Čo má spoločné MVK a Polis? Čísla vycucané z prsta

Včera uzrel svetlo sveta prieskum agentúry MVK a pred niekoľkými týždňami to bola agentúra Polis. Obe agentúry majú toho pomerne veľa spoločného. Ani jedna nemá webovú stránku, oficiálne pomaly nič nezarábajú, „sídlia“ kdesi v tramtárii v panelákových bytoch, odkiaľ zrejme robia aj svoju telefonickú či koordinačnú (pri omnibusoch cez anketárov) podnikateľskú „činnosť“.

A ešte dve veci majú spoločné - ani jedna „nepustila“ počas roka SaS do parlamentu.

SaS cez 5% „ani bohovi“
Polis to robí aspoň konzistentne a rafinovanejšie. Prieskumy vydáva každý mesiac. Zásadne ich vydáva niekoľko dní potom, ako zverejní svoj prieskum renomovaná agentúra FOCUS. Zlé jazyky medzi novinármi aj politikmi hovoria, že Ján Baránek z Polisu vždy „opajcne“ focusácke čísla, sem pridá, tam uberie, tak, aby to bolo stále vo focusáckom 95%-nom intervale spoľahlivosti a je vymaľované. Tento interval je totiž pri cca  5-8% strane a pri bežne používaných vzorkách 3%-4% (+-1,5% až +-2% ). Znamená to, že ak má strana nameraných vo FOCUSE pod 7%, bez problémov je možné ju „zraziť“ v Polise pod 5% a ste v intervale. A zároveň aj mimo parlamentu.

Problémom však je, ak tie výsledky „smerujú“ pri jednej politickej strane vždy k spodnej hranici intervalu a starostlivo sa „dbá“, aby nikdy, teda v žiadnom meraní, nebola presiahnutá parlamentná hranica 5%. Za normálnych okolností by mali Polisom namerané hodnoty strany SaS  „oscilovať“ okolo hodnôt nameraných vo FOCUSE, teda z času na čas by mali byť vyššie, z času na čas nižšie. Keď si vezmeme posledných rok 2015, SaS mala vo FOCUSE nameranú 7x hodnotu nad 5% , len 2 x medzi 4-5%. V Polise boli všetky merania - 12x pod 5%, z toho 3x dokonca pod 4%. 

To už nie je štatistika, ani pravdepodobnosť, to už je zlomyseľnosť, alebo manipulácia. Pre ľudí, čo rozumejú meraniu prieskumov, je napríklad výsledok 4,8% a 6,3% totožný, lebo sú stále v intervale spoľahlivosti. Ale pre médiá sú tieto výsledky diametrálne odlišné a v tom je problém. K tomu sa však ešte dostanem.

O tom, prečo to pán Baránek, majiteľ Polisu, takto robí, môžem len špekulovať. Svoju teóriu mám. Je to však v prvom rade on, ktorý by mal vysvetliť svoje dáta. Mňa osobne by celkom zaujímalo, či sa tie telefonické prieskumy vôbec uskutočňujú a ak, tak v akej miere. Veľa by o tom prezradili faktúry a podrobné výpisy hovorov napríklad za roky 2015 a 2014.

Oproti Polisu MVK manipuluje úplne „na hulváta“. Prieskumy robí absolútne nepravidelne a „riedko“, vždy, keď „o niečo ide“, to znamená napríklad, keď vznikla strana NOVA, alebo strana SKOK, či teraz pred voľbami. MVK je totiž personálne prepojená s jedným našim bývalým členom  a zaviazaná zákazkami z ministerstva hospodárstva, keď mu šéfoval tiež náš bývalý člen Juraj Miškov, dnes SKOK, predtým NOVA. Podľa toho, v akej politickej strane sa  tento človek alebo jeho kolegovia nachádzajú, tam bez škrupúľ smerujú aj percentá MVK. Či to bolo v čase, keď bol v občianskom združení Liberálna Dohoda, potom v NOVE a teraz v SKOKU. Trefne o tom písal svojho času Dag Daniš a venoval som sa tomu niekoľkokrát už aj ja tu, tu a tu.

Kontrola? Zabudnite. Porovnania sú zaujímavé
Druhou spoločnou charakteristikou agentúr Polis a MVK je to, že ani jedna nie je členom asociácie výskumných agentúr SAVA, v ktorej sú všetky renomované agentúry, ako je napríklad FOCUS, AKO,  GFK, TNS atď. Jednou z podmienok členstva totiž je, že členovia tohto združenia budú na seba „dohliadať“. V preklade to znamená, že si môžu kontrolovať metodiku, postupy, dáta, samotný priebeh prieskumu a podobne. Toto sú dosť silné obmedzenia pre toho, kto chce špekulovať, alebo rovno podvádzať.

Ak vám teraz niečo napadlo, tušíte správne. V oboch agentúrach, ktoré sú v SAVA a zverejňujú svoje prieskumy – FOCUSAKO - je SaS dlhodobo nad 5% (AKO nameralo SaS v roku 2015 jedenkrát aj nad 6% a jedenkrát aj nad 7%). V agentúrach, ktoré v SAVA nie sú – Polis a MVK - ako som už vyššie uviedol, sú výsledky vždy nižšie a vždy zásadne pod parlamentných 5%.

Špeciálnou agentúrou, o ktorej sa treba ešte zmieniť, je česká agentúra MEDIAN SK, ktorá síce nie je v SAVA, ale prieskumy robí na Slovensku dlhodobo pravidelne každý mesiac a uverejňuje ich formou tlačovej správy aj na svojej stránke najpodrobnejším spôsobom zo všetkých svoju metodiku. Tá je trocha odlišná od FOCUSU a AKO, lebo Median dáva otvorenú otázku, to znamená respondentovi nevymenúva anketár strany, ale sa rozhoduje spontánne. Silnejšie značky (Smer, KDH, SDKU) tu majú miernu výhodu voči menej známym značkám (Sieť atď.)  V tejto agentúre SaS dosahuje takisto, až na výnimky výsledky nad 5% (z času na čas nad 6%).

 

TABUĽKA

Mesiac 1.15 2.15 3.15 4.15 5.15 6.15 7.15 8.15 9.15 10.15 11.15 12.15   Priemer Priemer
                            za rok za polrok
Focus 4,4 5,3 5,0 4,6 5,1 5,4 5,2 5,2 5,3   5,1% 5,2%
AKO     4,6 4,8 5,2 7,5       5,9 5,0 / 6,2 5,8   5,6% 5,7%
                               
Median 6,2 5,2 5,0 6,1 6,2 5,5 4,7 4,8 6,1 5,7 6,0 7,0   5,7% 5,7%
                               
Polis 3,9 4,2 3,8 4,0 3,9 4,3 4,5 4,3 4,0 4,7 4,0 4,0   4,1% 4,3%
MVK     2,6   3,1 2,9       3,7 3,7 3,4   3,2% 3,6%

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Ako zmanipulovať prieskum
Ak vám niekto nepozerá na prsty a nechcete si prieskum úplne vycucať z prsta, ale mať aj akože nejaké dáta, urobíte to veľmi jednoducho. Možností je viac.

Napríklad „vhodne“ zvolíte znenie a poradie otázok a ovplyvníte respondenta v prospech konkrétnej strany. Vyskúšal som to a dal som spraviť takto prieskum „ v prospech SaS“. Výsledok? SaS v ňom dosiahla 13%  v čase, keď sme sa po odchode odídencov motali niekde okolo 4%. Podrobnosti sú uvedené v tomto blogu.

Druhou možnosťou, výrazne sofistikovanejšou, je spraviť prieskum na väčšej, napríklad dvojnásobnej vzorke a určitých respondentov z jednej vzorky, ktorí si vybrali jednu stranu zameniť za respondentov z druhej vzorky, ktorí si vybrali druhú, preferenčne porovnateľnú stranu, a to tak, aby reprezentatívnosť vzorky zostala zachovaná. Takto dokážete jednej strane prakticky zdvojnásobiť „namerané“ hodnoty a druhej ich, naopak, zmenšiť na polovicu. Prípadne môžete zameniť respondentov jednej vzorky, ktorí si vybrali konkrétnu politickú stranu za respondentov druhej vzorky, ktorí boli nerozhodnutí alebo povedali, že nebudú voliť a spravíte to opäť tak, aby zostala reprezentatívnosť zachovaná. V takomto prípade poškodíte jedinej konkrétnej strane a len mierne polepšíte všetkým ostatným. lebo "profit" bude rozdelený medzi všetky zostávajúce subjekty.

Ale ako som povedal, kreatívnych možností je oveľa viac, ak vás nikto nekontroluje.

Niekedy to „nevydá“ a interval - neinterval, namerať, hlavne pred nejakými voľbami, sa musí. Tu je zopár príkladov.

Predvolebné úlety MVK, týkajúce sa SaS, resp. odídencov SaS 
1) V októbri 2013, tesne pred voľbami do VÚC BSK „namerala“ MVK Pavlovi Frešovi s 33,2%,  Monike Flašíkovej Beňovej 29,7% a Danielovi Krajcerovi 24,6%, čo Krajcera predurčilo na boj o druhé kolo. Skutočné výsledky (Frešo 48,4%), Beňová 24,1% a Krajcer 13,6% znamenali, že Krajcer, Miškovov kolega a odídenec z SaS, sa o druhé kolo ani neobtrel.

2) V máji 2014, 9 dní pred voľbami do EP „namerala“ MVK strane SaS 3,5% a poslala ju bezpečne mimo EP. Strana SaS dosiahla 6,7%, získala 1 mandát z 13 a druhý mandát jej ušiel len tesne.  Pritom koalícii NOVA – KDS – OKS namerala MVK 6,2% (skutočný výsledok 6,8%). Keď sa chce, tak sa to dá, že áno.

Predvolebný superúlet Polisu, týkajúci sa (nielen) SaS 
Vo februári 2014 v poslednom prieskume preferencií, týkajúcom sa volieb do EP, „nameral“ Polis stranám Smer 50,5% (skutočný výsledok 24,1%), SaS 4% (skutočný výsledok 6,7%) a NOVA 0,7% (skutočný výsledok 6,8%). To boli tak šialené výsledky, ako keby niekto nameral, že autor tohto komentáru je astronaut.

Prečo je toto všetko problém a ako sa môžeme brániť
Lebo média tie prieskumy zverejňujú. Najviac priestoru, keď sa zameriame na televízie a rozhlas, ktoré majú nesporne najväčší zaber, dostávajú, paradoxne, dve nedôveryhodné agentúry Polis a MVK a len jedna dôveryhodná – FOCUS. Napríklad televízia Markíza pred voľbami do EP odvysielala vyššie uvedený prieskum MVK ako „exkluzívny prieskum MVK pre TV Markíza“. Bolo to doslova pár dní pred voľbami. Prezentácia „nameraných“ výsledkov bola sprevádzaná veľmi sugestívnou reportážou. Haulík z MVK vo svojej kancelárii, pred ním kopy dotazníkov od anketárov...

Bola to manipulácia ako prasa. Som presvedčený, že určitou mierou tiež prispela k tomu, že SaS tesne ušlo druhé miesto poslanca v EP a naša strana bola poškodená.

Včerajšie hausnumerá MVK opäť všetky médiá odvysielali. Je to tristný poznatok.

Pritom riešenie, čo zverejniť a čo nie, by bolo elegantné. Ak by médiá zverejňovali len prieskumy tých agentúr, ktoré by boli ochotné zverejňovať svoju metodiku a surové dáta.

Problém je totiž v tom, že výsledky prieskumov častokrát formujú nálady voličov, napríklad nerozhodnutí sa môžu prikloniť k silnejšej strane, aby ich hlas „neprepadol“. Alebo aby dali hlas budúcej „vládnej“ strane. Teda výsledky prieskumov voličov nielen informujú, ale ich aj výrazne ovplyvňujú.

A ako sa môžeme brániť? Prakticky nijako - len tak, že budeme na takéto skutočnosti poukazovať.  Čo som sa snažil aj v tomto blogu spraviť.
 

Tento článok sa vám nepáči.

Komentáre

Dobry den pan Galko, dobra praca. Aj ked mi je jasne, ze fenomen nevolicov postihuje vsetky strany rovnako. Nevolic svojim hlasom pomaha hlavne vacsim stranam, ktore vo volbach dosiahnu viac percent. Pre mna ako cloveka zvedaveho vsak vyvstava otazka, kde je tych 30% - 40% volicov co udajne podporuju SMER. Nie raz sa stane ze na TA3 ide titulok ze SMER Roberta Fica ma podporu 42%. Samozrejme mensim vyskumom prideme na to, ze to nie je realna podpora ale celkovy vysledok pri zaratani nevolicov, teda miery ucasti na volbach. V tomto kontexte vcerajsieho prieskumu MVK ucast na volbach 45% mi pride ako vtip. Na jednu otazku mi vsak prieskumy neodpovedaju. Kolko ludi z opytanych dava hlas SMERu. Bez zaratania nevolica. Aku ma Fico skutocnu podporu. Je to jednoduchy pomer volicov SMERu ku vsetkym opytanym (co sa zucastnia volieb). Na tuto otazku dodnes hladam odpoved vo vsetkych prieskumoch. Pretoze ak 10.3.2012 Fica volilo 1,1mil zo 4,4mil, tak je to 25% podpora (hoci dosiahol cca 44%). Ak by v sucasnosti vyslo najavo ze Fica realne voli 18-23% tak by to mohlo silno ovplyvnit nehynucu vieru v tuto politicku srocku a zaroven nastartovat nevolicov. Vdaka a drzim palce.

Obrázok používateľa Ľubomír Galko

Vdaka, za podporu, pan Radnoti. Vsetko bude o volebnej ucast. pokial budeme vsetci mobilizovat a bude vysoka, percenta Smeru pojdu pomerne rychlo dole. je to len na nas - a na (ne)volicoch.

Poučné!!! A ako sa môžeme brániť? Neverte žiadnej štatistike ktorú ste sám nesfalšovali a v TV pozerajte len športové prenosy :) Nedal by sa dať podnet na radu na vysielanie a retransmisiu, aby sa prieskumy v TV mohli vysielať len s agentúr v SAVA, resp. takých ktoré zverejnujú svojú metodiku prieskumu. A naopak pokutovať exkluzívne prieskumy MVK/Polis? Držím palce v boji so "spravne" nastaveným systemom.

Obrázok používateľa Ľubomír Galko

Prave nad takym riesenim uvazujeme, pan Stofa (mam na mysli ten podnet) a preverujeme moznosti. Vdaka za podporu.

pri stranach ako je SaS, Nova, ci SKOK su tie preferencie vzdy nerealne, a agenture MVK ich uplne skresluje, proste nezmysel, ale to Galkovi v minulosti zrejme nevadilo

Obrázok používateľa Ľubomír Galko

Mate pravdu a tu si ciastocne sypem popol na hlavu. Predtym som sa prieskumom vobec nevenoval. venujem sa im aktivne posledna 2-3 roky.

Pán Galko, iba krátko. Nadobudol som vážnu obavu, že trpíte nejakou formou obsedantno-kompulzívnej poruchy, vo vašom prípade zrejme prevažuje obsedantná zložka. Preto by som od vás chcel, podobne ako vy odo mňa, dôkaz. V tomto prípade potvrdenie od odborníka, najlepšie psychiatra, že ste spôsobilý pre výkon verejnej funkcie, resp. pre výkon funkcie poslanca NR SR. Na záver by som vás chcel "potešiť", že ste sa v prípade Polisu dostali do exkluzívnej skupiny politikov: V. Mečiar, J. Slota a N. Mojsejová. Aj títo, pred voľbami v minulosti, vyjadrovali presne rovnaké výhrady voči Polisu, ako vy. Teda vyfabrikované. Zhodou okolností, vždy to boli voľby, kedy sa do NR SR ich strany nakoniec nedostali. Takisto zhodou okolností, ani jeden z nich sa mi po voľbách neospravedlnil.

Obrázok používateľa Ľubomír Galko

Vazeny pan Baranek, vasa reakcia je presne v duchu – kde koncia argumenty, nastupuju urazky a dehonestacia oponenta. Asi vam to unika, ale len tym posilnujete podozrenie, že vase prieskumy nie su serioznymi meraniami preferencii obcanov, ale skor vasimi osobnymi preferenciami. Poradím vam jednu vec: Vstupte s vasim Polisom aspon do asociacie vyskumnych agentur SAVA, aby vase vyskumne metody presli testom doveryhodnosti. Ak tomu spravne rozumiem, vy odmietate spristupnit faktury a podrobne vypisy hovorov za posledne dva roky, ktore by vyvratili podozrenia, ze data neziskavate systematickym meranim, ale vlastnou tvorbou.

Pan Galko, do SAVA nevstupim, lebo neriesila v minulosti podozrenia z korupcie v agenturach. . Takisto moj navrh na vznik organu, ktory by naozaj riesil doveryhodnost prieskumov ostal ignorovany. Pan Galko, toto vsetko najdete v archive TA3 a v archive Slovenskeho rozhlasu, relacia Z prvej ruky. Takze tu prosim Vas nesirte bludy. Takze ja som to bol, co vam asi uniklo, kto temu manipulacie prieskumov a moznej korupcie, v minulosti v mediach ako prvy nastolil. Pridal sa ku mne len(sic!) len Marchevsky. Lenze, to ste vy este ani asi neboli v politike. A prosim vas, ake vypisy hovorov? Vy si myslite, ze ja skladujem vypisy hovorov? Skaldujem vyplnene dotazniky, ked uz. Inak by som si musel prenajat samostatnu budovu ako sklad. A tie faktury. To ste len prebrali pribly argument, ze Polis nevydava faktury. V ramci zakona a pravidiel uctovnictva vydava faktury za prieskumy ina moja firma. Polis vnimajte najma ako marketingovu znacku. Ale to bys ste museli ovladat aj nieco ine, napr. uctovnictvo, ako konspiracie. A co sa tyka mojho konca argumentov. Uz som vam raz dokazal, a vy ste to nasledne aj priznali, ze vas argument s tym "predvolebnym prieskumom", ktory neustale omielate, je nezmysel. Dokonca ste vtedy priznali, ze s vasim mat-fyz vzdelanim viete, o com hovorim. Zrazu ste zabudli? Vsak si to v nasej komunika najdite. No a na zaver. Ako vy, ako matematik, mozete tvrdit, ze Focuv vyda prieskum a ja po nom opakujem. Lebo, pokojne zmente v retazci vyskytu na casovej osi poradie. Polis vyda prieskum a po nom ide Focus. Na toto netreba ale mat fyz. No a co sa urazok tyka. To nie je snaha urazit vas. Ja si naozaj myslim, ze nie ste v poriadku.

Obrázok používateľa Ľubomír Galko

Pan Baranek, pokracujete v urazkach. Budem preto velmi strucny. Clenstvo v asociacii SAVA pokladam za dolezity atribut serioznosti agentury a vaše zdovodnenie, preco v nej vaša agentura nie je clenom, za sofistikovany uskok, aby ste sa vyhli kontrole. Neskladujete výpisy hovorov, lebo by ste si potrebovali prenajať vlastnu budovu ako sklad. Prehanate, ale v poriadku. Tak si vypytajte od svojho operatora vypisy za prieskumy robené v predchadzajucom obdobi. Operator vam ich vyda. Do toho, ze faktury vydava ina vasa firma ako Polis, sa nechcem miesat. Len mi je potom cudne, na zaklade coho potom Polis ako vaša marketingova znacka vytvoril dlhy na poistnom, ako sú uvedené tu :

http://dlznik.zoznam.sk/dlznici-na-poistnom/polis-slovakia-sro-1

http://dlznik.zoznam.sk/dlznici-na-poistnom/polis-slovakia-sro

Pan Galko, ktoe ste vlastne vy, aby som si pytal vypisy hovorov? Na to je tax max. danovy urad a nie vy. Moj sofistikovany uskok je jednoducho pravda. Pan Galko, vypocujte si tie relacie, ktore som Vam spominal!. Preco ste sa neozvali, ked tu lietali hausnumera agnetur pre niektore politicke strany? S Vami nema zmysel ziadna diskusia, budete si mlet svoje. Bojujem tu proti korupcii od casu, kedy ste este nosili plienky a budem bojovat, ak Boh da, ked uz vy budete zabudnuty. Mimochodom, moje dlhy. Pan Galko, tie uz su do velkej miery splatene, len vymaz z databazy meska. Vy ako poslanci, ktori prijimaju zakony, ste to tak, zariadili. Dalej, pan Galko, dokazte mi, ze si nekupujete percenta? Ja si napr. myslim, ze ano. Na zaklade skusenosti, ktore z prostredia, v ktorom sa pohybujete, som dokonca o tom presvedceny, len to nevytrubujem tak, ako vy vytrubujete svoje domnienky. Dalej - vy neviete nic o tom, ako SAVA funguje. Tak to laskavo nekomentujte. Polis je tu cca. 20 rokov, vy ste v politike kolko? Pan Galko, vam ide len a len o to, aby ste boli akomosoba v parlamentne. Vam nejde o korupciu, vam ide o vas. Tak mi prosim vas povedzte jediny dovod, preco by ste napr. vy osobne mali byt v parlamente? Je len jediny. Lebo vy chcete. Iny neexistuje. Co ste pre tuto krajinu urobili? Okrem chaosu, ked ste prenechali vladu Ficovi? Nemate ani trochu sebakritiky. Zamyslite sa este raz to zopakujem - preco by ste mali byt v parlamente? Navyse, vy pracujete len s kuloarnymi klebetami. Mam zacat zverejnovat kuloarne klebety o vas z MO, alebo o VOS? To by len bola zabava... Ale ked inak nedate, zacnem. Malo sa odohra v tejto krajine, o com sa nedozviem. Pan Galko, ja com clovek, ktory tu za bolsevika bojoval aj za slobodu slova. Bol som obvineny, vysetrovany, prenasledovany. Spolu s Janom Budajom a dnes uz nebohym A. Srholcom sme mali obvinenia zo znasilnenia maloletej! Samozrejme vymyslene. Vy si vymyslate podobne, ako vtedy ti estebaci. Rozhodne sme to vsak nerobili preto, aby ste slobodu slova menili na slobodu klamat. Pan Galko, tak toto nie. Toto su dovody, preco vy ako osoba nemate co hladat v politike. Klamete a ohovarate. A to len kvoli nejakym percentam a vasim nenaplnenym osobnym ambiciam. Pan Galko, vy si nezasluzite 4%, ktore mate v Polise ako strana. Vy ako osoba si nezasluzite nic. Lebo,pouzivate spinave metody. Podobne, ak vtedy ti estebaci. Nenhnevajte sa, nemam uz na vas mentalnu vybavu. Tymto koncim. Po volbach sa skuste ale zamysliet.

Obrázok používateľa Ľubomír Galko

Vazeny pan Baranek, to, co ste tu odprezentovali s krvavymi ocami, vela o vas prezradilo. Musim priznat, necakal som to a stale nevychadzam z uzasu. Cakal som skor rozvahu, profesionalny odstup ako tento emotivny subor osobnych invektiv a vyhrazok. Zial, som nuteny nasu konverzaciu uzavriet konstatovanim, ze ste ma nepresvedcili o serioznosti vasich prieskumov. Poznam mnohych ludi z vasej brandze, ale ako vybuchnuty tlakovy hrniec sa nesprava nikto. Ale napriek tomu sa tesim na chvilu, ked sa osobne prekonate a SaS aspon raz „nameriate“ 5 percent. Drzim palce.

Pan Baranek, nehnevajte sa, ale vas sposob komunikacie je tragikomedia a ste jeden neprijemny, arogantny clovek. Pozeram sa prave na grafy, ako agenturam vychadzali prieskumy pri roznych volbach poslednych rokov a pravda je, ze vasa ,,seriozna" agentura Polis je v KAZDOM JEDNOM grafe najdalej od reality zo vsetkych agentur. A casto strielate absolutne nerealne, absurdne cisla. Len tolko k vasim ,,prieskumom".

Obrázok používateľa Knieza Myskin

tieto volby najlepsie ukazali "kvalitu" spominanych agentur
Kiez by si aspon teraz zacali sypat popol na hlavu

myslím, že väčšina prieskumov neodpovedá pravde...vždy sa na záver pomiešajú karty ale len o slabé percentá, lídri ostanú stále lídrami

Obrázok používateľa Ľubomír Galko

Hnutie 99% pred volbami malo nejaky zasadny problem s falosnymi podpismi. Takze islo k zemi. A prieskum Focusu bol este pred touto udalostou. Ale ked pozriete tie vase linky a porovnate ich s vysledkami, tak vidite, ze Focus nameral OLaNO 8,9% a Polis dal OLaNO 5%. Vysledok OLaNO bol 8,55%.

http://www.cas.sk/clanok/218294/vysetrovanie-hnutia-99-vsetky-skontrolov...

PS : ja nerobim z Focusu posvatnu kravu. Ale predkladam fakty. Focus je v asociacii, kde je mozne navzajom si kontrolovat vysledky, postupy, data. Polis nie je a to je pre mna klucove.

Na základe vyššie uvedenej komunikácie som sa všeličo dozvedel nielen ja, ale aj čitatelia HN blogov... Prieskum je ale prieskum, treba ho robiť a aj s takou orientačnou vážnosťou brať. Aj keď vstupné dáta majú agentúry rôzne. Pán Galko poradím Vám, neobviňujte všetkých,a nespomínajte aj farbu topánok,ktoré nosia, lebo to Vám rozhodne nepomôže, hlavne pred voľbami. Na podobné výsledky prieskumu, by sa mohli sťažovať viaceré politické strany a hnutia. A vyťahovať niektoré veci na pána Baránka /vôbec nemám elementárny dôvod si ho zastávať/, bolo tu naozaj zbytočné. Sám vidíte, ako skončila diskusia...

Obrázok používateľa Ľubomír Galko

Pan Kresar, vdaka za spatnu vazbu. Ja som sa vylucne stale drzal faktov - v blogu aj v diskusii. V diskusii som nedal priestor ani emociam, ani invektivam. A vzdy som len reagoval, aj to vzdy vecne.

Pan Galko, Vy ste tu pisali, ze verit mozno iba agenturam, ktore su v SAVA. Co hovorite na toto? Januar 2016, prieskum ASA, SaS-3,5%. SDKU-5,1%. Prieskum Polis, dnes, SaS-4,2%. Vsak ste v Polise mali viac, ako v ASA, ktore je clenom SAVA? Co vy nato? Podla Vas budeme verit len ASA, lebo je v SAVA???

aj v tychto prispevkoch (medzi JB and LG) vidno problem SK. Obaja posobite ako nevolici SMERU a napriek nezhodam (stromom) nevidite les. Je v podstate jedno ci prieskum klame alebo nie, ak sa to robi dobre (myslim upravu cisel) tak je to nemozne dokazat, cize zvysok su len dohady, konspiracie a zbytocne ukazovanie prstom jeden na druheho.

Na druhej strane nie je takisto problem byt transparentny a data (bez PII) zverejnit, to by urctie zvysilo doveryhodnost akejkolvek agentury a clenstvo v SAVA sa stava nepodstatnym.

Podstata ale unika a tou je ze zlodeji tu budu vladnut aj nadalej, prave kvoli egam a neschopnosti sa spojit a mat viziu s horizontom dlhsim ako nasledujuce volby (berte to obrazne a nie doslovne, nemam zaujem tu argumentovat co, kto, skym, ako). :))

Vela stastia do volieb.
BTW: skoda, ze sa stale nevoli cez internet, ta byrokracia postou (60 dni vopred a vyplnat formulare je v tejto dobe nasmiech), len keby vam zalezalo na 300k volicoch za hranicami (15% hlasov), tie volby cez internet by uz boli o inom. Ktovie ako by dopadol prieskum tu :)

Pan Baranek, nehnevajte sa, ale vas sposob komunikacie je tragikomedia a ste jeden neprijemny, arogantny clovek. Pozeram sa grafy, ako agenturam vychadzali prieskumy pri roznych volbach poslednych rokov a pravda je, ze vasa ,,seriozna" agentura Polis je v KAZDOM JEDNOM grafe najdalej od reality zo vsetkych agentur. LEn tolko k vasim prieskumom

Zaujimave informacie a reakcie . K archivacii telefonickych prieskumov - pan Baranek , kamarat ma telemarketingovu firmu, robi prieskumy , telemarketing, ... Pre rozlicnu klientelu, faktom vsak je,ze archivacia telefonickych rozhovorov, tisicov hovorov je len otazka technickehoi vybavenia v jednej kancelarii a miestnosti so serverom. Takze nezavadzajte . Sam viete,ze na politologiu nemate nielenze adekvatne vzdelanie a tu sa preukazuje,ze ani ludske kvality. A to uz nehovorim o vasom vyzore bezdomovca , ktory presne reprezentuje vadu osobu.

Zaujimave informacie a reakcie . K archivacii telefonickych prieskumov - pan Baranek , kamarat ma telemarketingovu firmu, robi prieskumy , telemarketing, ... Pre rozlicnu klientelu, faktom vsak je,ze archivacia telefonickych rozhovorov, tisicov hovorov je len otazka technickehoi vybavenia v jednej kancelarii a miestnosti so serverom. Takze nezavadzajte . Sam viete,ze na politologiu nemate nielenze adekvatne vzdelanie a tu sa preukazuje,ze ani ludske kvality. A to uz nehovorim o vasom vyzore bezdomovca , ktory presne reprezentuje vadu osobu.

Feedback