Aký bude internet v roku 2025?

Množstvo IT firiem či nadšencov vyslovuje prognózy o tom, ako bude v relatívne skorej budúcnosti vyzerať svet technológií. Už menej sa píše o tom, ako sa bude vyvíjať internet a aká bude jeho podoba napríklad o desať rokov.
V mnohých krajinách, medzi nimi aj na Slovensku, je pripojenie na internet už takmer samozrejmosťou dostupnou prakticky kdekoľvek a kedykoľvek. Vo vyspelých krajinách za posledných 10 rokov sila internetu rástla míľovými krokmi. Už o pár rokov sa však pomer otočí a obrovský rozmach internetového pripojenia a zdieľania informácií príde z krajín so slabšou ekonomikou. Podľa najnovšej štúdie spoločnosti Microsoft s názvom Cyberspace 2025 bude v roku 2025 pripojených online až 4,7 miliardy obyvateľov, pričom 75 % bude pochádzať práve z krajín s rozvíjajúcou sa ekonomikou. Očakáva sa, že najväčší internetový boom - niekoľko sto percentný nárast používateľov - príde z krajín ako Kamerun, Pakistan, Guatemala či Alžírsko.
Internet bude skrátka všadeprítomný a pripojení budeme ustavične a pomocou najrôznejších zariadení synchronizovanými navzájom. Otázka „koľko času denne strávite na internete“ stratí význam. Vzájomne komunikovať bude nielen váš smartfón, ale aj peňaženka či inteligentné kusy oblečenia. V cloude sa bude nachádzať celá naša história, znalosti, ale aj súkromná „pamäť“, z ktorej si prostredníctvom akéhokoľvek zariadenia budeme môcť vybrať ktorúkoľvek informáciu.
Nárast inovácii so sebou však prinesie aj výzvy, ktoré budú ešte sofistikovanejšie. Dôraz na online bezpečnosť bude preto dôležitejší ako kedykoľvek predtým, a preto odporúčam začať už dnes – či už v rámci vzdelávania na školách alebo jednoducho v každej jednej firme počnúc zamestnancami po výber tých správnych technológií.

Pridať komentár

Feedback