Nestratili sme hygienické návyky, nestratíme ani tie stravovacie

Hláška minulého týždňa je z dielne ministra práce Jána Richtera, ktorý ňou argumentoval na náš návrh umožniť zamestnancom a zamestnávateľom vymeniť gastráče za peniaze. Uviedol, že „Nad peňažnými príspevkami rezort práce neuvažuje, pretože by to jednak ohrozilo pravidelné zdravé stravovacie návyky (ľudia by ich začali používať aj na iné veci než stravu) a zároveň by to zasiahlo aj stravovacie zariadenia.“
Nevidím každému do domácnosti, no chcem veriť, že ľudia nestratili hygienické návyky len preto, že v práci nefasujú lístky na kúpu toaletného papiera, mydla alebo zubnej pasty.
„Okrem toho, " ako tvrdí ministerstvo práce, "v nevýhode by sa ocitli zamestnanci stravujúci sa v závodných jedálňach, ktorí by o nárok na finančný príspevok prišli.“ Neviem, na základe čoho toto strašenie, návrh na zmenu bol len o tom, aby bolo možné k existujúcim formám príspevku na stravovanie pridať aj možnosť poskytnúť ho v peniazoch. Nezdanených, nezodvovovaných, tak ako sú dnes napr. diéty. Teda súčasné možnosti (poskytnúť stravu, poskytnúť stravný lístok) by ostali nezmenené.

Ďalší argument mal podobnú odbornú hodnotu, prišiel od predsedu parlamentu Andreja Danka: “Ľudí poteší, keď k výplatnej páske dostávajú aj niečo iné. Je to treba zachovať.

Nuž, argumenty ako sa sluší a patrí na vládnu koalíciu. Moje, opozičné, argumenty pre zdobrovoľnenie a náhradu tejto našej duálnej meny za príspevok v hotovosti sú nasledovné:

  1. Náš návrh je výhodný pre zamestnancov aj zamestnávateľov. Zamestnávatelia budú naďalej prispievať na stravovanie svojich zamestnancov. Ak sa tak rozhodnú, tak peniazmi, nie absurdnými gastráčmi, ktoré sú drahé, obmedzujúce a náročné na administratívu.
  2.  Dáva vyššiu slobodu a voľnosť v stravovaní. Zamestnanec si môže slobodne vybrať, kde a ako sa bude stravovať. Nebude nútený obedovať len tam, kde berú „tie naše“ lístky. 
  3. Neukladá povinnosť zamestnancovi aj zamestnávateľovi kupovať si za svoje 100%-ne likvidné peniaze ceniny s obmedzenou likviditou. Stravné lístky neplatí len zamestnávateľ, skladajú sa na ne totiž spolu (55% z ceny hradí zamestnávateľ, 45% zamestnanec). 
  4. Ušetril by aj zamestnanec. Zo stravných lístkov sa totiž nevydáva, a tak sa jedlo pri nákupe za ne predražuje. Ľudia si pri pokladni „dokupujú“ kadejaké drobnosti (keksíky, žuvačky, atď), čo nemali v pláne, a to len v snahe, aby im „výdavok“ neprepadol (komu vlastne?). Nie je ojedinelé, že im pár centov prepadne. Koľko je to v sumáre za rok? A prečo je to takto nutné?
  5. Gastráče majú expiráciu, peniaze nie. Ak patríte k tým, ktorí ich priebežne nemíňajú, alebo vám ostanú nejaké zabudnuté vo vrecku resp. kabelke, môže sa vám stať, že keď ich s odstupom času nájdete, budú „expirované“. Váš vlastný majetok, na ktorý ste sa poskladali so svojím zamestnávateľom, vám jednoducho prepadne (tentokrát celý, nie len jeho časť). Toto by sa pri príspevku formou peňazí nemohlo stať.
  6. Ak ste celiatik, vegetarián, alebo uprednostňujete stravu z domu, máte opäť nevýhodu. Stravné lístky vám to zas len skomplikujú. Zas vás „demokraticky“ nasmerujú do konkrétnych potravín a môžete zabudnúť napríklad na čerstvú zeleninu z trhu. 
  7. Náš návrh by šetril peniaze aj zamestnávateľovi. Ten dnes „živí“ sprostredkovateľskú firmu, ktorá profituje z toho úžasného, štátom garantovaného biznisu. Navyše má s lístkami byrokratickú záťaž (rozdeľovanie, distribúcia, atď.), čo okrem toho, že nie je zadarmo, zaťažuje aj ekológiu (tlač papierikov, ich distribúcia, likvidácia, atď.). Aj vás napadá, prečo je to celé nutné? No predsa „lebo sprostredkovateľské firmy“. Koumáci vymysleli: dáme povinnosť zamestnávateľovi, aby dal niečo zamestnancovi. A prečo by mu to nemohol dať priamo? No predsa preto, že by na tom nikto nezarobil. A to je predsa škoda, aby sme tu mali štátom vynútenú transakciu, na ktorej niekto neparazituje.

 Keď porovnám argumenty „lebo ľudia radi dostanú niečo k výplate“ a „lebo ak by nebolo gastráčov, ľudia by stratili stravovacie návyky“ s horeuvedenými siedmimi, saldo je zjavné.
A nie len nám. Aj Zväzu hotelov a reštaurácií"Využívanie stravných lístkov by malo byť dobrovoľné. Žiada to Zväz hotelov a reštaurácií (ZHR) SR, ktorý sa s takouto požiadavkou vo svojom dnešnom stanovisku obracia na ministerstvo práce.“
 
Negatívne ich vníma aj INESS: "Gastrolístky vytvárajú náklady pre zamestnávateľov, zamestnancov a aj pre poskytovateľov reštauračných služieb. A to bez toho, aby prispievali nejakou výraznou pridanou hodnotou oproti alternatíve s hotovosťou," vysvetlil pre Aktuálne.sk analytik INESS Robert Chovanculiak.
 
Proti povinným gastráčom je aj INEKO: "V súčasnosti považujem gastrolístky za zbytočný prežitok, ku ktorému majú ľudia najmä istý vzťah, avšak je možné ich nahradiť priamymi platbami zamestnancov," argumentoval Reguli.
 
O tom, že s gastráčmi nie je všetko v poriadku, svedčí aj to, že „Vo februári musel zasahovať protimonopolný úrad, keď piatim spoločnostiam (Sodexo, Vaša Slovensko, Edenred, Doxx a Chéque Déjeuner) uložil pokutu 2,96 milióna eur za kartelové dohody.“

Aj vám sa zdá čudné, ako je možné, že ich súčasná koalícia bráni zubami nechtami a že náš návrh opäť potopili? Nuž, lobing bol zjavne silný.

Komentáre

Čerešničkou na torte sú novozavedené karty, kde človek príde na konci roku o peniaze z prvých 3 kvartálov predošlého roku.
Čistá provízia pre tých nenažrancov.. Mne tak exspirovalo (takto je to správne po slovensky ;)) 60e, keďže som bol väčšinu posledného kvartálu v zahraničí.. síce moja chyba, ale platobná karta kde exspirujú peniaze je podľa mňa svetový unikát. Mohli by ste skúsiť aspoň toto zmeniť, ak sa vám tie gastráče nepodarí zrušiť.

Obrázok používateľa Jana Kiššová

Ano, to je dobrý tip, spravíme to. Nie je predsa mysliteľné, aby niekomu "prepadol jeho majetok". Veď to snáď nemá byť v demokratickej krajine normálne.

Obrázok používateľa Knieza Myskin

aj ja mam asi 60€ v listkoch ktore prepadli a ked som im telefonoval ci si ich ako chcu strcit do vrecka(moje zarobene a zdanene peniaze) tak mi drzo odpovedali ze mam smolu.
A este mam aj sportove ticket listky - bol som chory a nemohol som ich vyuzit tak prepadli
tiez asi suma 70€
proste ma to dost stve. Nie je to az tak malo penazi ktore si strcili do vrecka

zaviedol by som povinnost ze to musia este po desiatich rokoch vymenit za prachy alebo aspon za nove listky

a este jedna vec
nedal by sa obciansky pouzit ako specialna bankomatova karta ? (kazdy novy obciansky uz ma cip)
asi by nebolo dobre mat tam bezny ucet lebo nebezpecenstvo kradeze
ale mohli by tam byt peniaze vo vztahu k statu ako gastracove peniaze, peniaze na zaplatenie kolkov a pripadne by tam chodili preplatky z danovho vyuctovania
a dali by sa z neho presunut peniaze na normalny ucet (alebo by k uctu bola este jedna normalna debetna karta)

a este jedno vyuziti by som mal
ak by sa zaviedol odvodovy bonus tak peniaze by chodili prave na tento ucet
Inak vsimnite si ze vyska gastracov na mesiac a vyska predpokladaneho odvodoveho bonusu je zhruba rovnaka: cca 120€

Obrázok používateľa Ivan Šrank

Odhliadnuc od toho nabalenia firiem,to nekomentujem. Robil som si prieskum cca 30 ľudí z môjho okolia. Len traja odmietli gastráče! Dôvod veľmi jednoduchý,boli to ľudia z vidieka ktorí mali potraviny zo 70% z vlastnej produkcie a všetci svoje rodiny z okolia BA. Ale Predstavte si,koľko ľudí žije samostatne ako ja a strava je na poslednom mieste len z nutnosti,ako tie hygienické návyky. Napr. Môj prípad,ak tie gastráče mám tak ich využijem len na jedlo v reštaurácii a na donášku pizze,tak dva krát do týždňa. Variť neviem a postačí mi suchá nie zrovna zdravá strava za dve eurá na deň. Tie lístky či chcem,či nechcem musím minúť! Ak by som ich nemal,tak tú pizzu by som objednal raz,alebo dva krát do mesiaca a v reštike by som neminul nárazovo 3 gastráče za 11€,ale len menu za 3€ raz do týždňa. Zvyšok peňazí by skončil v mojej vitríne z vínom,alebo v krčme. Pripomínam,že môj plat je vyšší ako bratislavský priemer a aj tak je stále málo na ostatnú zábavu. Boli časy keď som ich predával za menšiu hodnotu,aby som mohol ísť na pivo,lebo mi na deň stačili rohlíky s treskou. A zdielajú to aj ostatní mne podobní a slobodní. Takmer všetci uviedli,že by tú celú sumu z gastráčov na jedlo neminuli. Podľa mňa by utrpeli aj stravovacie zariadenia ak by ľudia začali míňať peniaze na iné dôležitejšie výdavky ako jedlo. Hlavne mimo BA. Faktúra a splátka sa musí splatiť a suma nepustí. Na jedle sa však vždy dá ušetriť a to ja veľmi dobre poznám. Rodina ktorá má deti a žije z mizerného platu má v gastráčoch istotu,že aspoň tie deti budú mať poriadnu stravu. Tak isto rodiny zo zlých pomerov,kde rodičia majú sklony k spoločenským neduhom,gastráče sa prepiť ani prefajčiť nedajú,ale peniaze áno!!! Viem o tom z vlastnej skúsenosti...

Feedback