Buďme svetoví aspoň v niečom

            Priznám sa, že od momentu ako som sa dozvedel, že budem spravovať rezort životného prostredia, som podvedome čakal, kedy udrie večná téma „lykožrút v Tatrách“. Prišla  trošku skôr, ako som predpokladal. Ale prišla tak, ako vždy doteraz. Nečakane, bez serióznej odbornej debaty, cez médiá a dramatizujúco.

            Zároveň s touto „katastrofickou správou“ sa v médiách objavila ešte jedna – z Nórska, kde zásahom blesku zahynulo viac ako 300 sobov. A čuduj sa svete, Nóri ich telá nechajú v národnom parku nedotknuté, lebo citujem „je to národný park a príroda si s nimi poradí“. Závideniahodný prístup. Napadla mi otázka, koľko rokov musí uplynúť, kým aj na Slovensku budeme pristupovať k národným parkom ako k národnému dedičstvu a bohatstvu? Kedy sa dostaneme do polohy, že nám ani nenapadne zasiahnuť do prírody v národných parkoch?

            Toľko emocionálna rovina. Tá praktická je, že Ministerstvo životného prostredia SR poskytlo Štátnym lesom finančné dotácie z Envirofondu vo výške viac ako 700 tisíc eur na likvidáciu škôd spôsobených lykožrútom. O ďalších financiách vo výške 400 tisíc eur  rokujeme s Ministerstvom financií SR. Tieto prostriedky môžu, a mali by, lesné závody využiť na riešenie kalamitných stavov na územiach s nižším stupňom ochrany prírody. Sú to tisícky hektárov, kde lesníci môžu a majú riešiť lykožrúta.

            Dnes som sa na mieste kalamity spred takmer 12 rokov presvedčil, že príroda nepotrebuje človeka. Skôr opačne. Tak ju nechajme, aspoň v národných parkoch, nech si žije svoj nerušený život. A prosím,  národný park s najvyšším stupňom ochrany nechajme na pokoji.  Chráňme ho spoločne a s ohľadom na potreby samotného národného parku, nie človeka. Nie je to lesný závod. Je to jedinečné územie. Tu musí prevládať snaha zachovať prírodu so všetkou rozmanitosťou. A čo je dôležité, s minimálnym vplyvom človeka.

            Trpezlivosť prírody nie je totiž nekonečná. Na to by sme nemali zabúdať. 

Komentáre

Super minister, ktorý nevyzerá ako minister, ale človek so záujmom. Fajn. Aj keď porovnanie so sobmi kríva na obidve nohy, dobré je zaujatie jednoznačného stanoviska.

Feedback