Svetová technológia už aj v Bratislave

Stalo sa vám, že ste na koncert museli cestovať do Prahy alebo Budapešti, pretože Slovensko sa nedostalo do zoznamu počas turné vášho obľúbeného interpreta? Museli ste víza potrebné na zahraničnú cestu vybavovať vo Viedni? Alebo ste v zahraničí stretli turistu túlajúceho sa s batohom na chrbte Európou, ktorý vám na otázku, kam cestuje, odpovedal, že z Prahy do Viedne a potom do Budapešti?

Slovensko možno patrí medzi krajiny, ktoré sa pri rôznych príležitostiach, žiaľ, často obchádzajú, avšak dnešný deň je výnimkou. S potešením som sa dozvedel, že americká globálna technologická spoločnosť Uber Technologies spustila svoje služby aj v Bratislave.

V posledných rokoch sa vo vyspelých krajinách do popredia dostáva koncept tzv. sharing economy alebo ekonomiky zdieľania. Ľudia prenajímajú voľné izby, byty či dokonca domáce náradie, lebo zistili, že takéto zdieľané využívanie zdrojov je ekonomicky výhodné pre obe strany a navyše je prospešné pre celú spoločnosť a šetrí planétu. Koncept ekonomiky zdieľania tak zásadným spôsobom mení naše vnímanie vlastníctva vecí a znamená revolúciu pre tradičné sektory ekonomiky.

Spoločnosť Uber prináša takúto revolúciu do jedného z najstarších a zároveň najviac regulovaných odvetví – do osobnej prepravy. Uber umožňuje ľuďom na princípe zdieľania konkrétneho vozidla viacerými ľuďmi jeho niekoľkonásobne efektívnejšie využitie. Prínosy takéhoto prístupu sú zjavné. Ide predovšetkým o výrazné zníženie počtu áut na cestách a efektívne riešenie mnohých problémov spojených s dopravnou premávkou v mestách. Pre cestujúcich predstavuje Uber zaujímavú a dostupnú alternatívu k tradičným spôsobom prepravy. Pre vodičov Uber prináša možnosť privyrobiť si popri hlavnom zamestnaní.            

V tejto súvislosti je práve Bratislava skvelým príkladom. Koľkokrát sa vám už stalo, že ste beznádejne čakali na taxík alebo autobus a zatiaľ popri vás prešli desiatky áut idúcich rovnakým smerom ako vy? Pritom by ste tým šoférom možno boli ochotní zaplatiť a oni by možno boli tiež ochotní vás zviezť. Vodiči v Bratislave sa často sťažujú na zápchy, avšak v koľkých autách sedí iba jedna jediná osoba - vodič? Svojimi službami môže Uber výrazne znížiť potrebu vlastniť auto, a tým značne pomôcť dopravnej situácii aj v Bratislave. To v skratke znamená menej áut, menej emisií a lepšie mesto na život pre všetkých.

Dlhé roky sa venujem témam hospodárska súťaž a ochrana spotrebiteľa. Príchod Uberu znamená zdravú konkurenciu pre sektor osobnej prepravy. Z dlhodobého hľadiska to pri boji o klienta môže viesť len k jedinému – nižšie ceny, kvalitnejšie služby a väčší výber. Prirovnal by som to k príchodu vlakov RegioJet na Slovensko, ktorý primäl štátne železnice k tomu, aby sa aj oni snažili o zlepšovanie služieb. Konečným víťazom takéhoto boja je jednoznačne spotrebiteľ.

Nepriamym dôkazom, že služba Uber skutočne radikálne mení trh s osobnou prepravou je fakt, že v mnohých krajinách sa proti nej postaviuli ako odborári, tak aj štátne úrady. Títo ľudia si neuvedomujú, źe pokrok v technológiách a nových formách podnikania nemožno zastaviť nezmyselnou reguláciou, ani zákazmi. 

Slovensko je krajina, ktorá je otvorená inováciám a novým technológiám. Potvrdzuje to aj množstvo svetoznámych technologických produktov a vynálezov, na ktoré môžeme byť právom hrdí. Verím, že aj príchod Uberu bude mať pozitívny vplyv na rozvoj inovatívnej ekonomiky v našej krajine.       

Pridať komentár

Feedback