Vytrácanie sa kupéčiek

V dnešnej dobe možno stále častejšie, pokiaľ človek samozrejme cestuje priebežne vlakom, sledovať postupné vytrácanie sa vozňou s kupé. Sú vlaky, kde ako akési múzeum, zaspomínanie na staré časy, je možno vidieť len jeden dva vagóny z desiatich, ktoré obsahujú kupé. Ostatné priestory vozňov sú síce nové, otvorené, vidieť z jednej strany na druhú, majú klímu takže si človek ani nemôže otvoriť okno, pokiaľ je s ňou človek nespokojný.
Kupé umožňuje väčšie súkromie, ktoré si možno spájať s luxusom / napr.: viete vypnúť svetlo v kupé a pospať si v prítmí / aj napriek istej spojitosti so zastaralosťou mnohých kupé, či napriek nej nie je zanedbateľný. Človek sa vidí len s menším počtom ľudí, nie je príliš dotknutý hovorom ľudí z iných kupé. Čo v otvorených vozňoch je štandard / svetlo si nevypnete /  a tak ľudia skôr mlčia, hovoria skôr opatrne a potichšie. Ke'd hlasnejšie hneď sa stanú stredobodom pozornosti. Samozrejme začať tam o niečom hovoriť je o väčšom a skôr nežiadanom počte poslucháčov. Naproti tomu kupé, ktoré má niekedy ešte aj zatiahnuteľné záclonky na presklených dverách  umožňuje priam barovú atmosféru a možnosti k zoznámeniu sa bez väčšej pozornosti okolia, k tomu patriace pochybujúce, zvedavé pohľady berúce odvahu niekoho osloviť /človeka so zaujímavou knihou, peknú slečnu, spýtať sa kam cestujú, rozprávať sa o živote a spomínať/,či pridať sa k rozhovoru, keď sa niekto so známym začal pred vami o niečom lákavom baviť. V uzavretej skupine kupé skôr posúdite a uznáte za vhodné isté témy načínať ako v priestore, kde vás môže počuť, počúvať niekedy ďaľších 20 a viac ľudí, ktorým ste sa ani nepozreli poriadne do očí. To či do rozhovoru niekto   neočakávane a možno aj nepríjemne zasiahne je skôr možné v otvorenom vozni ako v uzavretom menšom kupé, kde skôr viete s kým sedíte a kapacitne máte väčšiu možnosť spraviť si odhad. Kupé vie zblížiť skôr spoločným hovorom ako spoločným mlčaním. Premávanie nastupujúcich v kupé nepôsobí tak rušivo, prebieha často za dverami, okolo nich. V kupé viete so známym načať debatu, ktorú vám celú cestu pri menej obsadenom vlaku nemusí nik prerušiť a nik nebude jej svedkom a nemusíte sa pri tom pozerať cez chrbát a nájsť si nových nepriateľov pre svoje názory. Taktiež sa dočkáte lepšieho sústredenia na prácu. Máte možnosť vybrať si kupé, spoločnosť, ku komu si prisadnete pokiaľ nie sú nadmieru, či naplno obsadené samozrejme, hlavne pokiaľ sa stávajú nedostatkovým tovarom. 
V kupé sa odhodláte skôr niekoho s kým už sdielate menší priestor požiadať o postráženie vecí, či ich tam len proste necháte a pôjdete na toaletu bez väčších obáv.
Veľké otvorené vozne možno prirovnať k veĺkým jaskyniam, kde celý kmeň, množstvo rodín, bol pri ohni po kope a samotné kupé skôr k prútenej chyži, kde pri ohni bol skôr menší okruh rodiny, kde sa zmestí len obmedzení počet ľudí. V čom vidieť pokrok?
Revízor má prehľad v otvorenom priestore vozňa bez kupé. Je celé dianie uskutočňované v jeho prospech? V kupé musí kontrolovať každé samostatne, osobitne otvárať dvere, čo nie je časovou úsporou, ale možno väčším zážitkom /nie všeobecne / ale nemusíme počúvať ani sledovať ako kontroluje tých o kupé vedľa, či prípadné konflikty mimo.
Úbytok kupé je krokom v ústrety kontrole, väčšej rovnosti / rovnaké nastavenie klímy všetkým/, na úkor súkromia poskytovaného cestujúcim / s nevyhnutnosťou dohadovania sa so spolucestujúcimi o tom správnom nastavení klímy a presadzovania si a vyslovovania názorov ohľadne toho, sloboda od ktorej chceme byť niektorí ochránený/.  
Vnímal by som ako pokrok pokiaľ by došlo aj ku kupovaniu nových vozňov obsahujúcich kupé aj keď to je asi pravdepodobne drahé, možno aj pre prvú triedu. Teda asi vďaka chudobe niektorých železničných spoločností si stále môžeme dopriavať pamätné jazdy vlakom v muzeálnych kupé. Tie bohatšie by mohli jedného dňa prísť na to, že kupé je to čo môže zákazník ako dôkaz istej úrovne cestovania a starostlivosti o jeho pohodlie v budúcnosti chcieť.
Kde je, či bude cintorín starých kupéčiek, ktoré sa vytrácajú? Nech nám zostane inšpirácia ako to v kupé vyzerá.
 
 

Pridať komentár

Feedback