Logo predsedníctva Slovenska: sága pokračuje

Po zverejnení loga sa na mňa valí nová vlna diskusií s kadekým o tom, či to logo je dobré alebo odráža nevkus národa (citujem).

Pred pár mesiacmi prebehla diskusia o výberovom konaní na návrh loga predsedníctva Slovenska v Rade EU. Bol som súčasťou výberovej komisie a kade tade po fejzbukoch som diskutoval s dizajnérmi, či je to zadanie jasné, k veci, či tá cena je adekvátna  fakty a svoje dojmy som spísal sem


 
Východiská 
Poďme postupne. Som presvedčený o tom, že by sme najprv mali mať vyriešený branding Slovenska. To sa zatiaľ napriek niekoľkoročnej snahe, ktorá prežíva, hádam, už aj tretiu vládu, nepodarilo (aj keď zdá sa, že ideme do finále). Na základe brandingu, v ktorom by boli jasne definované hodnoty, atribúty a posolstvá, ktoré chce Slovensko komunikovať, by sa nám oveľa ľahšie tvorilo akékoľvek ďalšie logo či slogan. Žiaľ, európsky tajming bol nastavený prísnejšie ako ten náš. Čiže Ministerstvo zahraničných vecí vyhlásilo výberové konanie na logo paralalelne s prebiehajúcimi prácami na brandingu a aj logu Slovenska. Vytvorilo komisiu, v ktorej dominovali pracovníci ministerstva plus traja externí odborníci – rektor VŠVU prof. Stanislav Stankoci akad. maliar, vedúci Katedry vizuálnej komunikácie VŠVU a grafik Pavel Choma a odborník na marketing a prezident Klubu reklamných agentúr Slovenska Róbert Slovák (citujem z materiálov ministerstva).

Ako prebiehal výber
Dostali sme viac ako 200 návrhov. Bolo medzi nimi množstvo naivných, insitných, maľovaných, detských návrhov a niekoľko profesionálne pripravených prezentácií. Všetky boli anonymné, bez mien autorov, očíslované. Najprv sme dali preč tie úplne najhoršie, potom sme si vytvorili šortlist tých najlepších, diskutovali a odhlasovali poradie návrhov, v akom sa predkladali ďalej ministrovi. Členovia komisie z ministerstva, napriek tomu, že boli v prevahe, pozorne počúvali názory nás troch externistov, nechali si poradiť a poradie bolo nakoniec také, ako sme ho my chceli. A presne tak to bolo nakoniec aj schválené. 

K logu
Veľmi ma bavil tento koncept vychádzajúci z diakritických znamienok, ktoré má slovenčina. Autor, inak 23-ročný študent dizajnu, vytvoril veľa verzií, mutácií, variácií, čím získalo logo dosť veľký priestor na využitie a naozaj svieži náboj. Aj použitý font je od slovenského typografa. Verím, že čoskoro budú zverejnené aj ostatné použitia loga, najmä v online prostredí sa s ním dá super pracovať. Nie je to žiadna ťaživá odvolávka na hrady, Tatry, valašky a fujary, je to norrmálna súčasná vizualita. Som presvedčený o tom, že sme vybrali to najlepšie, čo bolo v prihlásených návrhoch.

Čo mohlo byť inak – prípadne lepšie?

Do výberového konania sa mohlo prihlásiť viac profi dizajnérov. Áno, to by zrejme rozšírilo výber z tých lepších log, lenže problém dizajnérov bol jednak s odmenou, ktorá sa im zdala nízka a s množstvom práce, ktorá bola vo výberovom konaní zadefinovaná. Celú tému podľa mňa dobre zhrnul Peter Hajdin v rozhovore pre Trend.

Do komisie mohli zasadnúť iní odborníci, prípadne viac ako len traja. Na Slovensku žial neexistuje brandžové združenie dizajnérov, ktoré by mohlo byť v takýchto prípadoch partnerom štátu. Ľudia z ministerstva oslovili to, čo bolo k dipozícii – školu, na ktorej sa dizajn učí a tvorí a Klub reklamných agentúr, ktorý združuje topku na trhu a jeho členovia dennodenne riešia tvorbu a komunikáciu značiek. Ešte možno mohli osloviť Art Directors Club, združenie tvorivých jednotlivcov, áno. Oveľa jednoduchšie to majú napr. vo Fínsku, kde funguje akčná únia dizajnérov, čo u nás žiaľ nemáme (ale podľa mojich informácií sa už niečo také formuje, čo je super).

Nové logo sa mohlo odkomunikovať verejnosti lepšie. Myslím, že by pomohlo zverejniť aspoň prvé tri návrhy, zverejniť rozpracovaný dizajnmanuál, ukázať variabilitu použitia loga, jeho aplikácie atď. Dúfam, že tak kompetentní učinia v najbližšom čase. Verejnosť by získala nošu odpovedí na svoje otázky o tom, či je to naozaj najlepšie, čo tam bolo a prečo niekto zaplatil za smajlík 4.500 eur. Možno keby logo prezentoval Kiska zdôrazňujúc, že dáva priestor mladým talentom v krajine a Slovensko tak nemusí byť vnímané len cez folklór a veľhory, niektorí kritici by to prijali lepšie.

Čo dodať?
Kreativita je nemerateľná disciplína a z niektorých reakcií ľudí mám pocit, že sme všetci odborníci nielen na hokej či politiku, ale keď treba, aj na grafický dizajn. Ľudia, ktorých považujem za rozhľadených, rozumných, sú schopní nepríjemne a vulgárne urážať nielen ľudí z ministerstva, ktorí vyhlásili súťaž, ale aj členov komisie a autora loga. Vždy je jednoduchšie kydať na iných ako vyhrnúť rukávy a zapojiť sa do snahy o zmenu vecí. Je mi ľúto chalana, verím, že to ustojí, svoju prácu odviedol výborne, môže byť na svoje logo hrdý.

 

Komentáre

Ako som už písal inde - pokiaľ to ide z našich peňazí, má každý jeden človek, ktorý platí dane, právo sa k tomu vyjadriť.

A pokiaľ ide o to, že ak by to prezentoval Kiska ako podporu mladých talentov... to by bolo ok, ak by bola tá podpora bezplatná.
V opačnom prípade sa rozje.... 4500€ na niečo, čo nepotrebujeme a čo v trhovej ekonomike neobstojí.

Preto všetci obhajcovia loga - ak si ho chcete obhajovať, nech sa páči. Ale nie za moje peniaze. Urobte zbierku a poskladajte sa na tú zbytočnú vec.
Takže ja naopak verím, že sa to s tým chlapcom bude ťahať do konca života - že sa v mladom veku nechal zdiskreditovať a zaplatiť sa neopodstatnenou verejnou zákazkou. Hovorme o tom, napríklad ako o takom menšom piešťanskom CT. Potom už to rozhadzovanie verejných peňazí dostáva iný rozmer.

Pan Spicka,
Precital som si vas komentar a verim, ze ste to nemysleli vazne, pripadne ste boli pod volyvom nevykovej latky, lebo toto naozaj nemoze rozumny clovek napisat.

V prvom rade si asi neuvedomujete, ze z nasich penazi ide vsetko a je to tak uplne v poriadku. Rovnako je v poriadku olatit dane, hoci sa nam to nikomu nepaci. Co sa tyka vasho rozhorcenia nad vyskou odmeny, prosim vas, vam sa to zda vela? Ak ano, potom pravdepodobne oracujete v odvetvi, ktore s tymto nema absolutne nic spolocne. Je uplne v poriadku, ze za fyzicku pracu (hoci sa moze zdat narocnejsia) dostane robotnik nizsiu sumu ako za, v podstae, odkupenie dusevneho vlastnictva. Suma 4500€ je uplne v poriadku a verte, ze rozhadzovaci vasich penazi este aj usetrili.

Co sa tyka dolezitosti alebo nepodstatnosti loga ako takeho, odporucam pozriet si spravy, pretoze pravdepodobne nemate predstavu o tom, akym sposobom sa predsednictvo nejakeho statu v EU komunikuje. Ale samozrejme by iste "halo" urobilo aj to, ist tam len tak s bielymi A4-kami. Skoda, ze ste to nenavrhli.

A co sa tyka estetickosti loga. Nie je to skutocne nic, za co sa treba hanbit. Navyse v tom patterne nadherne vytvara ludovy motiv, takze to neposobi prvoplanovo... ALE NA TO TRBA PRESTAT BYT ZASLEPENY ZAVISTOU, aby to clovek videl.

Zelam vam a dalsim vam podobnym, aby ste to raz v zivote uvideli a prestali zelat ludom, ktori si robia svoju roacu, aby "sa to s nimi tiahlo do konca zivota", iba preto, lebo vy ste zavistlivy clovek, ktory rad ublizuje.

Feedback