Rekapitulácia výsledkov asociačnej dohody s Ukrajinou

Keď sa Ukrajina a prezident Janukovič na jeseň roku 2013 rozhodli nepodpísať v danom momente asociačnú zmluvu s Európskou Úniou a keď Janukovič požiadal o odklad, ktorý potreboval na doriešenie vzťahov s Moskvou, zdalo sa to ako normálny krok štátnika, ktorý chce zodpovedne pre svoju krajinu vyrokovať čo najlepšie a najmenej problémové podmienky. Ovšem to, čo nastalo, nemohol nikto predpokladať ani v najhoršej nočnej more. Západ bral odklad ako svoju prehru a rozhodol sa zmeniť pomery silou.

Spojené štáty podľa Viktórie Nuland zástupkyne ministra zahraničných vecí Kerryho investovali do Ukrajiny 5miliárd dolárov, už od leta 2013 sa pripravovala rekonštrukcia a úprava budov na Kryme pre príchod americkej armády a tak bol odklad pripojenia Ukrajiny do sféry vplyvu západu krajne nepríjemnou a neželanou vecou. Nemecko zas investovalo cez Konrad-Adenauer-Stiftung značné prostriedky do Kličkovej strany Udar a tiež rátalo s podstatne významnejším zapojením do udalostí na Ukrajine.

Po známych udalostiach na Majdane, neústavnom prevrate podporenom politickými činiteľmi západu, prezident Janukovyč musel ujsť z krajiny. Vládu prevzala politická reprezentácia, ktorá bola zradikalizovaná pod výraznym vplyvom neonacistov a rozhodne nezastupovala nielen politickú vôľu celej Ukrajiny vzišlej z riadnych volieb, ale drasticky obmedzila aj zastúpenie ruskej a ruskojazyčnej časti Ukrajiny.

Nová vláda už s nevýhodnými podmienkami problém nemala a 21.3.2014 bola podpísana politická časť asociačnej dohody, ktorá sa ekonomickou časťou podpísanou 27.6.2014 uzavrela. Od podpisu dohody v marci uplynulo už viac ako 100dní, tak môžeme rekapitulovať :
 

Čo sú náklady a zisky pripojenia Ukrajiny

 • Spojené štáty investovali 5miliárd dolárov do zmeny pomerov na Ukrajine, stovky miliónov eur na propagandu išlo aj z členských krajín Únie.
 • Náklady EÚ
  • EÚ prišla kvôli ruským sankciám o 20 miliárd dolárov exportu potravín do Ruska
  • výrazne zdražejú suroviny, ktoré EÚ nemá kde inde rozumne zaistiť ako v Rusku
  • Ukrajina 19.6.2014 technicky zbankrotovala, keď priznala, že nemá na splatenie dlhopisov. EÚ, MMF ju držia nad vodou pôžičkami, o ktorých je každej strane zrejmé, že splatené nebudú
  • Ukrajina sa plánuje zbaviť 7 miliárd dolárov z obchodu s Ruskom, tým, že zavedie sankcie vrátane zastavenia tranzitu plynu - tieto peniaze bude musieť samozrejme doplniť Únia. Zastavenie plynu spôsobí miliardové škody Únii
  • Európska Únia bude dodávať na Ukrajinu plyn v hodnote okolo 15miliárd dolárov reverzom cez Slovensko, Poľsko a Maďarsko, tento plyn si však Únia zaplatí sama. Naviac ak Ukrajina zablokuje dodávku plynu, Únia bude musieť nakupovať skvapalnený plyn zo zahraničia odhadom  o tretinu drahšie ako je dnes, takže reálne náklady by boli okolo 20miliárd dolárov ročne.
  • Po ukončení bojov, bude potrebné rozkradnutú, zruinovanú a vojnou zdevastovanú Ukrajinu postaviť na nohy. Vnútorný dlh sa dnes odhaduje na úrovni minimálne 200 miliárd dolárov. S každým dňom vojny naviac krajina prichádza o ďalšie príjmy a likvidáciou infraštruktúry sa zbavuje ďalších prostriedkov na perspektívny rozvoj
  • Ukrajina stratila za 15 rokov cca 10 mil obyvateľov v produktívnom veku, len za posledný pol rok ďalší milión, čím sa predraži sanácia krajiny opäť na náklady Únie.
  • chystajú sa ďalšie sankcie - hrozba obmedzenia transibírskych letov už spôsobila kolaps akcií leteckých spoločností. Škody v miliardách. Rovnako padajú aj ceny ohrozených európskych automobilových spoločností, napríklad Volkswagen za mesiac padol o 15%. Opäť škody v miliardách. Realizácia týchto sankcií bude znamenať prepúšťanie stoviek tisíc ľudí. 
 • Na hraniciach s Úniou sme vytvorili vojnový protofašistický štát, ktorý morálnym rozvratom spôsobil nihilizáciu hodnôt. Podpora ukrajinských neonacistických skupín európskymi politikmi zdiskreditovala politiku Únie voči extrémistom a fakticky oživila a legalizovala neonacizmus v Európe
 • Vytvorením Kosova za ignorácie medzinárodného práva bol vytvorený precedens, ktorý je možno základom rozpadu Únie. Využilo to Rusko podporou oddelenia Krymu, ale pre nás je dôležitejšia zobúdzajúca sa snaha Maďarska o revíziu Trianonu na základe tohto precedensu, čím sa opäť vracia revizionizmus do Strednej Európy.
 • na strane Európy a ľudí na Ukrajine plusy žiadne nevidím

 • získajú jedine oligarchovia na Ukrajine, ktorí už stihli rozkradnúť väčšinu pôžičiek, získali neonacisti, ktorí dostali do rúk zbrane a získali priaznivcov, získali USA, ktoré sa konečne dostali k voľne použiteľnej vláde na Ukrajine a tým jej môžu diktovať čo len chcú na presadenie svojich geopolitických cieľov, získali spoločnosti ako Chevron a Shell, ktoré môžu na zdevastovanej Ukrajine frakovať plyn a ropu bez starosti o následky na životné prostredie, získala spoločnosť Burisma Holdings, na prieskum a ťažbu plynu, kde je v čele syn viceprezidenta USA Biden a bývalý prezident Poľska Kwasniewski.

Z toho všetkého mi vychádza, že podpísanie asociačnej dohody s Ukrajinou nebol až taký dobrý nápad. Je to "úžasný" darček EÚ, ktorá ma svojich starostí až dosť. V bežnej reči sa tomu Danajský dar. Je to dar, ktorý síce opticky zväčšil Úniu, ale okrem negatív nedošlo k žiadnym benefitom. Ukrajina sa ukazuje trójskym koňom, ktorý už aj tak chorú Úniu definitívne zlomí.

Zrátaním všetkých nákladov sa dostávame do astronomických čísel. V momente, keď sa o to voliči v Európe začnú zaujímať, keď opadne protiruská hystéria a začnú sa rátať škody, dôjde k politického zemetraseniu. Nielen Únia bude niesť náklady, ale aj politici, ktorí ju na túto cestu zaviedli. A nebude to príjemný proces...

Podporte článok na Vybrali sme

Pridať komentár

Feedback