“New World of Work” – nie je iba štýlová kancelária

Kancelárske priestory môžu byť dobrou formou ako prezentovať firmu. Môžu byť dizajnové, mladistvé, štýlové, alebo naopak konzervatívne. Závisí to na odvetví spoločnosti, na tom, čo chcete povedať zákazníkom a aké miesto na prácu chcete vytvoriť zamestnancom. Mali by však ponúkať oveľa viac ako len štýl. V Microsofte na Slovensku máme už niekoľko mesiacov nový systém práce, ktorý nazývame ”New World of Work”. Nový vzhľad našich kancelárií je však len malou časťou celého konceptu.

Hranice medzi súkromím a prácou sa v dnešnej dobe totiž pomaly stierajú. Technológie nám umožňujú pracovať aj mimo štandardného pracovného času, doma či na cestách, a naopak počas práce máme možnosť vybaviť aj nutné súkromné záležitosti.

Kancelárie by mali ponúkať priestory, z ktorých si každý vie vybrať najlepšie miesto pre plnenie svojich povinností. Či už prostredníctvom tímového mítingu, konferenčného hovoru v miestnosti, v ktorej sa dá nerušene pracovať po celý deň, alebo naopak cez neformálne rozhovory s kolegami v oddychovej zóne. Home office je pre mňa tiež časť pracovného konceptu, ktorý si vyberám práve vtedy, keď sa potrebujem naozaj sústrediť a keď mám pocit, že daný projekt urobím z domu najefektívnejšie.
Pri takomto štýle práce nepotrebujete vlastný stôl. Ten si môžete každý deň vybrať inde, rovnako, ako si vyberáte miestnosti pre stretnutia. Vždy si môžete sadnúť do inej časti kancelárie, medzi iných kolegov, čo podporuje spoluprácu aj mimo tímu. Samozrejme, že na tento nový koncept máme aj vhodné technológie. Vo svojej podstate na to však potrebujete len mobilné zariadenie a prístup na internet.

nové kancelárie Microsoft Slovakia

Nový systém práce sme implementovali len pred časom. Nemáme už toľko pracovných stolov, ale máme veľa miestností, špeciálnych priestorov pre stretnutia, malé bunky, ktoré voláme „fokusky“. S odobrením manažéra pracujeme z domu a nikto nepočíta odpracované hodiny. Máme totiž jasne stanovené ciele, takže každý zamestnanec vie presne, ako je merateľný jeho úspech.

Implementácii celého konceptu predchádzalo aj špeciálne školenie a po nejakom čase si, podľa mňa, tento nový spôsob začali kolegovia aj naplno užívať. Musím povedať, že mám rád štýlové kancelárie – ale čo mám ešte radšej je, keď má môj tím radosť z práce, pretože ju môže robiť zodpovedne aj svojim vlastným spôsobom. 

Pridať komentár

Feedback