Zero to hero: môj obľúbený scenár zo skutočného života

Je jednoduché na prvý pohľad zaškatuľkovať človeka, ktorý vyzerá alebo sa správa inak, ako je v súlade s „normou”. Nechcem však teraz písať o tom, že niektoré normy sú buď vykonštruované, alebo čisto subjektívne.

 

6. februára 2018 úspešne vzlietla raketa Falcon Heavy. Tento let sledoval a vďaka live prenosu stále sleduje celý svet, preto si zaslúži ešte jednu vsuvku, než sa dostanem k meritu veci. Klobúk dole pred marketingovým tímom Elona Muska, ktorý spravil asi najvýraznejšiu a, predpokladám, aj najdrahšiu kampaň pre jeden zo svojich produktov - raketa vyniesla do vesmíru aj elektromobil Tesla Roadster, a to všetko pod drobnohľadom širokej verejnosti.

 

Hrdinom tejto úvahy je však iný človek. Možno ho poznáte, aj keď o tom ani neviete. Volá sa Tomasz Czajka, je Poliak a pracuje pre SpaceX ako vývojár leteckého softvéru. A odkiaľ ho teda poznáte?

 

Je to jeden z chalanov v kultovom meme, ktoré kolovalo a stále koluje internetom ako „párty IT-čkárov”.

 

Už dávnejšie vyplávala na povrch informácia, že chlapci z fotografie nielenže dospeli, ale sa uchytili v biznise vo svete technológií a sú z nich úspešní inžinieri. Toto je pre mňa príklad tých tichých hrdinov, ktorí nemusia byť tvárami rýchlokvasených moderných projektov, celebritami alebo inými osobami, ktoré na vás vyskočia z každej konzervy. Pomaly, potichu, no konzistentne menia náš svet a pripravujú ho na zajtrajšok.

 

Zamýšľam sa nad tým, prečo dávame toľko priestoru bezvýznamným indivíduám, ktoré pre nikoho nič nespravili a povyšujeme ich nad tých, ktorí prinášajú skutočnú hodnotu. „Za to môžu médiá!”. Nie. Za to môžu ľudia, ktorí konzumujú mediálny obsah. Ak by si lacné články nikto nečítal, nemali by otvorenia ani kliky, nezobrazovala by sa v nich reklama, médiá by ich prestali tvoriť. Dokonca aj kritici povrchných článkov na bulvárnych weboch na nich trávia množstvo času komentovaním, dokazovaním svojej pravdy, čím robia kvalitnému obsahu medvediu službu.   

Tak či onak, Tomaszov príbeh ma teší. Z mladého „kockáča” z čias, kedy to vôbec nebolo cool, sa prepracoval na profíka, ktorý tu zanechá svoju stopu. Oveľa výraznejšiu, než niektoré tváre, ktoré možno majú na Facebooku viac lajkov, ale to je tak všetko. A za lajky sa Tesla do vesmíru nedostane. Aspoň zatiaľ.
 

P.S.: Pár záberov z mojej mladosti. Ľadvinky boli super!
 

Pridať komentár

Feedback