​Ego, malé ku.vy a propaganda

Keď sledujem kauzu Michala Ega Straku a jeho "nešťastného" vyjadrenia sa ku kauze piešťanského CT, mám neodbytný pocit, že tu sa hrá trocha iná hra ako riešenie ega rapera Ega :-) Skúsme najprv fakty. Prevalí sa premrštená nákupná cena CTčka. Aj vládnuci Smer si uvedomí, že sa to nedá ututlať. Padnú hlavy dvoch vysokopostavených dám v slovenskej politike a skončí pár ľudí v predmetnej nemocnici. Nestačí to, opozícia a pomaly aj verejnosť chce hlavu Pašku a Fica. Pomaly sa riešia demonštrácie verejnosti v Košiciach. Verejnosti, toho tradične najsilnejšieho aktíva strany Smer. Paška je však neodstrániteľný, s ním by odišla veľká časť DNA strany Smer. Je príliš previazaný v štruktúrach, veľa vie a odísť nechce. Patová situácia. Buď sklamem verejnosť a podržím Pašku, alebo obetujem Pašku a sklamem záujmové skupiny. Problém nemá riešenie. Naozaj?

Zrazu sa objaví vyjarenie "kontroverzného" rapera Ega, ktorého Slovensko pozná z hitu Žijeme len raz. Inak sa ním zaoberajú iba násťroční "tvrdí" mladíci, ktorých odchovala ulica (ale žijú z mankinho vreckového). Vyjadrenie je v prvej polovici bezproblémové (obhajujem nákup niečoho) a v druhej vulgárne (nevhodne nadávam). Akoby dve nesúvisiace kocky lega, ktoré sa nedajú spojiť.

Spustí sa lavína. Všetci Ega odsudzujú, niektorí obhajujú, mnohí sú znechutení, že sa to rozmazáva. Bulvár má tému na pokračovanie, podobne ako kedysi Kramného.

Priatelia, táto hra sa volá propaganda. Videli ste výborný film Vrtieť psom? Tu je scenár rovnaký. Použila sa jedna téma na prekrytie druhej, oveľa závažnejšej. Ego bude chvíľu fackovací panák, ale toto fackovanie nikomu neublíži. Hlavne, že stredobod pozornosti už nie je na Paškovi. Ešte sa chvíľu ponadáva, možno Ego dá zmierlivé vyjadrenie a bude to. Pomaly sa zabudne, že za neuveriteľným odrbom stojí firma s pravdepodobným napojením na Pašku. Už to nebude téma dňa.

Smer z toho tiež bude pomaly vonku. Všimli ste si Maďaričovo vyjadrenie? Nie nadarmo je toto (alebo možno po prehratej prezidentskej kandidatúre Roberta Fica už iba bol) hlavný ideológ strany. On sa v určitom zmysle ospravedlnil za výber Ega do správnej rady.

Pamätáte si na slová, ktoré sa pripisujú J. Haščákovi? „Demokracia je na hovno systém. Volič nič o ničom nevie, volič je hovno. Volič vníma iba absolútny povrch.“ V tomto prípade volič zameral svoju pozornosť na skutočnú kauzu odrbov v zdravotníctve, tak mu rýchlo odviedli pozornosť. Keďže ide volič len po povrchu, stačí to. Problém je vyriešený.

Neviem s určitosťou povedať, či sa jedná o špičkovú propagandu alebo ľudskú blbosť slovenského rapera. Viem však, že Smer z toho vychádza iba z malými rankami a odreninkami.

Tento článok sa vám páči.

Komentáre

Obrázok používateľa Ján Sliacky

No a už je to tu :-) Dnešný Nový Čas priniesol krasne zmierlivý rozhovor s Egom. Nakoniec sa vlastne ani tak veľa nestalo (akurát na niekoho účet pritiekol rovný miliónik).

Feedback