Zákaz vychádzania

 „ Kto nie je schopný svojim spoluobčanom slúžiť, ten sa im snaží vládnuť.“ Ludwig von Mises

Je obsiahnuté v definícii občana, že svojim spoluobčanom neukladá žiadne povinnosti, ktoré nie je ochotný niesť on sám.“ Bertrand de Jouvenel ,Etika prerozdeľovania 

V súvislosti s citovaným Ludwigom von Mises by sme mohli spomenúť ešte jeho ďaľší citát súvisiaci s tým, že nie je občianskou cnosťou volať políciu hneď, keď náš sused robí niečo sa nám nepáči, napríklad hluk. V súvislosti s tým je samozrejme možné ísť za tým susedom, čo mnohí vieme a ako to aj mnohí robíme a vyrozprávať si veci, čiže nie hneď prostredníctvom polície a poslancov. Tak sa dá situácia riešiť aj v prípade hlučného podniku v susedstve.
Narážam v týchto úvahách na čerstvé nariadenie Starého mesta v Bratislave, podľa ktorého počas týždňa treba zatvárať podniky v centre v Starom Meste / opravte ma / do 10 hodiny večernej. Kedy ešte len niektorí ľudia vyrážajú do centra za zábavou. Asi sa mi to zdá.
Kto schvaľuje takéto nariadenia? Niektorí možno triasli kľúčmi, niektorí možno potom kúpili dobre informovaní za babku v centre byty, niektorí možno boli proti, niektorím možno vadí len ten podnik pod ich domom, pod ich bytom. Ten jeden sa však zakázať nedá, tak zakážme rovno všetky. Možno sa vo všetkom mýlim. Tak potom kto, a prečo? Kto tým získa a kto tým stratí?
Je oprávnené a odôvodnené a spravodlivé hádzať všetky podniky v centre mesta, či teda Starom meste do jedného vreca? Spôsobujú všetky podniky rovnako neúmerný hluk? Všetky niekoho rušia? Vždy existovala možnosť sa presťahovať z miesta, kde sa necítim dobre, je tam hlučno, niekam inam. Byty sa dajú predať, prenajať... Nechápem.
Niekomu možno vadí, že sa ľudia tešia zo života zabávajú, pijú, smejú, tancujú, počúvajú hudbu, majú spoločnosť, navyše sú aj častokrát mladý. Vadí mu to preto, lebo sám to už nerobí, možno ani nerobil, nechce robiť, či nemôže robiť, lebo nemá s kým a navyše v jeho veku. (Pripusťme si, že dôvodom tohto nariadenia môže byť aj v istej miere závisť.) Majú v Paríži kvôli tomu zrušiť Montmartre? Zdá sa to absurdné? Prišli by o turistov, peniaze... O koľko ináč my, ktorý sa chodíme baviť do centra vnímame centrum, Staré mesto? O koľko ináč než Montmartre? O čo je Korzo, keď tu žijeme pre nás horšie? Centrum, ktoré v posledných rokoch začalo ožívať, začali v ňom pribúdať nové podniky, nielen diskotéky, nám núka nové možnosti a zrazu. Zrazu je tu nariadenie a nikomu sa nechce veriť, že sa má stať realitou. Budete sa trepať na hodinu, na dve do centra do podniku? A kde sa budú robiť koncerty a diskotéky? Alebo len zle chápem nariadenie? Kam budeme chodiť?
Niekomu aj keď podniky budú zatvárať pred desiatou bude vadiť, že zatvárajú na poslednú chvíľu a  že nezatvárajú pred desiatou napríklad už o deviatej. A načo vôbec vlastne otvárajú? Niekomu sa bude aj naďaľej zdať, že podniky pokračujú v svojej činnosti aj po zakázanej hodine, alebo mu začnú konečne vadiť hlučný susedia vo vedľajších bytoch s ktorými už nebude na jednej lodi, ich hrozne hlučné hlasy a televízori. Tie by sa po 10 hodine večernej mali tiež vypnúť a prestať hovoriť treba tiež, nech to radšej nikomu nevadí.
Štát/ mesto v tomto prípade rieši niečo zase neúmernými prostriedkami. Nespravodlivo sú trestaný nevinný a vinný zase príliš tvrdo, nie konkrétne prípad od prípadu, na to asi nie je čas. Zrazu už sa nehovorí o lákaní turistov, načo aj.  Turistov, ktorých tým mesto stratí. Nech sa z Bratislavy stane mŕtve mesto.
Príde sem turista nočným vlakom a bude si myslieť, že je zákaz vychádzania, či nastala morová rana. Veď vykašlime sa na turistov, návštevníkov... Nechceme tu ľudí od inakade. 
Ľudia sa divia prečo mladí odchádzajú do zahraničia. A možno sa im diviť?  Keď sa dá.
Kam sa majú chodiť ľudia z celej Bratislavy stretávať? Kam majú chodiť turisti a kam my v noci za zábavou? Do Mlynskej doliny, pentagonu, na Devín, do polí? Spravíme si vatry, nakúpime v potravinách, zobereme magneťák, dj-ja.
Budú vznikať tajné podniky? Tajne fungujúce po zakázaných hodinách. Nepripomína vám to dobu mladosti niektorím?
Štadión pri futbalovom zápase robí hluk a nezakážu ho, nezakážu futbalové zápasy. Bývate na frekventovanej hlavnej ulici a nik nezakáže chodiť autám po nej v čase, keď vám to možno najviac vadí.
Možno nastal čas odsťahovať sa na vidiek, hlučnému kohútovi podrežete krk a spravíte si polievku. 
Kedy bude Bratislava konečne súčasťou Viedne? A kedy príde konečne zákaz vychádzania? Zatiaľ len trénujeme. 

 

Tento článok sa vám páči.

Pridať komentár

Feedback