Vráťme 19% daň

Aj keď Slovensko dnes žije najmä prezidentskými voľbami (a svet ruskou agresiou na Kryme), netreba zabúdať na podstatné ekonomické opatrenia, s ktorými sa už mnohí ako keby zmierili. Považujem stále za podstatné, aby sme tlačili osobitne na zmeny v priamych daniach, odvodoch a v pracovnom práve. To sú oblasti, ktoré najviac zhoršila súčasná vláda jednej strany a ktoré sa pochopiteľne negatívne prejavili v zhoršení konkurencieschopnosti Slovenska a v stále neradostnej úrovni nezamestnanosti.

Zrušenie rovnej dane a dramatické zvýšenie priamych daní na 23% nielenže zhoršilo podnikanie na Slovensku, ale (tak, ako sme avizovali) zďaleka ani nenaplnilo očakávania štátnej kasy. Je preto načase priznať si chybu, o ktorej svojho času minister financií hovoril. Ten si ju aj čiastočne začal priznávať, ale určite nie dostatočne. Začiatkom tohto roka sa síce znížila firemná daň o 1%, ale zavedením nezmyselnej „daňovej licencie“, teda dane zo straty, sa daňové zaťaženie skomplikovalo a u malých podnikateľov aj zvýšilo.

Pritom naša 22% úroveň je stále najvyššou zo všetkých postkomunistických krajín. Nielenže sme ďaleko najvyšší z porovnateľných krajín, ale priame firemné dane v nedávnom čase znížili i mnohé vyspelejšie krajiny, ako Veľká Británia, Švédsko, či Dánsko. Kým takmer celý svet jasne dokazuje, že najlepšou cestou z pokrízového vývoja je podpora aktivity, u nás je tomu presne naopak. Je preto načase priznať si chybu dôsledne a vrátiť priame dane na 19% úroveň. Je to mimochodom výška, ktorú dnes majú Česi, či Poliaci.

Návrh na 19% daň som preto spolu s Ivanom Miklošom predložil do parlamentu na marcovú parlamentnú schôdzu. Aj keď sme dnes zahltení prezidentskými sľubmi, nezabúdajme na ekonomické fundamenty, ktoré nás môžu posunúť dopredu. Len ak posilníme aktivitu, len vtedy môžeme očakávať rast pracovných miest.

Komentáre

Zase idu volby a SDKU znizuje dane . Ale radicovej vlada potom na to nejak zabudla ako aj na dalsich 100% vtedajsieho programu ..

Pán Štefanec, prečo klamete ? Na Kryme nie je žiadna ruská agresia, nestrieľa sa tam, a napodiv nie sú ani obete. Bratranec sa včera vrátil z Kyjeva, a zbrane mierili prakticky počas každého rozhodovania na poslancov ukrajinského parlamentu, nie krymského. Po uliciach sa potulujú vagabundi a napádajú každého, kto sa im znepáči. A policajti sa prizerajú ...

Este k tym najvacsim daniam v vychodnej europe .
1.Aj podla kandidata na prezidenta je vidiet ake ma SDKU ambicie , vobec ziadne. Takze naco vam budu nizke dane ked zbabelo vsetko predate zahranicnemu investorovi ktoremu tak giganticke dane ocividne nevadia(pretoze doma ma ovela vacsie ). Otazka je aj potom preco si nas kupuju firmy zo statov kde su ovela vacsie dane . Kde na to tie firmy beru ked ich stat okrada ovela viac ako slovensky ?
2. Tu statististiku kde mate nejaky zdroj? Ci ako uderka SDKU ste si ju jednoducho a tradicne vymyslel, podla bodu 7 manualu CIA?:)

Pan Stefanec a dalsia otazka : Preco o tom "masovom" znizovani dani v EU a "vsade na svete? , nic nepisali slovenski novinari :)? Fico im zaplatil aby ste vy vo svojom , nadsenom volebnom ulete , zverejnili pravdu? :D :D :D

SDKU znižuje dane, ale zasa len tým najbohatším. Som zvedavý, ako zasa skondsoliduje tých najbiednejších - poľnohospodárov. Zelenú naftu im zrušila SDKÚ. 6% DPH na predaj z dvora zrušila poľnohospodárom tiež SDKÚ, čo mala plnú predvolebnú papuľu rečí o znižovaní daní, ajajaj. Nie je SDKÚ tým znižovaním daní akosi popletená? Prečo zvyšuje daňové zaťaženie tým najbiednejším a tým najbohatším ho znižuje? Podľa antijánošíkovského pravidla - chudobným treba zobrať, aby boli navždy chudobní a boháčom dať, aby boli stále bohatší?

Feedback