Malé firmy s veľkými inováciami

Malé a stredné firmy sú dôležitým pilierom ekonomiky a ich zdravý rast je kľúčom k dobre fungujúcej spoločnosti. Takéto firmy charakterizuje vyššia miera flexibility a inovácií, keďže na ceste k expanzii a rastu musia vymýšľať spôsoby, ako čo najviac zefektívniť to, čo robia. Aj to je možno dôvod, prečo práve malé a stredné firmy ochotnejšie prijímajú nové veci.

Ak sa dnes opýtate manažérov alebo majiteľov malých až stredných firiem, čo ich presvedčí, svorne odpovedajú, že čísla. Aj preto stále častejšie siahajú po cloudových riešeniach. Jednoducho rozumejú benefitom a číslam v podobe úspor, ktoré im cloud prináša. Firma už nemusí spravovať softvér a servery u seba, nemusí zamestnávať IT špecialistov a investovať do infraštruktúry.

Namiesto toho si prenajme priestor na serveri kdekoľvek vo svete a výrazne šetrí náklady. Už ani donedávna tak silný mýtus, že otázkou je bezpečnosť, neplatí. Cloud nevedie k ohrozeniu dát a neriskujete ním nič. Maximálne „riskujete“, že výrazne ušetríte na prevádzke. Zdá sa, že aj pod vplyvom neľahkej ekonomickej situácie, kedy sa každý manažér pozerá predovšetkým na návratnosť investícií a efektivitu, sú práve malé a stredné podniky u nás lídrom v prechode na cloud. Podľa najnovšej štúdie, ktorá mapovala správanie takmer siedmich tisícok firiem v Európe, sú dokonca firmy v našom regióne, vrátane Slovenska, ďalej ako naši západní susedia. Cloud volia ako premyslené riešenie výrazne častejšie ako vo vyspelejších krajinách. Vyzerá to tak, že naše firmy sú minimálne v tomto ohľade inovatívnejšie. Malé a stredné podniky, ktoré „frčia“ na cloude, spája presvedčenie, že pre ich ďalší rast sú technológie a inovácie kľúčové. Štúdia zároveň ukázala, že firmy využívajúce cloud sú dynamickejšie, dravejšie a nové služby či produkty vyvíjajú rýchlejšie ako tí, ktorých cloud neoslovil. V dnešnej dobe, skúpej na dobré správy, znejú výsledky jednej štúdie inšpiratívnejšie, ako by sa na prvý pohľad mohlo zdať. Platí, že prežijú nie najväčší, ale tí, ktorí sa vedia najlepšie prispôsobiť podmienkam. 

Pridať komentár

Feedback