Jóbovka z Foxconnu a Samsungu

Foxconn dnes vo svojich fabrikách využíva asi desaťrisíc robotov. O tri roky by ich malo byť milión. Práve uvedený počet robotníkov majú nahradiť. Pre ekonomiku s našou štruktúrou, budovanou s doterajšou filozofiou, je to potvrdenie trendu s fatálnymi dôsledkami.

Dnešnými médiami prebehla správa o zámeroch Foxconnu v oblasti zvyšovania produktivity vo výrobe. Ľudská práca je pre viaceré operácie už drahá. Dokonca aj tá čínska.

Jeden z tirulkov znel "Foxconn nahradí ľudí za pásom robotmi"

Titulok iného článku  z HN nedávno (11. 5. 2011) znel:

"Tisíce Slovákov nahradili stroje" 

Podstatou novšej správy je zámer svetového giganta z elektrotechnického priemyslu, zamestnávajúceho 1,2 milióna ľudí (z toho cca 1 milión v centrálnej Číne) nahradiť prácu ľudí pri páse prácou robotov. Firma má dnes okolo 10 tisíc robotov. V budúcom roku ich chce mať 300 tisíc a o tri roky celý milión.

Podstatou staršej správy http://hnonline.sk/financie/c1-51825940-tisice-slovakov-nahradili-stroje  je konštatovanie, že Samsung vo svojom závode v Galante "...modernizoval a v tichosti sa rozlúčil s dvomi tisíckami zamestnancov". "To, čo pred krízou vyrobili ôsmi pracovníci, teraz plnohodnotne urobia štyria."

Reálne dôsledky vyostrovania konkurenčného boja výrobcov už na slovenskú ekonomiku jednoznačne doľahli. Hlavne vďaka uvedenému trendu počet nezamestnaných u nás od momentu svojho vrcholu vo februári 2010 (396,2 tis.) sa v skutočnosti nepohol. Nepatrné výkyvy sú len dôsledkom sezónnosti. V tomto roku sme mali v dôsledku prepúšťania v štátnej správe v posledných troch mesiacoch dokonca o niečo horšie čísla (v júni o 6,2  tis.).

Niet pochýb o tom, že tento trend bude len silnieť.

Čo to znamená pre našu, štruhtrurálne a teritoriálne chorú ekonomiku, si každý súdny človek domyslí sám.     

Komentáre

Obrázok používateľa Mikuláš Kondelčík

a čo je na tom Jóbovka?
Veď Jób bol poslom zlých správ, nie?
A je to zlá správa, že prácu ľudí nahradia roboty?
Nie kvôli tomu sa človek snaží vyvíjať nové technológie, aby nemusel toľko ťažko pracovať?
Hurá, hurá, hurá!!!!!
Tešme sa všetci!
Ďakujeme usilovným a bystrým chlapcom z Foxconnu, že takto pomáhajú ľuďom uľahčiť im ťažkú prácu!
Už nebude musieť toľko ľudí otročiť za pásom. Môžu sa začať venovať kultúre, doplneniu vzdelania, zručností, skrášľovať si obydlia, chlastať, chodiť do bordelu, milovať sa aj s manželkami...
To bude život! Berte si všetci príklad. Vďaka takýmto firmám a ich usilovným ľuďom budeme čoraz bližšie k zavedeniu nepodmieneného základného príjmu.

Obrázok používateľa Laco Vozárik

A už ste rozprávali s niektorým z tých dvoch tisícok ľudí, ktorých prepustili zo Samsungu. Tiež sa tak tešia ako Vy?
Choďte sa pozrieť do osád, ako rozmýšľajú a všestranne sa rozvíjajú naši dnešní poberatelia NZP.
Nezabudli tvorcovia tohto modelu zahrnúť takú "drobnosť", ako je genetické nastavenie drvivej vňčšiny ľudí? Mať sa čo najlepšie je hnacím motorom konania. Kapitalizmus so svojou honbou za ziskom bol ďaleko efektívnejší ako socializmus, a preto socík skončil aj u nás.
Situáciu dokonale vystihol vtip o Dežovi, ktorého sa pýtali, prečo nepracuje, ale len podopiera lopatu.
"Ta za korunu?" "Ako za korunu, veď máš na hodinu trinásť." "Hej, kedz robim." "Ale kedz nerobím nič, ta mam dvanac."

Obrázok používateľa Mikuláš Kondelčík

takže otroci sa vlastne majú tešiť, že otrokár im umožní ťažko pracovať napriek tomu, že sú na to vymyslené roboty? To je čo za hlúposť?
O cigánoch sa tu nikto nebaví, milý Laco V. Prečo to sem pletieš?
NZP 500 Eur, minimálna mzda 800 Eur, priemerná mzda 1500 Eur. Čo je na tom zlé? Málo? Dobre, tak NZP 600 Eur, minimálna mzda 1000 Eur, priemerná mzda 2000 Eur. Lepšie?
Ešte mi skús vyzsvetliť, čo také zázračné produkujú Rakúšania? Aké technológie? Ktoré podniky ťahajú ekonomiku? Čo exportujú na svetové trhy?
Silný vnútorný trh s rozmanitými službami, cestovný ruch ...
A môžu si dovoliť čapované pivo za 4 Eurá.

Obrázok používateľa Laco Vozárik

Ospravedlňujem sa, neklikol som na reagovať, a tak sa moja reakcia dostala na vrch.

Obrázok používateľa Laco Vozárik

Naozaj si myslíte, že keď označíte názor iného prívlastkom "hlúposť", tak máte automaticky pravdu?
Ja tiež nesúhlasím so všetkými Vašimi názormi, ale nepýtam sa Vás, odkiaľ ste spadli a čo ste si pri tom udreli?
Najprv Vám vysvetlím pointu môjho príspevku, ktorá Vám zrejme unikla. Citujem:
"Čo to znamená pre našu, štruhtrurálne a teritoriálne chorú ekonomiku, si každý súdny človek domyslí sám."
Podľa mňa je to pre ekonomiku na Slovensku, vzhľadom na jej stav v dôsledku krátkozrakej hospodárskej politiky.
Myslím si, že môj kritický podľad na tento problém sa odráža vo viecerých mojich príspevkoch.
Mne napríklad pripadá neuveriteľné, že sa pýtatem prečo sem pletiem Cigánov?
No ja som si myslel, že aj s nimi počítate v programe NZP. A že vzhľadom na skutočnosť, že v jednej nemenovanej obxi na východe Slovenska stúpol počet
http://moje.hnonline.sk/node/6773 osadníkov za posledných 20 rokov v miere, ktorá by v prepočte na celé Slovensko znamenala dnes 9,5 mil. obyvateľov, nie je tento nárast podielu NZP-ákov zasa až taký nepodstatný.
Vy si ale zjavne myslíte, že je.
Otázku z 2 tisícok ľudí, prepustených zo Samsungu, si dovolím rozšíriť o ďalších 100 tisíc, ktorí prišli od začiatku krízy o prácu, pričom priemysel v objeme produkcie už dávno prekračuje predkrízové čísla.
Myslíte si o nich, že sa tomu tešia?
Nemám problém o problémoch vesne diskutovať. Rád odpoviem na Vaše konkrétne otázky.
Zatiaľ ste položili jedinú, ale vzásade dobrú. Tú ohľadne Rakúska. Len s tými 4 Eurami to také jednoduché, ako to prezentujete, nie je.
Pre zmysluplné pokračovanie diskusie sa Vás chcem niečo opýtať. Nie som si istý, či som Vaše myšlienky z iných príspevkov pochopil správne.
Asi o koľko by sa zvýšila životnáúroveň na Slovensku, ak by sa Vám podarilo od zajtra zaviesť príjmový model tak, ako ho uvádzate vyššie? Povedzme v tom vyššom variante.
Vopred ďakujem.

Obrázok používateľa Mikuláš Kondelčík

Pán Vozár:
skúste si otvoriť myseľ dokorán a položte si otázku: Ak ľuďom povedia, že od budúceho roka nebudú musieť toľko makať, lebo to za nich budú robiť roboty - majú sa tšiť, alebo smútiť?
To, že teraz smútia, je proste mimo elementárnej logiky. A to, čo je mimo elementárnej logiky, ja VŽDY budem nazývať: hlúposť, sprostosť, nezmysel, .....ina...
To, že teraz kvôli robotom smútia, je preto, lebo tento svetový finančný systém postráda akúkoľvek elementárnu logiku. Je hlúpy, sprostý, nezmyselný, .....ý...Slúži JEDINE na presúvanie všetkého bohatstva do tých "správnych" rúk.
Ak by sme zaviedli NZP asi na úroveň príjmov nezamestnaných a dôchodcov v Rakúsku a EU by si rovnomerne podelila cigáňov (podľa počtu obyv.) a schválila na nich jednotnú legislatívu, tak by sme tu mali o chvíľu životnú úroveň ako v Rakúsku.
Ak sme EU a chceme akože mať aj spoločné ministerstvo financií, tak prečo by nemohol byť v EU zavedený NZP 800 Eur plošne a rovnako v celej EU? To by bolo spravodlivé. To je správne a spravodlivé, keď jedna časť EU vyciciava a kolonizuje "podradnejší" zvyšok?
Čo si Vy pravdivo a úprimne myslíte o skutočných príčinách a cieľoch rozširovania EU po roku 2000?

Obrázok používateľa Laco Vozárik

Pán Kaganovič?
Ešte raz to skúsim.
Tá zvesť je nepriaznivá pre ekonomiku "slovenského typu". Nie je nepriaznivá pre ekonomiku "nemeckého typu". Presnejšie pre v nich pracujúcich ľudí.
Zjavne je škoda čudovať sa.
Agresivita a v drvivej väčšine hlúpe protiotázky sú pre Vašu "družinu" typické.
Na rozdiel od Vás však odpoviem.
Na konkrétnu otázkukonkrétne. Vznik,nielen rozširovanie EÚ a hlavne prijatie spoločnej meny je nástrojom - pákou Nemecka v súťaži s USA a Japonskom. Kompenzuje ňou napr. cca 4 - násobne menší počet obyvateľov Nemecka.
Udržujena výhodnej úrovni kurz Eura. Umožňuje znižovať náklady produkcie. A iné.
Tam kde ste sa aj pokúsili o konkrétnejšiu odpoveď, ste pekne tresli. Iba ak by ste povedali, že to Vaše "o chvíľu" je rovnaké, ako to povestné Komárkovo.
Východná časť Nemecka ani napriek zdrojom, o objeme ktorých nemôžeme ani snívať, nedosahuje a ešte dlho ani nebude životnú úroveú západnej časti.
Neviem tiež,na základe čoho považujete ľudí v západnej časti Európy za blázmov.
V otázke "rozdelenia si" časti obyvateľstva nepochybne vychádzate z krokov Sarkozyho voči tým z Rumuvska a Bulharska. Zrejme ich považujete len za také šibalstvo z jeho strany.
Mohl by ste konečne povedať, čo by mali tí prepustení, ktorí podľa všetkého nehápu Vašu "elementárnu logiku", čo majú robiť dovtedy, kým nedostávať tých 800 Eur. Kto im ich reálne dá a kedy?
Mimochodom, volám sa Vozárik.
A je to moje pravé meno i podoba.

Obrázok používateľa Mikuláš Kondelčík

pán Fúrik - nie toto je vaše pravé meno?
Vy by ste pre nemcov tlačili fúriky od rána do večera za 500 Eur, že?
A teraz sa súťaží medzi FED a ECB, kto čím skôr vytlačí ešte viac papierov? Alebo čo za súťaž to teraz prebieha? Načo potrebujeme súťažiť s Američanmi? Veď tí sú viac v prdeli ako my. Ahá - už viem. Nemci súťažia, aby si zarobili prachy na vybavenie takej armády, ako američania a aby aj oni mohli chodiť ťažiť ropu a kokaín kam sa im zachce?
Či?

Obrázok používateľa Laco Vozárik

Namiesto toho, aby ste odpovedali na priamu otázku, zada odbočíte a zaoberáte sa niečím, o čom som vôbec nepísal.
Priamo som odpovedal na Vašu priamu otázku, o čom je rozširovanie EÚ. Nepísal som o motivácii Nemcov. Že ide o presadzovanie ich záujmov, je sjasné a samozrejmé.
Prečo pracujú ľudia pre Nemcov za 500 E?
Asi sa nemôžu dočkať pracovných príležitostí, ktoré im vytvoríte Vy a Vám podobní, kde im budete spravodlivo vyplácať aspoň dvojnásobné platy.

Prečo to neurobíte? Prečo nechávate tých ľudí takto vykorisťovať? Brránia Vám v tom zákony SR či nariadenia EK. Napíšte, ktoré to sú a sľubujem, že aj ja budem proti nim bojovať, lebo je to naozaj svinstvo.
Ja sa však zjavne nedočkám od Vás konkrétnych odpovedí na priame a konkrétne otázky.
V tomto aj iných mojich článkoch píšem priamo, že doterajšia naša hospodárska politika je nedostatočná.

Feedback