13-ročná cesta Windows XP skončila

Mimoriadne obľúbený operačný systém Windows XP nás sprevádza od roku 2001, teda už dlhých 13 rokov. Za tento čas sa stihol stať súčasťou miliónov počítačov na celom svete. V roku 2001 priniesol na svoju dobu efektné používateľské prostredie, automatickú inštaláciu zariadení, používateľské profily, ale aj automatické aktualizácie. Možno práve preto Windows XP na Slovensku podľa StatCounter používa ešte stále približne 16 % počítačov.

Spomenie si však vôbec ešte niekto na časy, keď bol Windows XP uvedený na trh? V roku 2001, napríklad vznikla jedna z najväčších online encyklopédií Wikipedia. Na trh prišla vôbec prvá generácia hernej konzoly Xbox. Sociálna sieť Facebook ešte nebola ani v pláne. Internet na Slovensku používalo len 12,1 % obyvateľov. Udialo sa toho, samozrejme, ešte oveľa viac a mnohé udalosti medzitým už aj upadli do zabudnutia. Svet sa zmenil, vznikli nové trendy, nehovoriac o dynamickom svete IT. Dnes sú bezpečnostné hrozby sofistikovanejšie, penetrácia internetu je oveľa vyššia - na Slovensku ho používa už takmer 75 % ľudí, mobilita je prítomná v súkromných i v pracovných životoch. Windows XP len ťažko korešponduje so súčasnými IT trendami.

Éra Windows XP sa na dobro končí, a tak, ako sa postupne obmieňajú všetky zariadenia v domácnosti, je potrebné uvažovať aj o výmene Windows XP. Neustále plátanie operačného systému spred 13 rokov by mohlo vyvolávať falošný pocit bezpečnosti a istoty. Jeho bezpečnostné vlastnosti boli totiž na vrcholovej úrovni pred viac ako desiatimi rokmi.

Pridať komentár

Feedback