Dať si rybu má chybu

Ľubomír Jahnátek by si mal vziať pôžičku a vrátiť slovenských daňovým poplatníkom takmer 700.000 eur. Alebo by to mala zaňho zaplatiť strana Smer - SD.

Takmer 700-tisíc eur, presnejšie 684-tisíc eur, zhruba 20 mil. slovenských korún, zaplatil rezort pôdohospodárstva televízii TA3 za dva reklamné šoty, desať polhodinových dokumentárnych filmov a dvanásť dvadsaťminútových relácií. Za 171-tisíc ich TA3 nakrútila a za 513-tisíc eur ich potom televízia odvysielala. Bolo to v roku 2012. Pritom pôvodne rezort zamýšľal podpísať zmluvu o podobnej kampani na podporu konzumácie našich rýb s verejnoprávnou RTVS. A podľa nej mal platiť len 150-tisíc eur. Zaplatiť mal totiž len za výrobu programov, lebo verejnoprávna televízia ich bola ochotná odvysielať zadarmo.
 

Jahnátek : Oprávnená aktivita

Viete, ako sa vyjadril vtedy vtedajší minister Jahnátek? Odcitujem : „Aktivita je oprávnená, lebo ľudia začnú viac kupovať ryby.“ Ešte vám nie je niektorým jasný prínos tejto rybacej kampane? To nevadí, pomôžeme si druhým vysvetlením Ľubomíra Jahnátka. Opäť odcitujem: „Podpora a posilnenie cieľavedomého komunikačného pôsobenia na spotrebiteľov so zameraním na sprostredkovanie informácií, predstavenie pozitívneho imidžu sektora a jeho produktov.“ Toto bolo kľúčové vysvetlenie tejto dôležitej marketingovej aktivity ministra pôdohospodárstva. Normálne nenormálne.
 

Pokračovanie absurdnej reklamy

Ale to nie je všetko. V roku 2013 propagácia rýb pokračovala. Bývalá moderátorka Markízy na jeseň organizovala 10 osvetových prednášok v školách, spolu za 10-tisíc eur. A v roku 2014, Ľubomír Jahnátek v kampani pokračoval ďalej. Ministerstvo pod jeho kuratelou si na kampaň za 180-tisíc eur vybralo desiate najpočúvanejšie rádio v Bratislavskom kraji. Šoty v rádiu Best FM stáli dvojnásobok ceny, ktorú mali v tomto rádiu v cenníku na rok 2014. A dvakrát lacnejšie priestor predávalo napríklad aj výrazne úspešnejšie rádio Jemné melódie. Tak si teraz predstavte, že je piatkové popoludnie a v rádiu Best FM zvučka ohlási reklamný blok a máme možnosť vypočuť si minútový reklamný šot ministerstva pôdohospodárstva. "Dať si rybu nemá chybu." Prihováral sa nástojčivý hlas tej istej exmoderátorky, ktorá organizovala prednášky v roku 2013 a ktorá nás presviedčala, že sladkovodné ryby ako kapor či zubáč sú zdravé a chutné a dajú sa pripraviť na masle alebo na víne. A túto reklamu vysielali dva mesiace a ministerstvo za ňu rádiu zaplatilo 180-tisíc eur. Odvysielanie jedného šotu stojí v tomto rádiu rôznu sumu v závislosti od atraktívnosti vysielacieho času. V tom najlepšom je to 400 eur bez DPH, z ktorých sa teda ešte odpočíta 15 % množstevná zľava. A táto suma je však viac ako dvojnásobok ceny, ktorú si rádio účtovalo v cenníku na rok 2014, pretože v ňom stál minútový šot 180 eur bez DPH.
Ako opoziční poslanci sme na túto donebavolajúcu netransparentnosť a drzosť upozorňovali už vtedy. Nikto nás nepočúval – smerácka 83-ojka to istila.
 

Kto bude teraz niesť zodpovednosť?

Transparency International podala podnet na Úrad pre verejné obstarávanie – v januári 2013, lebo v tom videla obchádzanie zákona. V týchto dňoch - po 3,5 roku (!?) Úrad rozhodol, že podnet bol oprávnený a ministerstvo porušilo zákon

Pýtam sa, kto za to teraz ponesie zodpovednosť? A zároveň si aj sám sebe odpovedám - nikto. Máme novú vládu, novú ministerku, Jahnátek sa už zašíva v parlamente. Som presvedčený, že rybár Jahnátek by mal tieto peniaze zaplatiť teraz zo svojho alebo by to zaňho mala uhradiť strana Smer-SD. Prípad ako vyšitý pre hmotnú zodpovednosť politikov a verejných funkcionárov.

Pridať komentár

Feedback