Kto chce psa biť, poukaz si nájde.

Rozumiem tomu, že opozícia poslancov SNS ani vládu nepochváli. Ale ak opozičný poslanec nezmyselne spochybní rekreačné poukazy pre ľudí, vďaka ktorým budú mať Slováci lacnejšiu dovolenku a zároveň sa podporia slovenskí podnikatelia v cestovnom ruchu, tak to už prestáva byť politika a začína to byť absurdita. Vrcholom takéhoto vystúpenia pána poslanca Mihála je tvrdenie, že Slováci nepochopia, čo je pre nich výhodné. 

Rekreačné poukazy sme zaviedli od začiatku tohto roka a vďaka nim budú mať Slováci lacnejšiu dovolenku na Slovensku. Podobný systém funguje v Poľsku alebo Maďarsku a všade sa osvedčil. Každý, koho sa tento typ podpory týka, sa potešil, okrem rôznych pseudoodborníkov, ktorí sa nesnažia systém zlepšiť, ale iba všetko nezmyselne kritizovať. 

Napríklad minulý týždeň si rekreačné poukazy vzal na mušku už spomenutý pán poslanec Jozef Mihál. Musím priznať, že ma skutočne nemilo prekvapil povrchnosťou a tendenčnosťou, s akými o tejto téme písal. 
V prvom rade veľmi podceňuje Slovákov keď píše, že nebudú chápať, čo znamená označenie zamestnanca na účtovnom doklade. Možno sa takí nájdu, ale veľká väčšina ľudí vie použiť svoje meno a priezvisko. Zamestnancom sa podľa neho tiež bude dosť ťažko vysvetľovať, že nárok na príspevok nemajú, ak absolvujú dovolenku napríklad na Balatone alebo v Chorvátsku, ale že tento nárok majú, len ak absolvujú dovolenku na Slovensku. To by som potreboval vysvetliť ja, čo sa na tom ťažko vysvetľuje a čo je na tom nepochopiteľné. Ide zo strany pána poslanca o ďalšiu urážku bežných ľudí a ich schopnosti pochopiť veľmi jednoduché a prospešné princípy tohto opatrenia. 

Jeden z titulkov, ktorý pán poslanec Mihál používa, hlása, že vašu mzdovú účtovníčku čaká kopa problémov a nových starostí. Asi pozabudol, že ak zamestnávateľ zaplatí zamestnancovi odmenu 275 eur, tak musí zaúčtovať nákladovú položku, preddavok na dane a zdravotné aj sociálne odvody. Pri príspevku na rekreáciu zaúčtuje len nákladovú položku. Každý si asi vie zrátať, čo je zložitejšie a drahšie. Podľa tohto „odborníka“ by asi bolo najlepšie nič nezaviesť a všetko zrušiť. To by sa určite ľudia na Slovensku “potešili“.

Som presvedčený, že bude trvať určitý čas, kým si ľudia naplno zvyknú na využívanie príspevkov na rekreáciu. A celkom iste sa nájdu spôsoby, ako sa dá systém vylepšiť. Ale určite to nepôjde nezmysleným kritizovaním a urážaním bežných ľudí, ako to začal robiť pán poslanec z opozície.  

Napriek tomu, ako opozícia začala o tejto téme komunikovať, chcem veriť, že pri príspevkoch na rekreáciu prekročíme svoj tieň a budeme premýšľať pozitívne, konštruktívne a v prospech nás všetkých. Iba  tak spoločne posunieme Slovensko vpred. 

Pridať komentár

Feedback