Hranica medzi slušným občanom a kriminálnikom môže byť veľmi tenká

V bežnom živote by ste možno len ťažko priznali, že práve na vašej ulici či sídlisku žije niekoľko desiatok až stoviek kriminálnikov. Keď sa však na to pozriete z hľadiska aktuálnych čísiel trestných činov spáchaných v online svete, zistíte, že táto predstava nemusí byť až tak ďaleko od reality. Na druhej strane, dobrou správou je, že situácia sa postupne zlepšuje.

Podľa výsledkov nedávnej štúdie Business Software Alliance sa počet inštalácií nelicencovaného softvéru na Slovensku znížil oproti roku 2011 o 3 % (z 40 % na 37 %). Hoci stále nejde o ideálne číslo, pokles záujmu o pirátsky softvér na Slovensku klesol podľa prieskumu o najväčší percentuálny podiel. Krádež duševného vlastníctva je totiž trestným činom, ktorý sa medzi bežnými používateľmi internetu veľmi podceňuje. Každý výtvor duševného vlastníctva, či už ide o softvér, hudbu, film alebo knihu, stál autora nemalé úsilie a mnohokrát aj kapitál. Práve licenčný či jednorazový poplatok autor ďalej využíva na inovácie, ďalší rozvoj či budovanie konkurencieschopnosti. Práve tieto atribúty zabíja pirátstvo. Som rád, že tento fakt si postupne uvedomuje čoraz viac Európanov, ako aj samotných Slovákov.

Okrem toho ide ruka v ruke s používaním pirátskeho softvéru aj riziko vírusovej nákazy a straty osobných údajov či zneužitia dôverných informácií. Softvér z neautorizovaných zdrojov totiž môže byť upravený s cieľom používateľa poškodiť. Verím preto, že trend znižovania miery pirátstva bude aj ďalej napredovať. Veď predsa, tak ako by ste v bežnom živote nechceli prekročiť hranicu legálnosti, neprekračujte ju ani v tom virtuálnom. Následky môžu byť totiž rôzne. 

Pridať komentár

Feedback