Cesta do hlbín pravičiarskej duše III.

Zásadný význam emócií pre správanie človeka docenila až moderná psychológia. NiktošAsociál je človek, ktorý navonok môže vyzerať chladne, ale v jeho vnútri vyčíňajú nezvládnuté potlačené emócie, vytesnené do nevedomia.

http://moje.hnonline.sk/node/13512

http://moje.hnonline.sk/node/13523

Je už vedecky dokázané, že si pamätáme neuveriteľné množstvo informácií, sú však uložené veľmi chaoticky. Je im priradený emocionálny rozmer a spracovávajú sa nevedome v systéme Cerebellum - Amygdala. Na základe pozorovania duševne postihnutých ľudí je reálny predpoklad, že ďalšia podkôrová štruktúra, Corpus Callosum, slúži ako hardwarový firewall, ktorý zabraňuje zaplaveniu vedomia chaotickými emocionálne nabitými informáciami.

Obrovská záplava informácií, ktorou sme v každej sekunde zaplavovaný, by bola bez toho, aby im bola priradená priorita (dôležitosť), nezvládnuteľná. Čitateľ, ktorý pozná architektúru operačných systémov, vie o čom píšem. Kľúčovú úlohu pre priraďovanie priorít zohrávajú emócie. Okrem iného priority filtrujú informácie a rozhodujú, ktoré budú spracované rýchlym, reflexívnym spôsobom.

Pokiaľ funguje mozog normálne, informácie týkajúce sociálnej komunikácie jedinca s okolím, sú presúvané do frontálneho laloku mozgu. Tento dokáže vyhodnotiť sociálny kontext situácie. Pokiaľ má NiktošAsociál zmätok v emóciách (je ovládaný egoizmom, pažravosťou, túžbou po moci alebo narcizmom), je to Corpus Callosum, ktoré splní funkciu chirurgického nástroja a zablokuje prenos tohto chaosu do frontálneho laloku mozgu. Situácia je ešte komplikované tým, že pokiaľ prenos informácií funguje normálne, frontálny lalok pomáha spätnou väzbou usporiadať informácie emocionálnemu procesoru a takto reguluje aj ich ukladanie v podvedomej pamäti. Tým že sa toto spojenie preruší, emocionálny chaos sa bez spätnej väzby ešte zväčšuje a spracovanie sociálnej komunikácie sa zhoršuje.

Následky sú žalostné! Informácia nie je spracovaná v kontexte (časovom, sociálnom, ekologickom, ... atď.). Emocionálna búrka spôsobí, že je spracovaná reflexívne, s "natvrdo" naprogramovanou reakciou. Navonok sa to prejavuje schematickým, od reálneho sveta odtrhnutým myslením, bez zohľadnenia času (bez historického kontextu a smerovania vývoja). NiktošAsociál iba opakuje naprogramované frázy - mantry. Navonok nemusí vôbec prejavovať emócie, evidentná je iba jeho sociálna .....ita.

V komentároch a blogoch nájdete desiatky krásnych príkladov, osobitne smutné sú od NiktošAsociálov, prezentujúcich sa ako kresťania. Žalostnou ukážkou je rozhovor jedného prezidentského kandidáta, z ktorého je evidentná neschopnosť predvídať reakciu redaktora a čitateľov, úplná strata sebareflexie a virtuálna realita narcistu.

Vyčíňanie Kaníkjugend na Internete je na úrovni úplnej .....ity (a nie iba sociálnej :-D), neschopnosť reagovať je evidentná.

V tomto schematickom myslení spočíva aj najväčšia slabina NiktošAsocála v diskusii. Neinformovaný človek je skutočne v pokušení uraziť hajzel, čo je veľká chyba. Ako sa dá využiť, o tom budem podrobnejšie písať v ďalšom pokračovaní série blogov Luciferove rady diskutérom v prekorumpovaných médiách. :-D
 

Pridať komentár

Feedback