Výsluhové dôchodky

Dnes len veľmi kratučko. Dúfam, že o to hlasnejšie.

Problém netreba predstavovať, každý sa s témou, ktorá doslova zľudovela, stretol. Napriek tomu je nutné pripomínať, že v tejto krajine existuje veľa nespravodlivostí, no tejto sa nevyrovná snáď nič.

Štát, ktorý hospodári už 19. rok s deficitom, vypláca ľuďom v produktívnom veku doživotnú rentu. Politika výsluhových dôchodkov je neopodstatnená. Policajt alebo vojak odpracuje vo svojom rezorte určitý počet rokov a hoci je vo veku, kedy ešte nie je fyzicky ani psychicky opotrebovaný, dostáva tzv. výsluhový dôchodok. Dokonca bez ohľadu na to, či ďalej pracuje alebo nie. Ak je potrebné policajtov a vojakov sociálne motivovať, môže to štát urobiť v rámci finančných možností štátu cez vyššie platy. Otvorme diskusiu, či si zaslúžia lepšie ohodnotenie za riziko, ktoré podstupujú. Len už konečne zastavme bezprecedentné zvýhodňovanie jednej skupiny obyvateľstva na úkor ostatných.

Téma výsluhových dôchodkov je ľahko čitateľná, zrozumiteľná, jednoznačná. Dovolím si tvrdiť, že väčšina Slovákov sa so mnou stotožňuje. Prečo teda politici nevykonajú nápravu v tomto systéme a neodstránia túto absurdnú pozitívnu diskrimináciu? A vlastne, dokedy sme ochotní tolerovať takýto závažný nezmysel? Myslím, že aj výsluhové dôchodky sú problémom, ktorý dokazuje, akí sme povrchní a pasívni. Je málo takých tém, s ktorými sa verejnosť tak jednoznačne stotožní. Stačí si len uvedomiť, že ide o naše peniaze. Lenže u nás je modernejšie nadávať plošne napríklad na všetky na úradníčky, ktoré „sedia na zadkoch, nič nerobia a sú platené z našich daní“. Mnoho úradníčok je však schopných a kompetentných. Tak ako mnoho policajtov a vojakov vo výsluhe je plne schopných zarobiť si peniaze. Zhodou okolností, úradníčky zväčša zarobia menej, než bývalý policajt a vojak dostane od štátu ako výsluhový dôchodok. NEPOCHOPITEĽNÉ.

Pridať komentár

Feedback