami a nízke  príjemné ceny prídu samé a budú ešte nižšie a ešte príjemnejšie. Viem, že toto boľševici  typu Fico a Jahnátek ťažko chápu, oni by najradšej dali mlieko za 2 koruny do zákona, ale inej cesty k nízkym cenám, než tej, o ktorej píšem, jednoducho niet.

Peniaze von oknom
Predpokladám, že dôchodcovské hliadky budú za svoju činnosť honorované. Efekt však bude úplne nulový. Neexistujú žiadne páky, ako diktovať obchodníkom ceny - vysvetlil som to v predchádzajúcom odseku. Tieto peniaze na dôchodcovské hliadky budú teda doslova vyhodené von oknom. Ak má vláda nejaké peniaze v rozpočte „navyše“, nech ich rovno pridá dôchodcom k ich dôchodkom, ale spravodlivo, nie vybratej skupine (alebo napríklad nech ich pridá mamičkám na materskej, učiteľom, atď). Viem, že v minulom režime sa mnohí  radi tvárili, že pracujú a štát sa zasa tváril, že ich za tú robotu platí. Robert Fico je toho žiarivým príkladom, pretože práve on v živote nič poriadne nerobil, len sa poflakoval a kľučkoval medzi verejnými funkciami. Jemu sa to dokonca darilo dlho aj po revolúcii. Ale teraz už by mali byť tie časy konečne preč.

Udavačstvo a nenávisť
Dôchodcovské hliadky sú ekonomickým nezmyslom. Avšak tento nezmysel má aj morálny a etický rozmer. Robert Fico spraví z niektorých dôchodcov nenávistných eštébakov, ktorí budú donášať. Na svojich susedov, známych, ale aj celkom neznámych ľudí, ktorí sa v nie ľahkej dobe rozhodli tvoriť hodnoty, živiť vlastnou prácou a dať prácu aj iným.  Možno sa budú niektorí akční dôchodcovia aj tešiť z „dobre odvedenej práce“, ako to tým hnusným zbohatlíckym obchodníkom osolili.  Zároveň sa bude rozosievať obojstranná nenávisť – udávaných aj udavačov. Tí, čo sme starší, si jednu dobu, plnú eštébákov pamätáme. A nemali by sme chcieť pripustiť ani len fragment z toho, čo by nám tú temnú dobu pripomínalo.

Komentáre

Podnikala som 20 rokov v obchode a v službách. Ale toto je fakt neúnosné. Nechápem, kam na takéto nezmysly Smeráci aj so svojim vodcom vôbec chodia? Veď to absolútne popiera zmysel trhového mechanizmu. Nechápala som ani zmysel kontrol zo strany SOI, keď chodili po reštauráciách kontrolovať gramáž mäsa. To predsa v normálnych krajinách neexistuje. Stačí ísť do normálnych štátov, ktoré sú celé desaťročia založené trhovo a nikde sa nestretnete s udávaním gramáží v jedálnych lístkoch. Keď som sa na to pýtala, povedali mi, že rezeň musí byť taký veľký, aby sa zákazník vrátil. A toto je presne to isté. Dôchodca má čas a môže si skontrolovať, v ktorom obchode čo koľko stojí. Sama mám rodičov dôchodcov, mama má najnižší dôchodok aký existuje a má odsledované všetky ceny. Nakupuje tam, kde je to pre ňu výhodné. Obchodom, v ktorých ako ona hovorí, sú zlodeji, sa vyhne na kilometer. Od toho je predsa zákazník. Aby si sám zvolil.
Ja sa ale ani veľmi nečudujem, že v našom štáte je najpopulárnejšia funkcia "udavač". Mali sme sa to od koho naučiť. Štb funguje aj naďalej. Len v inej forme. Za 20 rokov môjho podnikania som sa stretávala s názorom, napríklad na rôznych úradoch, že len nech dajú podnikateľom, čo si zaslúžia. Ja plne chápem rozhorčenosť úradníčky, ktorá zarobí mesačne 450 - 500 eur, že závidí, keď má niekto niečo viac. Ale čo ona urobila preto, aby sa to zmenilo? Nič.
Fico asi stráca pôdu pod nohami, keď vymýšľa zo dňa na deň stále stupídnejšie opatrenia. Politika, ktorú robí Smer sa nedá porovnať ani s komunizmom, ani zo socializmom. Je to niečo absurdné a absolútne proti všetkým zákonitostiam demokratickej spoločnosti. Zobe z ruky "silným" ľuďom so ŠIROKÝMI ramenami, práve tým, ktorí najviac ožobračujú najchudobnejších a celý tento štát. Neviem, či sa v ňom ozývajú výčitky svedomia voči týmto úbožiakom a tak si ich kupuje aspoň malými sociálnymi balíčkami. Najhoršie na tom je, že práve tí, ktorí v skutočnosti najviac na neho doplácajú, mu zároveň veria najviac. Je to najväčší paradox v našej spoločnosti. Pripomína mi to týrané ženy, ktoré tiež nedokážu opustiť svojho trýzniteľa, alebo akýsi druh politického sado-masochizmu.

Feedback