Čože je to 70.

Kladiem si otázku prečo? Keď doteraz fungovalo v Bratislave dôchodcom bezplatné cestovanie na občiansky? Prečo sa musia veci komplikovať? Podľa mňa bolo vecou slušnosti ponechať veci po starom. Nielen vzhľadom na vyvinutú námahu dôchodcov pri státí na seniorpasy. Seniorpasy treby aj z niečoho vyrobiť (a výroba nesie náklady) a iný ľudia, ktorí si chceli kúpiť električenku v čase hnania sa za seniorpasmy museli čakať tiež dlhšie a aj nim to žralo čas, nervy a možno aj peniaze. Senior pasy sú podľa mňa prejavom neúcty k zabehaným funkčným veciam, ale aj k starým ľuďom.  Bolo to celé vytváranie seniorpasov vôbec za účelom zisku dopravného podniku v Bratislave? Pokryje poplatok dôchodcu ( všetkých dôchodcov) na vystavenie seniorpasu náklady na jeho výrobu, distribúciu a predaj? Prečo vznikla zrazu nutnosť vystaviť dôchodcom senior pasy? Zjavenie? Žeby len moderná doba vyvíjala nátlak? Niekto tie senior pasy vyrábal a vyrába? A asi, keď to tak je, tak to nerobí zadarmo? A to čo by nebolo, alebo nie je pokryté z poplatkov za pasy musí niekto doplatiť? V tomto prípade asi nejaká inštitúcia, ktorej platíme za lístky? Alebo aj mesto, a potom štát, ktoré do tej inštitúcie púšťa peniaze, keď ani to nestačí? Potreboval niekto z nejakého dôvodu dostať zákazku? Možno seniorpasy vnímať vôbec ako investíciu? Cestujúci sa môžu pohoršovať len nad čiernymi pasažiermi, ktorí cestujú za ich peniaze v dopravnom prostriedku? Alebo sú čierny pasažieri aj mimo autobusov a vozia sa za peniaze platcov lístkov a daní ( a električeniek a dnes už aj seniorpasov)?Je čierny pasažier aj niekto iný?
Pre predstavu v konkurenčnom prostredí, kde by poskytovali v meste prepravu dvaja dopravcovia autobusmi, električkami... by jeden z nich, jedna firma z dvoch mohla získať konkurenčnú výhodu tým, že by žiadne seniorpasy nezavádzala, nielen žeby ušetrila, keby už chcela, aby dôchodcovia jazdili ďalej zadarmo, jednoduchšie by bolo zostať pri starom, alebo by ich nezaťažovala v ich veku vybavovaním, ale zachovala by sa k nim vzhľadom na ich vek navyše slušne.
Môžeme v budúcnosti očakávať, že budú junior pasy pre novorodencov s fotkou, ktoré bude treba každý rok obnovovať? Či budú aj pasy  pre kočíky, pre psov a pasy pre...? Oplatí sa to? Čo núti sa správať hospodárne?

Pridať komentár

Feedback