Ako sme ja a dokonca už aj celá strana SaS odpočúvali a monitorovali kamionistu. Alebo keď špičky Smeru zúria.

Smeráci zasa otvorili prevarenú, sedem rokov starú pseudokauzu „Odpočúvania novinárov“. Pália po mne ako diví. Komické na tom však je, že sa  snažia novinárom podsunúť niekoľko rokov staré informácie ako „nové skutočnosti“. Môžem sa len domnievať, prečo sa tak deje. Je možné, že smeráci majú v rukách interné hĺbkové prieskumy, v ktorých brutálne letia s preferenciami dole alebo im ukazujú, že konkrétne ja oslovujem časť ich elektorátu, napríklad z radov starších ľudí, čo ukázali v minulosti niektoré prieskumy zhodou okolností aj nám. Preto chcú mňa aj SaS čo najviac znedôveryhodniť a diskreditovať. Alebo potrebujú prekryť veľké kauzy. Napríklad informácie o šéfovi inšpekčnej služby na ministerstve vnútra a jeho toxických väzbách na osoby z radov závadových osôb sú veľmi závažné. Takisto Bašternákova snaha o „účinnú ľútosť“ je de facto jeho priznanie sa k daňovému podvodu a už v poradí ďalší, x-tý dôvod na odsťahovanie sa premiéra Fica z bytu, ktorý obýva. Je to nepríjemné aj pre ministra vnútra Kaliňáka, ktorý sa svojho času doslova mafiánskym spôsobom zmocňoval Bašternákových firiem. A do tretice, je to vážny problém aj pre predsedu poslaneckého klubu Glváča, ktorý je s Bašternákom priateľ, chodia spolu na svadby a na párty. Navyše,  Glváč má od neho tiež byt. Skrátka, tieto tri špičky Smeru sú s Ladislavom Bašternákom previazaní takpovediac pupočnými šnúrami.
 

O čo teda vlastne ide?

Portál Topky zverejnil článok s grandióznym nadpisom „Nové fakty v kauze odpočúvania novinárov: Glváč hovorí o slovenskom Watergate, klamstvá pre Galka“. Tento článok vyšiel bez toho, aby ma redakcia požiadala o stanovisko a okrem toho, že je tendenčný, je to navyše aj neprofesionálna zlátanina a amatérska snaha o PR pre smeráka Glváča. V článku sa píše, že v prípade jedného nasadenia Informačno – technických prostriedkov (ITP) bolo pôvodným dôvodom na vykonanie odpočúvania to, že záujmová osoba je podozrivá z poškodzovania vojensko-hospodárskych záujmov Slovenskej republiky. Tento dôvod predložilo Vojenské obranné spravodajstvo (VOS) v máji 2011 sudcovi krajského súdu v Trenčíne, pričom v obžalobe spred dvoch rokov sú však tieto skutočnosti označené za nepravdivé a zámerne vykonštruované a tvrdí sa v ňom, že odpočúvanie bolo zamerané na monitorovanie názorov a vyjadrení záujmovej osoby smerujúcej k politickej obrane strany Sloboda a solidarita.

Nasleduje bombastický medzititulok : Boli príkazy na odpočúvanie priamo od Galka? A ďalej sa píše : Napriek tomu, že exšéf VOS poprel, že by na odpočúvanie dostával od niekoho príkazy, nie je vylúčené, že príkazy šli priamo od Galka. Kvalita takto podávaných informácií je na tej istej úrovni, ako keby som ja povedal, že nie je vylúčené, že novinár, ktorý tieto zlátaniny napísal, vzal za to od smerákov peniaze.

V ďalšej časti sa jednou vetou autor nezrozumiteľne zmieňuje o tom, že trestné stíhanie riaditeľa VOS v prípade odpočúvania novinárov bolo zastavené. Na vysvetlenie uvádzam, že to boli práve prípady odpočúvania novinárov Pravdy, pri ktorých sa neskôr ukázalo, že Kaliňák úkoloval a riadil celú redakciu, vulgárnym spôsobom sa vyhrážal zamestnancom stratou zamestnania, ak nebudú písať na mňa diskreditačné články a podobne. Práve kvôli týmto prípadom mi designovaná premiérka Radičová navrhla odobrať poverenie viesť rezort obrany, čo vtedajší prezident Gašparovič  expresne do 24 hodín aj spravil. Podobne som o tom písal tu.

O tom, že vyšetrovanie už v tom roku 2015 preukázalo, že som do nasadzovania ITP nijako nezasahoval, že všetci svedkovia (a nebolo ich málo), ktorí vo VOS nasadzovanie ITP nejakým spôsobom riešili, vypovedali, že som nevydal ani jediný pokyn alebo rozkaz na nasadenie ITP, že VOS konala autonómne a všetci dôstojníci VOS konali výlučne na základe vlastných poznatkov alebo poznatkov svojich podriadených - sa článok nezmienil. Podotýkam, že toto vyšetrovanie a dokazovanie robila Kaliňákova polícia, presnejšie Kaliňákova NAKA pod dozorom generálnej prokuratúry a potvrdil ho pri zamietnutí sám generálny prokurátor a Ficov spolužiak Čižnár. Teda, aby som bol presný, cez svojho splnomocneného zástupcu, námestníka Šufliarskeho.

Od tohto dňa je moje meno v tejto pseudokauze definitívne očistené a pre mňa prestala existovať. Asi bude každý so mnou súhlasiť, že vhodnejšie a nespochybniteľnejšie osoby ako Kaliňákovi policajti a Ficov Čižnár na relevantnosť takéhoto zbavenia podozrení mojej osoby na Slovensku neexistujú a ak sa títo ľudia pod takéto niečo podpíšu, tak je to pravda nie na 100, ale na 200%.

Článok z Topiek amatérskym spôsobom v skrátenej forme a opäť bez môjho vyjadrenia prevzal len portál HN-online. Okrem toho boli k danej téme doteraz odvysielané tri reportáže, prvá v TA3, druhá v tv JOJ a tretia opäť v TA3 . Všetky tri boli korektné, aj s mojim vyjadrením. Okrem toho o tejto téme písala ešte Pluska, tá samozrejme svojim, „pluskovským“ štýlom. 
 

Aké sú konkrétne problémové pasáže?

V žalobe spred dvoch rokov, ktorá sa už stala  verejným alamanachom,  je pri jednom prípade okrem iného zhruba tento text :

„...riaditeľ VOS predložil sudcovi Krajského súdu v Trenčíne žiadosť o vydanie rozhodnutia na udelenie súhlasu k použitiu ITP – odpočúvania, ... tvrdením, že záujmová osoba P.Č. je podozrivá z poškodzovania vojensko – hospodárskych záujmov SR...pričom odpočúvania a zaznamenanie v rámci telekomunikačných činností bolo zamerané na monitorovanie názorov a vyjadrenie záujmovej osoby, smerujúcej k politickej obrane Sloboda a Solidarita“ (tu asi malo byť namiesto obrane  slovo strane, pozn. autora).

Pričom v pôvodnom uznesení o obvinení dôstojníkov, ktoré písal ešte vtedajší gen. prokurátor Trnka v roku 2012, sa písalo toto :
„...riaditeľ VOS na pokyn vtedajšieho ministra obrany SR Ľubomíra Galka predložil sudcovi Krajského súdu v Trenčíne žiadosť o vydanie rozhodnutia na udelenie súhlasu k použitiu ITP – odpočúvania, ... tvrdením, že záujmová osoba P.Č. je podozrivá z poškodzovania vojensko – hospodárskych záujmov SR...pričom odpočúvania a zaznamenanie v rámci telekomunikačných činností bolo na pokyn vtedajšieho ministra obrany SR Ľubomíra Galka zamerané na monitorovanie názorov a vyjadrenie záujmovej osoby, smerujúcej proti politickej strane Sloboda a Solidarita.“

Také spojenie „na pokyn Galka“, „na rozkaz Galka“ bolo vtedy Trnkom použité spolu v piatich prípadoch. A viete, ako sa tam úplne účelovo dostalo? Na základe výpovede jediného (!) svedka, nejakého radového dôstojníka, s ktorým som sa v živote nestretol. Toto celé svedčí o tom, prečo táto pseudokauza vlastne vznikla  a aký cieľ mala. A je to aj smutným svedectvom toho, akým systémom pracovala GP pod vedením Trnku, ktorého dnes (okrem Plusky a Pravdy) už nikto po jeho prevalených aférach s Glance House  a jeho vzťahmi s Kočnerom neberie vážne.

Tento svedok, ktorý najprv takýmto hnusným spôsobom poslúžil smerákom a Trnkovi, sa však neskôr evidentne spamätal a zmenil výpoveď  a povedal, že to vlastne „len niekde počul, že Galko to kázal“. Bolo to v čase, keď všetci dôstojníci VOS začali vypovedať o mojej nevine, o čom som písal vyššie. Zrejme si uvedomil, že z mojej strany naňho poletí trestné oznámenie za krivé obvinenie. Kaliňákov vyšetrovateľ aj nový dozorujúci prokurátor Čentéš celkom logicky v obžalobe tieto nezmysly o mojej osobe vypustili a zároveň dali do uznesenia o zastavení trestného stíhania informácie o výpovediach všetkých svedkov v môj prospech.
 

A teraz, ako to vlastne mohlo byť.

Kritická časť vety, citujem : ... pričom odpočúvania a zaznamenanie v rámci telekomunikačných činností bolo zamerané na monitorovanie názorov a vyjadrenie záujmovej osoby, smerujúcej k politickej obrane Sloboda a Solidarita (SAS).,
je nezrozumiteľná - nie je z nej vôbec jasné, kam vlastne záujmová osoba “smerovala“ a kto  pred kým mal SaS obraňovať. Nie je z nej jasný ani motív, prečo by sa to malo diať. Nemám prístup k vyšetrovaciemu spisu, takže neviem, čo sa tým vlastne myslí, ale zamyslieť sa môžem.

Najprv ale malé odbočenie. Predstavte si, že unikajú utajené skutočnosti z nejakej tajnej služby a operatívne informácie nasvedčujú tomu, že agent má zvláštnu „vlastnosť“. Udržiava vzťahy s „ľahšími“ ženami a v intímnych chvíľach sa nevie zdržať a „machruje“, chváli sa podrobnosťami z operácii služby. A vlastní tajní naňho nasadia ITP, dokonca nielen zvuk, ale aj obraz, teda kameru. Asi netreba vysvetľovať, do ktorej časti jeho bytu. Toto všetko sa udeje so súhlasom sudcu a oficiálny dôvod je únik utajovaných skutočností. Informácie sa následne zbierajú, zhromažďujú a vyhodnocujú. A archivujú – zvuk aj obraz. Ak sa k nim v budúcnosti dostane niekto, kto nie je  zaangažovaný do prípadu, čo si tak asi pomyslí? „Ježiš, oni ho filmovali v spálni“. A pritom to bolo celé v poriadku. Bizarné, neuveriteľné? Lenže taký prípad sa v minulosti naozaj aj stal a viedol k úspešnému koncu.

A teraz mi povedzte, prečo by niekto, na koho boli so súhlasom sudcu nasadené ITP z dôvodu podozrenia z ohrozenia vojensko-hospodárskych záujmov štátu nemohol byť monitorovaný aj v tom zmysle, či sa nesnaží skorumpovať nejakých nominantov SaS na rezorte obrany, vrátane samotného ministra? Keby takéto podozrenie VOS mala na základe operatívnych informácií, jej postup voči tejto osobe by bol plne legitímny. Ale  zároveň je možné aj to, že osoba, ktorá by sa následne dostala k čiastkovým informáciám o tomto prípade a ktorá nie je dostatočne oboznámená s metódami tajných služieb, by vyhodnotila postup VOS ako í ako nesprávny a dokonca protizákonný? Veruže je to možné – a píšem to pri všetkej úcte k policajtom aj dozorujúcemu prokurátorovi, ktorí prípad vyšetrovali.

Samozrejme, netvrdím, že sa prípad s kamionistom, čo mi stále otĺkajú o hlavu (keďže zastavené prípady odpočúvania novinárov Pravdy už nemôžu), stal práve takto. Môže tam byť kopa iných vysvetlení. Ako to bolo, nech vysvetlia dôstojníci VOS a rozhodne o tom súd. Ale ak by to tak bolo, ako hovorím ja, nesvedčilo by to práve o tom, že VOS za „mojich“ čias bolo skutočne autonómne, keď nemalo problém preveriť a vyšliapnuť si aj na vlastného ministra a jeho ľudí?

To všetko ukáže súd – ak sa ho raz tí dôstojníci VOS a celá spoločnosť dožijeme. Ale je trápne viniť z toho mňa a SaS a vyťahovať to po dvoch rokoch dokonca ako nejaké „nové skutočnosti“. Toto nie je veľká kauza a la Watergate. Toto je jedna veľká smerácka blamáž pod vedením exministra Glváča.

Oveľa ťažšie pochopiteľne pre mňa ako jeho špinavé konanie  je to, ako si časť médií, niektorí predstavitelia vyšetrujúcich zložiek a niektorí politici osvojili teóriu o tom, že „sudcovia boli klamaní“. Dokonca nejakým kopírovaním žiadostí. Akoby tí sudcovia boli nesvojprávni panáci. Vedia, že podľa zákona si musia k rozhodnutiu o nasadení ITP vypýtať všetky podklady a navyše musia počas celej doby nasadenia ITP neustále skúmať, či dôvody nepominuli. Oni majú na to x možností, ako to robiť. Veď ak by bolo také jednoduché „oklamať sudcu“, načo by tí sudcovia vlastne boli? Veď by tie súhlasy na nasedenie ITP mohol dávať šéfovia jednotlivých oddelení tajnej služby. Úloha sudcov je však nezastupiteľná, pretože úradný zásah do súkromia občanov je mimoriadne vážna vec a musí existovať nezávislá kontrola. Tak, prosím, nerobme zo sudcov hlupákov.

Je známe, že súdne konanie voči obžalovaným dôstojníkom VOS si dnes „pohadzujú“ medzi sebou dva súdy – Trenčiansky a Bratislavský. Ani jeden nechce toto konanie viesť, každý má svoje dôvody. Uvidíme, ako to ešte dopadne. Obzvlášť zaujímavé bude, ak bude musieť nakoniec konať ten Trenčiansky súd, lebo práve tam VOS dostávala súhlasy na odpočúvanie. Ale nechajme sa prekvapiť. Dobré by bolo, aby to bolo uzavreté už čo najskôr, aby sa mohli tí chlapi obhájiť. Sedem rokov je špinené ich meno, sedem rokov sú obvinení a dva roky obžalovaní. Chápete to, že za sedem rokov v tak závažnej veci nebolo spravodlivosti učinené zadosť? Zato sa zo spisov bez súvislostí vytrhávajú vety a kriminalizujú politickí protivníci. Ja osobne naďalej verím v nevinu týchto ľudí, lebo súhlas od sudcu na akékoľvek nasadenie ITP je pre mňa nepriestrelný argument.
 

Smer - SD zúri, SNS sa zrejme pridá, Bugárovi nezávidím

O tom, že Galko je pre skrz – naskrz skorumpovaný Smer a špeciálne pre troch Bašternákových „bratov“ – Fica, Kaliňáka a Glváča červeným súknom, dnes už nepochybuje nikto. Zrušil alebo rozkryl som im veľa špinavých biznisov, v prípade  Kaliňáka som mu strhol politickú masku z tváre, aby bolo vidno, kto to v skutočnosti je. A pokračujem v tom aj v opozícii.  Smeráci sa ma teraz preto rozhodli zosadiť na základe týchto akože „nových skutočností“ z funkcie predsedu Výboru na kontrolu činnosti NBÚ. Vyjadrili sa tak off record pred novinármi niekoľkokrát už minulý týždeň a naplno to povedal Glváč na schôdzi k modernizácii OS SR. Kde, mimochodom, zúrivosť smerákov prechádzala miestami až do nepríčetnosti.

Hlasov majú na to habadej, predpokladám, že SNS sa k nim pridá, predsa len rýpem do ministra obrany Gajdoša a obchodov na MO výrazne viac, ako im je milé. Je síce pravda, že Bugár má malý problém, lebo na jednej strane je to najlojálnejší člen koalície a vždy spraví Ficovi to, čo on od neho požaduje, na druhej strane je tu fakt, že držanie Kaliňáka v kresle zdôvodňuje tým, že ešte vyšetrovanie nie je definitívne ukončené. Ak by bol príčetný a prečíta si tento článok (aby som mu to zjednodušil, link naň mu pošlem... J) tak vidí, že tu nielenže vyšetrovanie a súdy nie sú ešte ukončené, ale práve naopak to, čo doteraz prebehlo, jasne ukázalo, že som v tejto pseudokauze čistý ako ľalia. Môj odhad však je, že sa s týmto rozporom nejako vysporiada a zatiahne s koalíciou. A ak by náhodou nie, ešte vždy majú smeráci k dispozícii stranu ĽSNS. Tá zaberie vždy, keď treba. 

Samozrejme, že nemusím zdôrazňovať, že takéto ťahy, ako je táto smiešna pomsta, ma nijako nevyrušujú a určite ma skôr štartujú k ďalšiemu odhaľovaniu a pranierovaniu zlodejín tejto korupčnej koalície.

Toľko k tejto politickej „kauze“.     

Pridať komentár

Feedback