Katalógové firmy opäť útočia

O katalógových firmách sa toho už na Slovensku a v Česku napísalo veľa. Či už ide o prípady, kedy firmy hneď po založení firmy/živnosti dostanú dopis akože od Slovenského obchodného registra, kde si môžu vytvoriť zápis a pritom ide len o súkromnú firmu, ktorá sa tvári ako štátna inštitúcia, alebo ide o firmy, ktoré vám rovno vytvoria zápis a pošlú vám už len faktúru za vytvorenie záznamu.
 
Takéto firmy zvyčajne cielia hlavne na začínajúcich podnikateľov, kde očakávajú, že majú menej skúseností, nechajú sa nachytať a zaplatia. Podnikateľ za to nedostane žiadnu pridanú hodnotu, keďže tieto zápisy stoja podstatne viac ako napríklad v prípade bezplatného záznamu v Google.sk, Azet.sk alebo napríklad v Zlatých stránkach.
 
Na scéne sa objavila nová firma BG TRADE SLOVAKIA, s. r. o. (predtým 2xM s.r.o.), v ktorej je jediným spoločníkom a konateľom občan Bulharska. Prevádzkuje web stránku 123adresar.sk, ktorý začal podnikateľom posielať faktúry za firemný zápis na ich portáli. Ide o ďalší štandardný katalógový podvod, kde vám firma pošle email/dopis s faktúrou a výzvou na zaplatenie. Pričom tento zápis vytvorila priamo firma a nie vy. Často podnikatelia v živote s takou firmou nespolupracovali, nič si u nej neobjednali a ani sa neregistrovali.

 
podvod
 
Firma neposiela proforma faktúry, ale rovné ostré faktúry. Ako neplatca DPH si to môže dovoliť, neodvádza DPH a v prípade, že sa podnikateľ bude brániť ich upozorneniam, že to skončí na súde, tak takúto faktúru len vystornuje. Ak sa však podnikateľ rozhodne faktúru zaplatiť, tak je služba následne pravidelne obnovovaná o 1 rok za rovnakých podmienok, pokiaľ si podnikateľ minimálne mesiac pred skončením Zmluvy nerozhodne zrušiť a nepošle poštou oznámenie, že o predĺženie nemá záujem
 
V emaile je telefonický kontakt, bohužiaľ ich telefónne číslo je neustále nedostupné. Pravdepodobne ide len o ďalší spôsob ako vzbudiť dôveru, že majú telefón, avšak ten sa nepoužíva.
 
Odporúčam dané faktúry nezaplatiť, nepoužívať ich prihlasovacie údaje, ktoré vám poslali na prihlásenie na daný portál (t. j. nevyužijete ich službu) a následne poslať písomné odmietnutie ich nárokov a prehlásenie zmluvy za neplatnú od samotného počiatku, nakoľko ste boli uvedený v omyl. Pre tých, ktorí chcú bojovať aktívnejšie odporúčam podať trestné oznámenie.
 
Najlepšie však je, ak budete o týchto praktikách informovať svojich známych, ktorí sa rozhodli podnikať a upozorníte ich na takéto praktiky. Ide hlavne o osoby, ktoré nepracujú v online biznise a nie svojou vinou môžu prísť takto o nemalé prostriedky, ktoré im neskôr môžu chýbať. Budem tiež rád, ak v komentároch napíšete linky aj na podobné firmy, aby sa mohol vytvoriť zoznam takýchto firiem a podnikatelia si mohli jednoducho overiť, či ide o serióznu firmu, alebo len katalógový podvod. 

Podporte článok na Vybrali.sme.sk

UPDATE článku (6. 11. 2015/15:00)

Po tom, ako som firme odpísal, že odmietam zaplatiť a ich konanie považujem za podvod mi firma včera poslala priam dojímavé ospravedlnenie. Najúsmevnejšie je ich tvrdenie, že im ide o ich dobré meno. Spoločnosť si po vlne kritiky zrušila aj svoju Facebook stránku a do dnešného dňa je ich telefón nedostupný.

podvovnici

Pridať komentár

Feedback