Prečo miliardári pokladajú filantropiu za svoju misiu?

Americký Forbes určil na rok 2013 až 48 hlavných svetových filantropov. Bill Gates je jedným z nich. Prečo majú najbohatší ľudia sveta sklony venovať svoje životy práve filantropii? Je to len prirodzený dôsledok dlhých rokov v “hardcore” biznise alebo treba mať na to do istej miery predpoklady?

Je nesporné, že všetci z nich nám zanechávajú silné dedičstvo. Či už v podobe múzeí, globálnych projektov na odstránenie detskej obrny, vidieckych škôlok, bezplatných kliník alebo pomoci pre vojnových utečencov. Mnohí z nich už podpísali tzv. Giving Pledge (darovací sľub) - snahu Billa Gatesa a Warrena Buffetta, aby najbohatší ľudia sveta dali aspoň polovicu z ich bohatstva na dobročinnosť. Tieto dary sú súčasťou 200 miliónovej iniciatívy, ktorá bude bojovať proti infekčným chorobám, ako je tuberkulóza, malária a HIV.

Progresívnejší svet nemusí byť spoluvytváraný len bohatými osobnosťami. Existuje rebríček, ktorý porovnáva aj charitatívne návyky jednotlivých krajín. World Giving Index (svetový darovací index) sa zameriava na ľudí, ktorí darujú peniaze, čas strávený dobrovoľníctvom, pomoc cudzincovi alebo akúkoľvek inú pomoc. Nezáleží na množstve darovaných peňazí, ale na celkovom úsilí. Dlhoročne sa medzi top charitatívne krajiny zaraďujú: 1. Austrália, 2. Írsko, 3. Kanada, 4. Nový Zéland a 5. USA. Ide o prosperujúce štátne ekonomiky a naplnenú Maslowovu pyramídu potrieb obyvateľov týchto štátov. Šťastní a spokojní ľudia sa prirodzene radšej o svoje hodnoty delia s ostatnými.

Oblasť biznisu má tiež svojich firemných CSR hrdinov, teda spoločnosti, ktoré venujú do spoločnosti najviac peňazí: 1. Wells Fargo & Company, 2. Walmart Stores, 3. Chevron Corporation, 4. Goldman Sachs Group, 5. Exxon Mobil Corporation. Čo sa Microsoftu týka, naši zamestnanci zaznamenali globálne v tomto ohľade rekordný rok. Za rok 2012 vyzbierali 105 miliónov dolárov pre takmer 19 tisíc neziskoviek. Odkedy Microsoft začal s týmto programom v roku 1983, zamestnanci vyzbierali 1 miliardu dolárov. Lokálne si Microsoft Slovakia počína tiež veľmi dobre. Získali sme niekoľko ocení v rebríčku Top firemný filantrop za 2009, 2010 a 2011, všetko prvé miesta v kategórii malých a stredných firiem. Navyše, za 2012 vyhrala naša kolegyňa kategóriu Top zamestnanec filantrop.

Myslím, že všetci môžeme a vieme byť filantropi nášho každodenného života. Nie preto, že žijeme v časti sveta, kde sa naplnenie potrieb Maslowovej pyramídy považuje za samozrejmé. Jednoducho preto, že si dobré skutky nevyžadujú tak veľa – stačí byť vnímavý a trochu sa okolo seba poobzerať.

Pridať komentár

Feedback