Ficove rozprávky a 5 miliárd eur

Predseda Fico včera v parlamente dramaticky uviedol skrátené legislatívne konanie pre zníženie odvodov do 2.piliera tým, že Slovensku „ hrozia národohospodárske škody“ a údajne v rozpočte zrazu chýba 500 miliónov eur. Je to lož a rozprávka, ako zobrať ľuďom peniaze. Najskôr 500 miliónov eur za rok a potom 5 miliárd eur, ktoré majú ľudia na svojich účtoch.

Dávam do pozornosti, že:
• vláda Ivety Radičovej prevzala krajinu na gréckej ceste s deficitom 8% HDP a za rok konsolidovala 2,4 miliardy eur v drvivej časti úsporami a bez zásahu do druhého piliera. Vláda Róberta Fica má konsolidovať o polovicu a chce to urobiť najmä vyššími daňami a zásahmi do úspor ľudí.

• Ešte pred pár mesiacmi predstavitelia súčasnej vlády kritizovali predchádzajúcu vládu za príliš optimistické prognózy vývoja slovenskej ekonomiky. Aktuálna prognóza Ficovej vlády hovorí o tohtoročnom raste 2,5%, čo je o 0,8% viac ako bola prognóza, na ktorej stojí rozpočet na rok 2012. Znamená to ďalšie miliónové príjmy do rozpočtu.

• Dňa 17. júla zverejnil Medzinárodný menový fond prognózu, podľa ktorej bude deficit verejných financií 4,4%. Presne takúto úroveň predpokladala aj bývalá vláda pri odovzdávaní moci v apríli.


Je prirodzené, že viaceré rozpočtované položky sa vyvíjajú počas roku inak ako je rozpočtované. Niektoré horšie, iné lepšie. Tak je tomu aj v roku 2012 a nebyť účelového skreslenia aktuálnej prognózy MF, vývoj verejných financií sa výrazne neodlišuje od rozpočtu. Pri rozpočtovaných príjmoch z daní a odvodov vo výške 18,6 mld. € je výpadok 348 mil. € menej ako 2%. Aj z predloženého materiálu z Ministerstva financií je evidentné, že aj pri súčasnom vývoji sa v rozpočte nachádzajú položky, ktoré túto sumu dokážu vykryť. Okrem rýchlejšieho rastu je to tiež vývojom v Sociálnej poisťovni, spolufinancovaním operačných programov, alebo dividendami v štátnych firmách.


Vládny materiál usvedčuje samotnú vládu z toho, že rozprávka o chýbajúcich 500 miliónoch je lož:


1. Samosprávy mali vlani prebytok 30 mil. €, dnes majú ale mať deficit 96 mil. €. Prečo? Ide len a len o vymyslené zhoršenie o 126 mil. €.
2. Na nákup ropy vraj zrazu potrebujeme 95 mil. € z verejných financií. Len minimum štátov EÚ nakupuje núdzové zásoby ropy z verejných financií. Neexistuje relevantný dôvod, aby sme na tento účel na Slovensku míňali verejné zdroje.
3. Predikcia hovorí o strate 80 mil. € v zdravotných poisťovniach, a to už nad rámec rozpočtovanej rezervy 100 mil. € na vývoj v zdravotníctve. To nepotrebuje komentár.
4. Pre Regionálny operačný program chce zrazu vláda vyplatiť 76 mil. €. To však nie je vôbec potrebné, zdroje sa dajú ušetriť v iných častiach toho istého programu. Každý z ministerstva financií to veľmi dobre vie.
5. Rovnako nezmyselných je použitie 58 mil. € z Fondu národného majetku. Žeby výplata nejakým kamarátom?
6. Nijako nie je zdôvodnené zhoršenie hospodárenia Slovenskej konsolidačnej o 50 mil. €.
7. Deficit sa v tomto roku údajne zvýši o 50 mil. €, pretože sa v ňom vyčerpá viac zdrojov z predchádzajúcich rokov ako sa „posunie“ do roku 2013. Je to trápne a priehľadné nafúknutie predpokladu deficitu na základe politickej objednávky.
8. Digitálna dividenda rozpočtovaná v roku 2012 vo výške 40 mil. € vraj v tomto roku nepríde. Vláda si ju dobrovoľne presunula do roku 2013, to je ale vecou súčasnej, nie bývalej vlády.
9. Ak je pravda, že sa nezrealizuje predaj CO2 kvót v sume 27 mil. €, ktorú si pri tvorbe rozpočtu definovalo MŽP, mali by sa viazať výdavky tohto rezortu v rovnakej výške. AK je pravda, že Javys nevyplatí dividendu 20 mil. €, mali by sa viazať výdavky NJF určené pre Javys v rovnakej výške (Javys totiž zdroje má).
10. Predpokladané prekročenie  výdavkov na obsluhu štátneho dlhu v objeme 22,5 mil. € je značne prehnané.

Ak ste napočítali výmysly za 644,5 milióna eur, máte pravdu. Je to najlepší dôkaz toho, že rozprávky zlodeja dôchodkov sú len bohapustými výmyslami. Realitou zostáva, že neschopný predseda vlády nevie šetriť, ale chce len ukradnúť peniaze ľudí. Aby ich mohol použiť na jeho „rozvojové projekty“, či na nezmyselný obchod s nákupom zdravotných poisťovní.

Napriek všetkému je odkaz ľuďom jasný – nenechajte sa znechutiť! Podpis petície pre záchranu druhého piliera (na http://www.sporitel.sk/files/upload/upravena%20peticia%20v.2.pdf ) a napriek všetkému zotrvanie v druhom pilieri je dnes tou správnou odpoveďou.
 

Komentáre

na to zvysovanie dani ste uz asi zabudli. na 4% inflaciu ste tiez zabudli. to nebola konsolidacia, to bola kradez, aj druhy pilier je kradez!

Feedback