Dvojitý európsky meter

Takto presne pred rokom Európska komisia pompézne zverejnila informáciu, že bude trestať dvojitú kvalitu potravín a rozdávať za ňu mastné pokuty. Nezabudla pripomenúť, že pripravuje presnú metodiku priestupkov. O tom, že túto tému rieši už dlhé roky asi zámerne nehovorí. Realita?
 
Rozdielna kvalita potravín v polohe deklarácií, žiadni vinníci, žiadne prehrešky, žiadna metodika, žiadny trest. Európska komisia si evidentne dáva načas. Expresne však koná v iných prípadoch. Pri niektorých ako-keby si išla „nohy polámať“.
 
A o ktorý prípad konkrétne ide? O slovenskom odvode pre obchodné reťazce rozhodla v priebehu niekoľkých dní. Až to pripomína vopred pripravenú akciu.
 
Je známe, že Brusel je plný lobistov a v tomto prípade si zrejme urobili dobrú robotu. Ak ide o spotrebiteľa, tak únia rozhoduje dlho a pokiaľ ide o bohatý vplyvný reťazec, tak extrémne rýchlo. Slogan „Európa pre každého“, v tomto prípade platí s dovetkom „Európa pre každého, čo má veľa peňazí“.
 
Paradoxom je, že takúto nerovnováhu podporujú aj niektorí slovenskí politici. Napríklad europoslanec Richard Sulík sa ani tým netají. Na sociálnej sieti sa pochválil, že osobne loboval za zrušenie slovenského odvodu u eurokomisárky pre hospodársku súťaž. Ak pán europoslanec povedal A, zabudol povedať B.
 
V prípade hospodárskej súťaže totiž ide o rovnosť šancí, férovosť a slobodnú súťaž. Ruku na srdce, správajú sa u nás takto obchodné reťazce, za ktoré Sulík loboval?

Pridať komentár

Feedback