Ficovi ide karta

Róbert Fico je vynikajúci politický taktik - a možno aj obchodník. Posledné udalosti vo svete mu potom mimoriadne pomohli.

Predseda vlády Róbert Fico je  považovaný za jedného z mála politikov, ktorí politiku robia profesionálne na špičkovej úrovni. On sám má však zároveň aj cit pre populistické, často až machiavelistické gestá. Strana Smer-SD neustále vyhodnocuje náladu obyvateľstva presne cielenými zákazníckymi prieskumami a podľa toho potom R.Fico prezentuje politiku na verejnosti. Samozrejme, praktická politika je druhá vec, ale to už je šikovnosť premiéra, ako vytvoriť dojem jedného, hoci koná úplne protichodne. Príkladom je otázka sankcií voči Rusku, ktoré slovenská vláda podporuje, ale voliči majú z vystúpení členov vlády presný opak. Prečo? Lebo skoro 4/5 voličov na Slovensku sú proti eskalácii napätia, proti zvyšovaniu účasti NATO v konflikte, či proti umiestneniu vojsk NATO na územi Slovenska.

Plynové potrubieĎalším veľmi zaujímavým, často medializovaným obrazom R.Fica, je jeho prezentácia ako bojovníka za národnoštátne záujmy Slovenska pri preprave plynu a jeho neohrozený boj za plynovú bezpečnosť našej krajiny. Verím, že jeho voliči ho musia nesmierne milovať.

"To je predsa on, nášho srdca šampión, ktorému neleží na srdci nič iné, len naše dobro."

Avšak táto jeho, tak dobre marketingovo spracovaná prezentácia, môže mať aj iné, úplne prozaické a prízemné vysvetlenie. Je tu teória, ktorá síce nemá žiadne dôkazy, ale keby R.Fico spadal do rámcov tejto teórie, nemohol by konať inak ako koná. Často sa hovorí (v článku Ako sa zarába vlastnou hlavou som to podrobne rozpísal), že Róbert Fico by mohol mať na rôznych tendroch a predajoch nielen politické záujmy, ale aj ekonomické. Skúsme predpokladať, že holding EPH, ktorý sa majetkovo podieľa na spoločnosti Eustream má aj jedného tichého akcionára, ktorý sedí priamo vo vláde a to dokonca na jej čele. V takom prípade by sa predseda vlády za každých okolností snažil o maximalizáciu zisku spoločnosti a robil by všetko pre to, aby jednak rástli prepravné kapacity Eustream a zároveň aby nedochádzalo k poklesu prepraveného množstva plynu cez územie Slovenska, čím sa tvorí zisk spoločnosti.

Z tohoto pohľadu vyzerá úplne inak mimoriadna ochota R.Fica podporiť prepravu plynu cez Slovensko na Ukrajinu dobudovaním prípojky Vojany-Užhorod v náklade 20 miliónov EUR a taktiež jeho hrdinské nasadenie pri protestoch voči podozreniam, že Ukrajina načierno odoberá plyn. Ak podľa uzávierky Eustream vieme, že v roku 2013 prepravil 58,5miliárd m3 z Ukrajiny do Európy, potom denný objem je okolo 160miliónov m3. Reverzná prípojka, ktorej kapacitu v objeme 27miliónov m3 denne (10miliárd m3 ročne) do roku 2019 vykúpili dodávatelia plynu na Ukrajinu (shipperi) je potom významným príspevkom k ziskovosti Eustream.

Reverz zo Slovenska sa stal pre Ukrajinu veľmi dôležitým a preto uskutočnili na svojej strane technické úpravy, ktoré umožňujú prepraviť celkove až 40miliónov m3 denne. Zároveň shipperi alokovali navýšenie kapacity o 4,5milióna m3 denne opäť do roku 2019, takže celkove sa prepraví 31,5milióna m3 denne, čo je 11,5miliardy m3 ročne.

Ak teda ostane preprava plynu do Európy na súčasnej úrovni, potom reverz na Ukrajinu za súčasných podmienok navýši prepravné výkony a teda aj zisk Eustream skoro o 20%.

Byť akcionárom Eustream, nepotešilo by Vás to?

Druhá vec, ktorá akcionárov Eustream v posledných dňoch musela mimoriadne zaujať, bolo zrušenie plánovaného plynovodu South Stream. Povedzme si rovno: odchod konzorcia E.ON Ruhrgas a EDF-Gaz de France z plynového biznisu na Slovensku súvisel s predpokladom zníženia významu Slovenska ako prepravného uzla a jeho obídením južnou trasou. Ukrajina a teda aj Slovensko by sa stali už len koncovými spotrebiteľmi ruského plynu. Ovšem zrušenie projektu, ktorý sa pripravoval už sedem rokov a investovalo sa do neho 2,5miliardy EUR, úplne mení paradigmu prepravného plynového biznisu a opäť sa dvíha kurz Slovenska. Dokonca Eustream navrhuje využiť Slovensko v opačnom smere ako doteraz a tlačiť plyn zo západnej Európy cez Ukrajinu do Rumunska a Bulharska.

Byť akcionárom Eustream, nepotešilo by Vás to?  
 

 
Vybrali SME

Pridať komentár

Feedback