Dočasné skórovanie

„A čo ste presadili v opozícii?“. Otázka jedného študenta v parlamente ma prinútila obzrieť sa trošku naspäť. Aj keď som mu odpovedal príkladmi o ušetrení peňazí živnostníkov pre zvýšenie ich daňových limitov o polovicu, zachovaní odvodov pre brigádujúcich študentov, či znížení poplatkov pri hypotékach, opozičná práca samozrejme nie je o exekutívnych riešeniach. Na to si ľudia vybrali vládu jednej strany. Opozíciu preto, aby ju kontrolovala.

Za posledných pár dní ale nastal zaujímavý jav dočasného opozičného skórovania. Dávam na posúdenie:

1. Ihneď, ako vláda komunikovala, že chce bojovať s nezamestnanosťou šialeným odborárskym návrhom skracovania pracovného času http://spravy.pravda.sk/domace/clanok/272911-skrati-sa-pracovny-cas-vlada-a-odborari-su-za-firmy-proti/, usporiadali sme tlačovku: http://www.sdku-ds.sk/article/showArticle/skratenie-pracovneho-casu-nema-logiku-zamestnancom-skor-ublizi.

  • Ešte v ten istý deň sa ministerstvo práce vyjadrilo, že návrh odmieta (aj keď sa ku nemu ešte v ten deň hlásilo?!). OK.

 

2. Na zasadnutí Výboru pre európske záležitosti  13.3. som premiéra požiadal, aby nesúhlasil s nebezpečným výrazom z materiálov - „diferencovaná fiškálna konsolidácia“ a aby presadzoval rovnaké pravidlá pre všetkých. Pripomenul som mu tiež očakávaný francúzsky tlak na výnimky.

 

3. Čerešničkou na torte bol návrh zákona na zriadenie „odbytového fondu“, do ktorého by všetci prispievali a múdri Smeráci by rozhodovali, ako tieto peniaze rozdeliť.

 

Nie som naivný, aby som považoval tento jav za trvalý. Uvedené príklady ale ukazujú, že opozičná práca má zmysel. Nielen tá pri aktualizácii programových východísk, ale aj ako „povinná jazda“ v pravidelnom predkladaní zákonov a pozmeňovacích návrhov, či v monitorovaní rozhodnutí vlády,

Veľmi dobre si uvedomujem, ako vláda ruinuje ekonomiku zrušením rovnej dane, neúmerným zvýšením daní, odvodov a poplatkov, zhoršením pracovného práva, či siahnutím na úspory ľudí v druhom pilieri. Tieto škody budú dopadať na aktívnych ľudí stále viac. O to väčšia je výzva trpezlivej práce a spolupráce, ktorá má občas aj viditeľné výsledky. Je ale zrejmé, že tie podstatné môžu prísť až po voľbách.

Pridať komentár

Feedback