Ako posilniť IT na Slovensku?

Budúcnosť patrí mladým. Tí sa čoskoro stanú podnikateľmi, inovátormi a lídrami, zodpovednými za kľúčové rozhodnutia. Budú ovplyvňovať budúcnosť prosperity Slovenska a niektorí možno aj svetovej ekonomiky a sociálneho života. Nevyhnutnou súčasťou takéhoto napredovania sú aj informačné technológie. Udržať krok so zrýchľujúcim sa tempom ich vzniku čoraz však ťažšie. Okrem správnej miery entuziazmu to vyžaduje aj správne zručnosti, vzdelanie a mnohokrát aj skúsenosti.

Paradoxom tejto doby je, že až tretina mladých ľudí v Európe je nezamestnaná. Aktuálna miera nezamestnanej mládeže do 25 rokov je viac ako 35 %. Na Slovensku sa pritom ročne otvorí približne 15 až 20 tisíc pracovných pozícií v oblasti IT. Je preto dôležité, aby študenti boli pre trh viac atraktívni a školy im pomáhali pripraviť sa na dnešný a budúci trh práce.

Medzi dlhodobé priority spoločnosti Microsoft patrí aj podpora a rozvoj potenciálu mladej generácie. Celosvetovo všetky aktivity zastrešuje pod programom YouthSpark, ktorého cieľom je počas najbližších troch rokov vytvoriť príležitosti pre 300 miliónov mladých ľudí na svete prostredníctvom sumy 300 miliónov eur, vrátane Slovenska.

Podľa toho, čo som doteraz videl môžem s istotou povedať, že táto krajina má veľký potenciál, je plná mladých talentov a bola by škoda nevyužiť to. Je dôležité, aby sme si týchto šikovných ľudí motivovali venovať sa IT viac a udržali ich na Slovensku aj po skončení štúdií. Jedným z projektov v rámci YouthSparku, ktorý môže pomôcť podporiť túto ideu je aj DIGIPOINT. Na tomto mieste, v jednom z bratislavských obchodných centier, môžu študenti, mimovládne spoločnosti, ale i ostatní záujemcovia prezentovať svoje IT projekty a technologické novinky, organizovať diskusie, workshopy a rôzne stretnutia.

Digipoint

Som presvedčený, že táto a podobné aktivity môžu pomôcť motivovať mladých ľudí uplatniť svoje schopnosti a vzdelanie, priblížia technológie a ich potenciál širokej verejnosti a podnietia konštruktívne diskusie. Je totiž najvyšší čas.
 

Pridať komentár

Feedback