Pravda bolí

Keď uprostred minulého leta zvolal predseda parlamentu parlamentnú schôdzu (3.8.2012) a v skrátenom legislatívnom konaní na nej poslanci jedinej vládnej strany zobrali ľuďom pol miliardy eur ročne z peňazí, ktorými si sporia na svoje dôchodky, vysvetľovali to údajne zle pripraveným rozpočtom. Ten bol pripravený s deficitom 4,6% a nakoniec skončil 4,3%. Konsolidačné úsilie vlády bolo pritom 0,3% (z väčšej časti z peňazí ľudí z druhého piliera a z menšej z dodatočných odvodov firiem). Toľko čísla z vládnych materiálov. Pripomínam ich preto, lebo vláda sa sama usvedčila z klamstva o zle pripravenom rozpočte.

Dnes máme najvyšší dlh v slovenskej histórii (52,1% k HDP) a jeho rast na najbližšie roky je evidentný. Z najnovších vládnych daňových prognóz sa naviac dozvedáme, že len na daniach a odvodoch bude

  • tento rok chýbať 700 miliónov eur,
  • za roky 2013 a 2014 spolu 2 miliardy eur
  • a za roky 2013-2015 spolu až 4 miliardy eur!

Situácia je kritická a smerácki poslanci sa zbabelo boja diskutovať na tému, ktorú považujem po nezamestnanosti za druhú najdôležitejšiu. Vládna strana opakovane odmietla zaradiť túto tému do rokovania NR SR a odmietla aj mimoriadnu parlamentnú schôdzu. Ľudia by sa totiž na nej dozvedeli to, že Smer nemá riešenia a je bezradný.

Ak sa bližšie pozrieme na dôvody rekordnej zadĺženosti, siahajú do prvej Ficovej vlády a do jej tragického plytvania. Ešte v roku 2008 sme mali dlh 27,9 a dnes takmer dvojnásobný. Len pre porovnanie – nárast od tohto roku je na Slovensku doteraz o 24,2%, kým v Česku o 17,1%, v Poľsku o 8,5% a v Maďarsku o 6,2%. Ak pre korektnosť odrátame od tohto nárastu náš príspevok do stabilizačných mechanizmov 2,4%, aj tak je náš nárast ďaleko najvyšší. Pritom krátka vláda I.Radičovej dokázala medziročne stlačiť výdavky a znížiť deficit o takmer 3%. Dlh na každého nášho občana už presiahol 7000 eur, na pracujúceho dokonca 16000 eur.

Je zrejmé, že vládna politika zvyšovania daní, odvodov a zhoršovania pracovného práva zlyhala. V štátnej kase je v súčasnosti (k 3.7.2013) menej príjmu z firemných 23% daní ako pred rokom z 19%. Vláda dokonca predpokladá tento rok vybrať menej na DPH ako pred rokom. Aj tieto faktory spolu s vyššou nezamestnanosťou prispievajú k neradostnej situácii vo verejných financiách. Pri tomto vývoji pomôžu len zásadné zmeny a nie kozmetické úpravy. Zásadné zmeny

  • v hospodárskej politike (zníženie priamych daní a podpora malého podnikania),
  • v zdravotníctve (zodpovednosť za rast dlhov) a v sociálnom systéme (adresnosť a motivácia pracovať),
  • aj v celej verejnej správe (zníženie počtu rozpočtových a príspevkových organizácii a zefektívnenie fungovania).

Fico sa kvôli obave zo straty popularity k žiadnym podstatným štrukturálnym zmenám nikdy neodhodlal a len zobral ľuďom peniaze. A dnes sa už bojí o týchto témach hovoriť aj v parlamente. Pravda totiž bolí. Najmä ak ľudia klamaní boli...

Komentáre

Vasa vladna politika zvysovania odvodov a dani ( zdravotny odvod z inych prijmov ) v r 2011 sposobila, ze som ukoncil tu zarobkovu aktivitu a stat tak prisiel o 2 zamestnanych ludi aj s odvodmi a o dan z prijmu cca 4 tis eur rocne. Jednoducho som nebol ochotny platit navyse 14 % zdravotny odvod zo zisku. A vy mate tu drzost sa stavat do role kritika vysokych odvodov a dani?

Obrázok používateľa Peter Achenberg

pozrime sa najprv kto to o verejnom dlhu hovorí?

- ta strana, ktora vyrabala vysoke deficity najma vo volebnych rokoch (aby mohla rozdavat volebne darceky) a to aj napriek tomu, ze krajina mala vysoky hospodarsky rast - co je uplne vsetkymi ekonomami povazovane za najvacsi hriech v narabani s verejnymi financiami (konkretne roky 2002: deficit 8,2% pri raste HDP 4,6% a rok 2006 naplanovany deficit 3,6% pri raste HDP 8,3% - nakoniec uz vladou SMERu znizeny na 3,2)

- ta strana, ktora je priamo zodpovedna (pretoze kamarati Miklos s Mikulcom, ktoreho tusim vysetruju, boli nominantami tejto strany) za rozvrat na danovej sprave a teda vypadok danovych prijmov, ma tu drzost hovorit zlom vyvoji verejnych financii??

- ta strana, ktora tak "vyhodne" predala narodne striebro, ze kupcom ci uz energetiky, SPP a pod. sa ich investicia vratila do 10 rokov a preto od nas odchadzaju. tak ta strana nieco hovori o dobrom narabani s verejnymi financiami??

Na zaver pripajam deficit ver.financii za vlad sdk/sdku a pravice:
2001: - 6,5 %
2002: - 8,2 % (pri hospodarskom raste, kedy sa ma setrit nie zvysovat zadlzenie)
2003: - 2,8 - detto pri raste
2004: - 2,4
2005: - 2,8
2006: - 3,2 (pravicou naplanovany vyssi deficit znizila vlada rf)
2010: - 7,7
2011: - 5,1

je mi zvláštne, že práve vy múdrujete a pri tom ste boli taktiež strojcom ekonomického rozpadu tejto krajiny... zaujimavé že vždy keď ste v opozícii múdrujete a keď môžte svoje múdre kroky vykonať tak zrazu len škodite. smutné.

Feedback