Kedy skončí útok na malých?

V celej Európskej únii, ako aj na Slovensku, sú malé podniky najväčšími zamestnávateľmi a hlavnými nositeľmi nových nápadov a inovácií. Aj preto by mal Protimonopolný úrad strážiť hospodársku súťaž a chrániť predovšetkým malých pred zneužívaním postavenia veľkých, aj preto by sme mali dodržiavať Európsku chartu pre malé podniky, aj preto by mala každá vláda podporovať rozvoj malého podnikania.

To, čo sa deje za dnešnej vlády jednej strany a najmä v posledných dňoch, je ale skôr návod na likvidáciu malých podnikov. Najskôr to bolo výrazné zvýšenie daní a odvodov, zhoršenie pracovného práva, komplikácie pri zakladaní nových firiem. Ako keby to nestačilo, útok na malých pokračuje a valia sa na nich ďalšie pohromy :


• budú musieť dodržiavať aj „kolektívne“ zmluvy, ktoré nepodpísali (od 21 zamestnancov),
• nebudú si môcť odpočítať straty tak ako doteraz (skrátenie zo siedmich na štyri roky, dokonca retroaktívne)
• a najmä budú musieť platiť aj absurdnú daň zo straty.

Kým prvé dve zmeny skončia na Ústavnom súde (proti tej prvej zmene som vyzbieral dostatok podpisov za jediný deň!), proti nezmyselnej dani zo straty som pripravil petíciu, ktorú za jediný týždeň podpísalo viac ako dve tisícky občanov. Teší ma, že mnohým ľuďom stále nie je ľahostajné, čo sa deje a verejne odmietajú vládne nezmysly. Ak sa chcete pridať, každý je vítaný urobiť tak cez:

http://www.peticie.com/peticia_proti_zavedeniu_danovych_licencii_tzv_dane_zo_straty

Som presvedčený, že proti daňovým únikom sa nedá bojovať novými daňami. A ak pán minister zdôvodňuje svoj návrh tým, že je podľa neho „príliš veľa“ firiem v strate a neplatí dane z príjmu, je to len priznanie chybnej ekonomickej politiky vlády a aj jeho neschopnosti riešiť dodržiavanie pravidiel. Daň zo straty, ktorá je trestom aj pre poctivých na základe „kolektívnej viny“, je len priznaním neschopnosti vlády navrhnúť a realizovať účinné opatrenia. Je to niečo také, ako keby za vojnové zločiny odsúdili a popravili celý národ.

Zdravé konkurenčné prostredie je prirodzenou podmienkou rozvoja a jeho základom je predovšetkým podpora rozvoja malých podnikateľov – cez jednoduchšie pravidlá a administratívu, daňovú politiku, či pracovné právo. U nás sú malí podnikatelia namiesto toho terčom útoku. Až keď sa tento trend skončí a otočí, až potom môžeme očakávať zdravý rast, zvýšenie počtu pracovných miest a aj následný rast životnej úrovne.

Pridať komentár

Feedback