Zničujúce sociálne odvody

Pod slovom sociálny si ľuďia dnes predstavujú niečo čo je prospešné aspoň ním samým, napríklad také sociálne dávky. Tí, ktorí sa na ich vyplácaní svojim príspevkom podielajú uskutočňujú sociálne odvody na základe zákona a toho, že podnikajú ako fyzické osoby, teda živnostníci a ľudia v slobodnom povolaní... z čoho niektorým ľuďom vyplýva automaticky = majú peniaze, lenže vždy je zásadné koľko a ako dlho.
Sociálne odvody majú stanovené svoje minimá a maximá, čo je samo o sebe banálne. Taký živnostník môže celé roky zarábať cca. štandardne to isté a jeho odvody sa nemenia príliš, alebo zanedbateľne aj keď môžu byť bližšie k maximám.
Akonáhle ale zarobí viac, napríklad o 50%, či o 100% než v minulom roku mohlo by to byť síce fajn, ale pokiaľ sa jeho príjem v roku nasledujúcom zníži a vráti sa na úrovne z rokov predchádzajúcich, alebo ešte pod tie úrovne príjmu, môže podnikanie pomaly, alebo rovno zabaliť, či uvažovať aspoň o pozastavení živnosti...Nieto uvažovať o nejakých investíciách do vlastného podnikania aj keď sa mu rok predtým vlastne darilo. Môže sa to zdať absurdné, ale keď váš príjem vzrastie  napr.:  cca.. o čosi viac než 50% vaše odvody do sociálnej poisťovne vzrastú oproti predchádzajúcim o viac než 100%. Otázka je čo z toho v skutočnosti budete vlastne mať? Sú ľuďia, ktorí si tým neraz prešli, zažili daň za úspech, či trest za úspech a niektorí to nakoniec vzdali. Účtovníci to poznajú tiež veľmi dobre, lebo im sem tam ubudne nejaký ten úspešný klient.
Sociálne odvody sa jednoducho vypočítavajú bez ohľadu na to aké príjmy živnostník má v priemere za nejaké obdobie, povedzme aspoň niekoľkých rokov, keby sa tu malo jednať o akýsi pokus nastolenia istej spravodlivosti, či primeranosti. Sociálne odvody su nastavené tak, že jednoducho, keď ste raz minulý rok dobre zarobili tak musíte akokeby automaticky zarábať tak isto, alebo ešte lepšie aj rok budúci, lebo vás proste zoderú z kože.
Pre ilustráciu predstavme si, že o vašu činnosť podnikania prestane byť záujem, alebo  tetujete, ale príde konkurencia, naučí sa tetovať veľa ľudí, otvoria si tetovacie štúdiá, objavia sa štúdia za hranicami lacnejšie a už po vás nie je dopyt aký bol minulý rok. Váš príjem sa prepadne nasledujúci rok po tom úspešnom o viac než 50% na 1000 eur mesačne v priemere, ale sociálne odvody / nehľadiac na zdravotné odvody, budúce dane a iné náklady/ máte povedzme 500 eur, nehľadiac na to, že čochvíľa /síce o pol roka/ vzrastú aj vaše zdravotné odvody...Situácia celkom hovorí sama za seba. Máte za takých okoľností investovať do nových priestorov, či reklamy, zápoliť s konkurenciou, prijať človeka? Pritom máte platiť odvody, chcete ďalej robiť svoju robotu a podnikať. Ide to všetko vôbec ďalej dokopy? Ste zrazu neschopný? Prospieva takéto zaťaženie vašej nálade, vašim zákazníkom, vášmu vzťahu k zákazníkom, vašej rodine? Jeden zle nastavený odvod do sociálnej poisťovne dokáže znepríjemniť život nielen vám, ale aj ľuďom naokolo. Nemal by sa štát starať o to ako ľudia žijú? Radšej nie. Je vždy lepšie, keď štát nebráni a nestará sa, keď sa ľudia dokážu o seba postarať navzájom, lebo to vedia lepšie, sú bližšie k informáciám čo kto potrebuje. Ľudia najlešie vedia čo robiť s vlastnými peniazmi aj keď sú omylný.
Sociálne odvody nie sú v tomto nastavení motivačné a podporujúce živnostníkov v ich investičných aktivitách. A to sme nezačili rozvádzať tému preddavkov úspešných živnostníkov na ktoré si musia odložiť a to už sa týka aj firiem, kde tiež ide o ten istý problém, kedy človek dáva štátu niečo čo mohol investovať napr.: do obľúbeného vytvorenia nových pracovných miest... O rozvoj hospodárstva sa starajú tí podnikaví a tí vytvárajú pracovné miesta./ Niektoré štáty, diktatúry ich postrielali, poslali do plynu, atď.... My dnes žijeme zatiaľ skoro v raji./ Ale z čoho štát bude mať peniaze, keď im berie priskoro peniaze na investície  a chuť ich robiť? Ako smiešne zneje: ideme podporovať startupy. Ako keby sa podnikalo len na internete. Ako keby startup nemohol vyvstať zo živnosti.
Bolo by lepšie keby sme všetci boli zamestnanci, / najlepšie štátny/ a všetci písali modrým perom?
 

 

Pridať komentár

Feedback