Marihuana, áno či nie?

Reagujem na diskusiu, ktorá v posledných dnoch znova ožíva. Legalizovať, dekriminalizovať marihuanu? Alebo to nechat po starom?

V tejto téme hrá úlohu viacero aspektov.

1, Spoločenský rozmer.

Nálepka droga. Marihuana je droga. Áno. Drogy sú zlé. Áno. Marihuana je teda zlá- áno. Požívatelia marihuany sú zlí a škodliví, sú to feťácii. Áno?

,,Tu máš nalejem Ti za pohárika- aspoň sa zahreješ! " áno? Alkohol je tiež droga- nepriek tomu väčšina túto drogu spoločensky akceptuje a je súčasťou každej verejnej akcie, oláv, sedení, atd. Nikomu to nevadí, nikto nehádže všetkých do jedného vreca s alkoholikmi a škodcami ktorí pod vplyvom alkoholu napáchali nemálo zla . To by som ani nechcela. Cchem iba úkázať paralelu- jedna droga áno druhá nie.

To isté platí s nikotínovými cigaretami. Je vereene známe aké maju cigarety škodlivé účinky na organizmus, že nikotín je vysoko návykový. Napriek tomu je to spoločensky akceptovaná droga.

Problém je teda v démonizácii marihuany ako drogy a neuvedomení si, že drogou su aj iné veci ktoré nám v živote nejako extra neprekážajú.

Najstaršou zmienkou o využívaní konope pre jeho psychoatívne účinky pochádzajú 2 tisíc rokov p.n.l. Konope bolo nazývané aj "darcom radosti" a "utešiteľom zármutku". Pre hinduistov je konope posvätné. V Nepálu sa prípravky z konope používajú k liečeniu takmer všetkých chorôb. Budhisti používajú konope, aby dosiahli mystický zážitok, ktorého hlavným cieľom je oslobodiť sa od pozemských vecí. V islamsko-arabskom svete je fajčenie a používanie konopných produktov široko rozšírené a kultúrne akceptované. Konope bolo vždy súčasťou čínskej kultúry, užívali ho ako liek, či elixír života šamani, alchymisti a ľudoví liečitelia. V Mexiku je konope dodnes domácim liekom proti reumatizmu. Základná tinktúra z konope sa dnes v homeopatii a prírodnej medicíne stále alebo znovu používa ako mnohostranný liek. Marihuana je dnes legalizovaná v Holandsku a od roku 2003 aj na Aljaške. Aljašskí obyvatelia majú právo držať doma najviac 113 gramov marihuany.
 

2, Vplyv na spoločnosť- obava o osudy detí

,,Ked sa to zlegalizuje uz bude fakt celé Slovensko prefajčené" počúvam, ,,však už teraz polovica deciek húli"

Áno, je to naozaj tak, že polovica deciek bud húli alebo je pod častým vplyvom alkoholických excesov. Zohnať si marišku nie je žiadny problém. Kto chce fajčiť marišku fajčí. Kto potrebuje fačiť marišku fajčí.

Decká, ktoré nemajú vedenie a ciel v živote bud fajčia alebo pijú. A nezostane to pri zriedkavosti. Pijú a fajčia vela. To zhoršuje ich vývoj, zhoršuje to ich záujem o život. Prečo to robia? Lebo nevedia kam ísť. Lebo nemajú ciel, lebo nemajú doma rodičov, ktorí by sa o nich zaujímali, lebo majú problém.

Prečo sa ale v tejto otázke ja osobne bojím o takéto deti viac dnes ako pri eventuálnej dekriminalizácii ci legalizácii? Pretože ak si budú chcieť tú zázračnú rastlinku zohnať, možno si ju budú musieť zohnať od týpka ktorý predáva nielen marišku, ale aj pervitín, herák či iné svinstvá, a tento mladý jedinec je vystavený ovela väčšiemu riziku stať sa závislým na ťažšej a neporovnatelne horšej  droge ako je konope.

Kadial teda vedie cesta v tomto smere? Radšej prevencia ako represia? Určite áno. Pod prevenciou nemyslím len kreslenie plagátov na základnej škole s tématikou ,,Drogy su zlé" , ale prevenciu vo forme venovania sa detom. Zaplniť ich volný šas zmysluplnými činnosťami, ukázať že sa o nho niekto zaujíma, nie že ho niekto kontroluje či náhodou nemá vo vačku trávu, a hned potom to nahlásiť kompetentným lebo iným sposobom neviem vec riešiť, lebo nemám dostatočné pedagogické schoponosti, pomáhať viac detom z problémových rodín. Tadialto vedie cesta.

 

Mimoiného má mať dieťa alebo dospelý človek stigmu v podobe zápisu do trestného registra , za to že bol prichytený s rastlinkou? Alebo nebodaj byť zavretý pár rokov cele, ked nikomu neublížil?

3,  Negatíva marihuany:

Kde v mozgu pôsobí THC?

V mozgovej kôre (cortex), osobitne vo frontálnej oblasti (čelo), v oblasti zmyslového vnímania, reči a motoriky.
V hippocampe, ktorý je súčasťou limbického systému, kde ovplyvňuje pocity a pamäť, najmä krátkodobú.
V malom mozgu (cerebellum), bazálnych gangliách (amygdala), kde ovplyvňuje koordináciu a sled pohybov, ale i bolesť.

Bezprostredné riziká užitia marihuany môžu spočívať v stavoch úzkosti, ktoré sú niekedy spojené s paranoidnými myšlienkami príležitostne sa stupňujúcimi a prerastajúcimi až do paniky. Takýto stav sa môže najskôr vyskytnúť u neskúseného užívateľa, ktorý drogu berie sám, v nepríjemnej alebo cudzej situácii, či v obave z dôsledkov užitia nelegálnej látky. Veľmi ojedinele sa môže intoxikácia marihuanou alebo hašišom prejaviť nevoľnosťami alebo zvracaním. Ak sa marihuana alebo hašiš užije vo vysokých dávkach (najmä ústnym užitím), môže vyvolať toxické delírium, ktorého príznakmi sú zmätenosť, vzrušenie, dezorientácia, strata koordinácie a niekedy halucinácie. Toto delírium však trvá len tak dlho, pokiaľ trvá prítomnosť veľkého množstva drogy v mozgu a nie je spojené s vážnymi fyziologickými zmenami ani fyzicky nebezpečné.

Riziká pri dlhodobom užívaní:

Fajčenie marihuany, podobne ako fajčenie tabakových cigariet, zvyšuje riziko vzniku srdcovo-pľúcnych ochorení. Napríklad bronchitídy, rakoviny pľúc, infarktu a podobne.

Marihuana ďalej znižuje krvný tlak a zvyšuje rytmus srdca. Pri častom užívaní, môže spôsobiť najmä u mladých ľudí tzv. pľúcny emfyzém, ktorý je typický skôr pre starších ľudí.

Podľa niektorých výskumov tri až štyri vyfajčené jointy, poškodzujú pľúca rovnako ako 20 tabakových cigariet! (osobne sa mi toto tvrdenie až tak moc nezdá)

Časté fajčenie, či požívanie marihuany, taktiež zvyšuje riziko skoršieho prepuknutia schizofrénie, u jedinca, u ktorého je toto psychické ochorenie dedičné.

Čo sa návykovosti týka, bola preukázaná doteraz iba psychická závislosť, prejavujúca sa užívateľovou neodolateľnou chuťou na joint.

Dlhšia konzumácia marihuany je sprevádzaná pocitmi nepokoja, strachu a paniky. Čo je bežné a niekedy nebezpečné, podobne ako pri alkohole, je strata súdnosti a vôle s tendenciou k výbušnosti. Fyzické prejavy sú: pocity horúčosti v celom tele, červenanie uší, mydriáza

Oslabenie imunitného systému organizmu

Zníženie potencie u mužov- neplodnosť

Nepríjemnejšie javy, hlavne pri prvom kontakte s drogou, napríklad nausea, vomitus, cefalea, závrate a nekoordinovanosť pohybov.

Komplikácie spôsobené marihuanou sú vzácne a spočiatku minimálne. Netýka sa to hašišu, kde sú komplikácie častejšie a môžu nadobudnúť akútne psychotické reakcie.

Pravidelné dlhodobejšie užívanie derivátov konope vyvoláva často stratu pôvodných záujmov (profesia, záľuby, rodinný a citový život), čo môže viesť k desocializácii.

zníženie reakčného času
zhoršená obratnosť
zlá orientácia v čase a priestore
kolísanie nálad
strata iných záujmov
citová otupenosť
strata hodnôt

 

Ok sú tu závažné negatíva, pre ktoré by som sa ja osobne fajčiarkou marihuany nestala. Záleží mi na zdravom životnom štýle a toto určite nie sú atribúty zdravého životného štýlu. Ale znova opakujem- prečo ľudí nevychovávať k láske k svojumu zdraviu a telu a nevštepovať im nielen negatíva marihuany, ale aj iných látok- či už častého jedenia chipsov a iných kancerogénnych látok , konzervačných látok a éčiek, všetpovať doležitosť dostatočného prísunu zeleniny a ovocia a zdoraznovať negatíva nadmerného príjmu mäsitej stravy, nezdravých tukov? V neposlednom rade vyzdvyhovať dôležitosť pohybu- a nielen toto všetko vštepovať ale aj ludí k tomu viesť, dať im priestor a možnosti. Jedna vec je vedomosť, druhá vec je možná realizácia.

Zachádzam už ale do inej témy.

Mnohí sa oháňajú hlavne vplyvom marihuany na psychické funkcie a schizofréniu. Áno u predisponovaných ľudí to môže zrýchliť prepuknutie choroby. Marihuana však samotná príčinou nie je. Prepuknutie tejto choroby aleb môže spôsobiť viacero faktorov.

Dôležitá je ale otázka- sú tieto vplyvy na spoločnosť také, aby bolo používanie a pestovanie tejto rastliny trestné?

Skúsme sa pozrieť na samotný alkohol- kolko životov má už na svedomí? Kolko rodín rozbil? Kolko žien a detí musí trpieť pri svojom manželovi násilnému alkoholikovi? Kolko dopravných a smrtelných nehôd vznklo pod vplyvo tejto látky?

Nestranný názor MVDr. Jána Mojžiša, CSc z Ústavu farmakológie Lekárskej fakulty UPJŠ v Košiciach, ktorý som nasla na stránke kosice.korzár.sme.sk:


,,Marihuana patrí medzi tzv. mäkké drogy, čo znamená, že jej účinky na ľudský organizmus sú slabšie v porovnaní s tvrdými drogami. "Účinky na centrálny nervový systém (CNS) sú menej výrazné, závislosť je pri nej slabšia. Samozrejme, má svoje negatíva. Marihuana má na ľudský organizmus krátkodobé, strednodobé a dlhodobé účinky. Závisia od koncentrácie jednej dávky a dĺžky používania.Zvyšuje srdcovú frekvenciu, ale nie natoľko, aby bol ohrozený život človeka. Pri jej dlhodobom účinku dochádza k zhoršovaniu komunikácie s okolím. Väčšie dávky môžu spôsobiť halucinácie, strach, paniku, psychózy. "U pravidelných užívateľov sa môže objaviť aj to, čo je pre zneužívané liečivá typické, že sa jej účinky sa zoslabujú a je potrebná vyššia dávka. Škodlivý je aj dym pri fajčení marihuany, lebo obsahuje oveľa viac dechtu ako dym z obyčajnej cigarety. Hrozí teda zvýšené riziko karcinómu pľúc."


Čo je menej škodlivé pre človeka? Fajčenie marihuany, alebo pitie alkoholu? Odpovedal MVDr Mojžiš:  "Nedoporučujem ani jedno ani druhé. Myslím si však, že dôsledky pitia alkoholu, sú horšie. Je to spoločensky tolerovaná látka, ktorá sa používa vo veľkom množstve. A čo sa týka porovnania samotného vplyvu na organizmus, dlhodobá konzumácia alkoholu poškodzuje početné orgány - tráviaci systém, pankreas, obličky, centrálny nervový systém... Alkohol nemá žiadne pozitívne terapeutické účinky. Môžeme ho akurát použiť ako antidotum pri otrave metanolom," dodáva so smiechom. Schopnosť vyvolať závislosť je u alkoholu silnejšia ako u marihuany. Z hľadiska návykového potenciálu sa alkohol nachádza niekde uprostred medzi tvrdými drogami a marihuanou. Ak sa zneužíva, stáva sa rovnako nebezpečný ako najtvrdšie drogy. Abstinenčné príznaky sú pri alkohole výraznejšie a vážnejšie ako pri marihuane."


 

Ale marihuana je predsa vzdy len horsia- vsak je to DROGA, preto musíbyť zakázaná. Aj napriek tomu ze celospoločensky nemá zdaleka také vplyvy ako alkohol, pre niektorých tekutina a NEDROGA. Aj ked Droga to je tiez. A tvrdisia pretože sposobuje aj fyzickú závislosť a pri väcsom užívaní aj zretelnejšie negatívne úcinky na organizmus az smrt alkoholika- ktorá je velmi nepríjemná - ak sa medzitým neutopí v nejakej kaluži alebo rieke, alebo pri autoavárii kedy so sebou zoberie aj nevinných ludí. Marihuana z tohoto pohladu nemá takéto úcinky- je tu istý vplyv na krátkodobú pamät. Avšak fajciari marisky su dokázu povedat stop, uz to prehánam , dám si pauzu. Zatial co clovek so závislostou na alkohole nie. Tak isto clovek závislý na nikotíne- ten má tiez fyzickú závislosť. Čiže nie iba jeho myslel ale aj telo si pýta skodlivú látku.

Konopný dym, ktorý vzniká pri fajčení obsahuje množstvo rakovinotvorných a mutagénnych látok, podobne ako dym z horiacej tabakovej cigarety. Jediný rozdiel je v tom, že namiesto nikotínu obsahuje kanabinoidné látky. Z marihuany si ale bežný človek može vyrobiť koláče, alebo maste či špeciálne zmesy.

 

4, Pozitíva marihuany:

Konopná živica obsahuje okrem éterického oleja a ďalších látok predovšetkým kanabinoidy. Hlavnou účinnou látkou je delta-9-tetrahydrokannabinol (THC).

Má euforizujúce, stimulujúce účinky, uvoľňuje svalstvo, pomáha proti epilepsii, zmierňuje zvracanie, zvyšuje chuť k jedlu, znižuje krvný tlak, zlepšuje náladu a zmierňuje bolesti.

OCHORENIA, PRI KTORÝCH POMÁHA MARIHUANA: zdroj http://www.lekom.sk/index.php?ID=1258


Opary: THC má silný antivírusový účinok, ktorý sa využíva pri liečbe oparov, dokonca aj pásových.
Astma: Konope má priaznivý vplyv na priechodnosť dýchacích ciest a vylučovanie hlienu zo slizníc.
Epilepsia: U 60% epileptikov znižuje frekvenciu a intenzitu záchvatov.
Roztrúsená skleróza: Pomáha proti odumieraniu nervov.
Znášanie chemoterapie: Pomáha pri rekonvalescencii.
Zelený zákal: Znižuje vnútroočný tlak.
Ďalšie priaznivé účinky má aj pri artérioskleróze, artróze či reume.

Na reumatické a podobné bolesti pohybovo-skletového systému sa dá vyrobiť jednoducho účinná masť. Dnes by sme však boli za výrobu takejto masti zavretí do väzenia.

Používanie marihuany na lekárske účely v niektorých krajinách: tíšenie bolesti a pri problémoch pri týchto ochoreniach: rakovina, AIDS, roztrúsená skleróza, šedý zákal, Parkinsonova a Alzheimerova choroba.

V súčasnosti je niekoľkotisíc štúdii o liečbe marihuanou. Viaceré hovoria o jej priaznivých účinkoch, iné ju démonizujú. „Vo viacerých krajinách používajú marihuanu k odstraňovaniu nepríjemných symptómov pri ťažkých chorobách, ktoré trápia pacienta, a ktoré samozrejme trápia aj jeho okolie a rodinu," povedal Lumir Hanush, profesor na Hebrejskej univerzite v Jeruzaleme.

Tí pacienti, ktorí majú o takúto liečbu záujem, musia porušovať zákon a podporovať dílerov, ktorí im marihuanu dodávajú. „Ak pacient vie, že mu marihuana pomáha, bude sa ňou liečiť aj napriek tomu, že je to nelegálne, preto len zlegalizovanie využitia marihuany na lekárske účely, pomôže takýmto pacientom, aby neboli vydieraní dílermi,“ myslí si Hanush.

U nás sa však podľa lekárov onkologickí pacienti na liečbu marihuanou pýtajú len veľmi sporadicky. Jozef Mardiak, prezident Slovenskej onkologickej spoločnosti tvrdí: „Majú pocit, že im to aj tak nemôže pomôcť, že to nelieči, že síce sa pacientovi uľaví, no nelieči to.“ Nepýtajú sa možno preto, možno preto že o tom nevedia, možno preto že sa boja. Tu ale nejde o to či si to pacienti pýtajú alebo nie. Ide o to poskytnúť chorým ludom čo najlepšie možnosti na výber- ked už nezaberá morfium a bolesti su neznesitelné, myslím že každý z nich by uvítal úľavu.

Čo je však ale dôležité?

Profesor Hanuš z Jeruzalemu ale potvrdil, že existuje aj štúdia, podľa ktorej okrem potláčania bolesti dokázali vedci vyliečiť až 30 % zvierat nakazených rakovinou. "Je dosť možné, že to bude fungovať. Zatiaľ máme úspechy len pri pokusoch na zvieratách, a nie vždy všetko, čo sa podarí u zvierat, neskôr naozaj funguje aj u človeka," potvrdil Hanush.

"Ak budú existovať dáta, ktorým pacientom, za akých okolností, v akom dávkovaní by mohla pacientom mariuhuana pomôcť, samozrejme, že to prichádza do úvahy," dodal Mardiak.

Existujú prípady, kedy sa ludia vyliečili pomocou marihuany z rakoviny. Nie fajčením marihuany, ale špeciálnou tinktúrou vyrobenou z tejto rastlinky.

Tu je jeden prípad http://www.pluska.sk/zdravie/syncekovu-rakovinu-vyliecil-otec-marihuanou...

A tu je video v ktorom uvidíte sevedectvá ludí, ktorí sa pomocou marihuany vyliecili - je to okrem iného aj o zákulisí farmaceutického biznisu. http://rakovina.nazory.eu/konopny-vytazok-fenixove-slzy

Hlavná chemická zložka v marihuane podľa všetkého prispieva k zničeniu rakovinových buniek v mozgu. Uviedli to v štúdii španielski experti, podľa ktorých tento objav predstavuje veľkú nádej v protirakovinovej liečbe.Autori z Univerzity Complutense v Madride v spolupráci s vedcami z iných univerzít zistili, že aktívna zložka marihuany tetrahydrocannabinol (THC) vyvoláva v rakovinových bunkách proces označovaný ako autofágia, čo je rozpad bunky sebapohlcovaním.

V roku 1990 v oblasti výskumu účinkov kanabinoidov na ľudský organizmus došlo k obrovskému rozmachu.Konopná živica obsahuje okrem éterického oleja a ďalších látok predovšetkým kanabinoidy. Hlavnou účinnou látkou je delta-9-tetrahydrokannabinol (THC). Má euforizujúce, stimulujúce účinky, uvoľňuje svalstvo, pomáha proti epilepsii, zmierňuje zvracanie, zvyšuje chuť k jedlu, znižuje krvný tlak, zlepšuje náladu a zmierňuje bolesti.

V roku 1990 v oblasti výskumu účinkov kanabinoidov na ľudský organizmus došlo k obrovskému rozmachu. "Bolo zistené, že kanabinoidy majú, okrem iného, výrazný potenciál pre využitie v medicíne. Spektrum ich využitia v terapeutickej oblasti sa stále rozširuje. Vo viacerých krajinách sú už registrované lieky, ktoré obsahujú analógy THC, napr. Nabilon, Dronabinol. Používajú sa ako liek proti zvracaniu pri chemoterapii alebo na stimuláciu apetítu.Bolo zistené, že kanabinoidy majú, okrem iného, výrazný potenciál pre využitie v medicíne. Spektrum ich využitia v terapeutickej oblasti sa stále rozširuje. Vo viacerých krajinách sú už registrované lieky, ktoré obsahujú analógy THC, napr. Nabilon, Dronabinol. Používajú sa ako liek proti zvracaniu pri chemoterapii alebo na stimuláciu apetítu."

Velké využitie a pomoc marihuany je aj pre ludi chorých na sklerózu multiplex .Päť zo šiestich štúdií dospelo k záveru, že extrakt z konope môže znížiť spasticitu a zlepšiť pohyblivosť pacientov so sklerózou multiplex. Nežiaduce účinky boli hlásené v každej štúdii, ale boli všeobecne dobre tolerované,“ tvrdí Shaheen E Lakhan z Global Neuroscience Initiative Foundation, ktorá štúdie zozbierala a vyhodnotila v decembrovom vydaní BMC journalu. GNIF je americká nezisková charitatívna organizácia na podporu a vzdelávanie pacientov s neurologickými chorobami.

Nech sa teda zlegalizuje využitie účinnej látky, z ktorej sa budu môcť vyrobiť lieky- niekto mi môže oponovať. Prečo oponujem ja tomuto tvrdeniu?

Pretože túto rastlinu nám dal na zem Boh. Každý človek má teda slobodu prísť k tejto rastline a využiť ju slobodne ako chce. Nemá žiadne katastrofálne účinky, nie je jedovatá, není to ťažká droga ako niektoré huby. Ak môžem mať niečo zadarmo, prečo by som mal za to niekomu platiť? Viem, že farma firmy chcú zarábať ťažké peniaze, ale to im nedáva právo obmedzovať našu slobodu.

Či už si chcem urobiť masť na reumatické bolesti, koláč na zmiernenie prejavov a progres choroby sklerózy multiplex, extrakt na liečbu rakoviny.

Alebo vyfajčiť jedneho jointa na zmiernenie bolesti , psychických či fyzických. (Samozrejme pri psychických to nedoporučujem ani nepraktizujem, ale ani neodsudzujem a je to na každého slobodnom rozhodnutí. Koniec koncov vždy je to lepšie ako flaška)

 

To je teda asi všetko k tejto téme, dúfam že som týmto článkom niekomu pomohla ukázať, že marihuana je predsa len rastlina, ktorá bola daná na zem s nejakým cielom. A nie je to ťažká droga, s ktorými je dnes u nás v trestnom zákone v jednej kolonke.

 

Teda áno marihuane alebo nie?

Áno aj nie. Ponechať luďom slobodu - nerobiť z nich zločincov a kriminálnikov. Myslím že vrámci marihuany strašenie väzením nezaberá. Ćo môže zabrať je prevenica výchova- a to sa týka aj alkoholu. Okrem toho v tomto prípade sú obmedzovaní aj chorí ľudia, trpicimi na rôzne fyzické ochorenia, kedy ak sa chcú liečiť touto rastlinou, sú vystavený velkému riziku, že budú trestne stíhaní. Myslím si že to nie je správne.

Okrem toho každý má možnosť vybrať si. Ak chce dospelý človek fajčiť marihuanu nech ju fajčí. Nemá také spoločenské následky aby bola zakázaná. Je na ňom, či svoj život prefajčí alebo nie. Existuje vela fajčiarov, ktorých marihuana neničí a aj ked po nej často siahajú, nemá to na ich život žiadne negatívne dôsledky ubližujúce ľu´dom naokolo, ani ich psychike. Nevzniká fyzická závislosť, človek sa vie kontrolovať. Tie zdravotné následky možno časom prídu. Preto treba o nich hovoriť.

A či legalizovať alebo dekriminalizovať? Myslím že to je otázka na hlbší právny rozbor, v ktorom ja nemám prehlad. Preto neviem čo všetko obnása dekriminalizácia na rozdiel o legalizácie. Je to teda otázka na hlbšiu diskusiu.

Dúfam že som Vás týtmo rozsiahlym traktátom neunudila a možno niektorým podala nové znalosti, pozitívne či negatívne, o tejto zaujímavej rastlinke.

Zdroje použité v tomto blogu:

http://kosice.korzar.sme.sk/c/4445583/tema-marihuana-klady-a-zapory.html

http://diva.aktuality.sk/clanok/25223/marihuana-dokaze-zabit-rakovinove-...

http://tvnoviny.sk/spravy/domace/studia-marihuana-vraj-pomaha-pri-liecbe...

http://tvnoviny.sk/spravy/radimevam/marihuana-droga-alebo-liek-pri-viace...

http://zdravie.pravda.sk/zdravie-a-prevencia/clanok/12711-marihuana-poma...

http://www.lekom.sk/index.php?ID=1258

http://rastamama.sk/o-drogach/marihuana-hasis/

http://www.infodrogy.sk/ActiveWeb/c/1029/nepodcenujme_konzumaciu_marihua...

Pridať komentár

Feedback