Vedie Smer slovenských poľnohospodárov do silážnej jamy?

Parlament prerokoval na svojej poslednej schôdzi v roku 2013 rozsahom nevídaný dokument – správu o poľnohospodárstve a potravinárstve Slovenskej republiky za rok 2012, tzv. „Zelenú správu“. Je to obrovský neprehľadný súbor faktov s minimálnou pridanou hodnotou, v ktorom chýba (podotýkam, že odjakživa teda aj po minulé roky) analytický charakter. Prevažuje konštatácia a častokrát sa nepovedia dôležité fakty, len aby to nebolo až také strašidelné, alebo aby sa povedalo to, čo sa povedať chce. Aby sa skrátka nehovorila nepríjemná pravda.

Niečo sa z nej však vyčítať po poctivom preštudovaní tejto správy predsa len dá. Ponúkam vám 14 postrehov a jednu „bombu na záver“.

Postreh č.1 :
Záporné saldo agropotravinárskeho obchodu kleslo. To je pravda. Ale povedzme si, že s najväčšou pravdepodobnosťou kleslo z dôvodu podvodov na DPH v sektore cukru a vývozu repky olejnej, keďže na Slovensku toto olejnaté semeno už nespracúva nikto. Treba tiež zdôrazniť, že kontinuálne sa zvyšuje vývoz nespracovaných poľnohospodárskych surovín a zvyšuje dovoz výrobkov/potravín - t.j. produktov s pridanou hodnotou. A to nie je dobré.

Postreh č.2 :
Vplyvy na výsledok hospodárenia - klesá produkcia takmer vo všetkých odvetviach rastlinnej a živočíšnej výroby. Čo s tým chce minister urobiť, zostalo v správe nezodpovedané. Nalievať im peniaze? Nikde nie je žiadna záruka, že zvyšovanie dotácií zabezpečí zvyšovanie produkcie.

Postreh č.3 :
EÚ stanovila priame podpory SAPS vo výške 90% priemeru EÚ-15, ktoré bolo možné dorovnať zo štátnych zdrojov národnou vyrovnávacou platbou do výšky 10%. SR našla v rozpočte len 4,5%, čím prispela k nekonkurencieschopnosti celého agropotravinárskeho sektora. A to je zlé. . Keby sa toľko počas vlády Smeru nekradlo a peniaze sa nevyhadzovali doslova von oknom na hlúposti, to percento by tam bolo úplne iné.

Postreh č.4 :
Kým ceny výrobcov potravín, nápojov a tabaku medziročne stúpli o 1,9% v dôsledku o. i. rastu cien poľnohospodárskych surovín, tak spotrebiteľské ceny medziročne stúpli až o 4,2%. To je nenormálne! Prečo? Lebo smeráci likvidujú obchodníkov. Zaťažujú ich byrokraciou, zvýšenými poplatkami, daňami, odvodmi, kriminalizujú ich, prenasledujú šialenými pokutami. Takže im neustále rastú náklady. A toto je výsledok.

Postreh č.5 :
Tvorba hrubého fixného kapitálu vo výrobe potravín, nápojov a tabaku medziročne klesla o 7,9% vplyvom poklesu investovania do budov a stavieb a do strojov a zariadení (11,7%). Toto je úplne zlé, lebo potravinári nemajú prostriedky na inovácie a teda svojimi výrobkami nemôžu konkurovať na trhu EÚ.

Postreh č.6 :
Výsledky úradnej kontroly ŠVPS SR udávajú - 3,4% nevyhovujúcich vzoriek z celkového počtu kontrolovaných potravín neživočíšneho pôvodu a tabaku a 4,1% nevyhovujúcich vzoriek z celkového počtu kontrolovaných potravín živočíšneho pôvodu. Z toho jasne vychádza, že na svojich PR tlačovkách minister Jahnátek zavádza pri uvádzaní percenta nevyhovujúcich zistení, lebo tam hádže úplne inými, bombastickejšími percentami. Alebo zavádza v tejto správe.

Postreh č.7 :
Krajiny „starej“ EÚ-15 vyprodukovali 83 % z produkcie EÚ-27!!! Katastrofa. Toto ani nepotrebuje komentár. Až sem sme to s našim poľnohospodárstvom a potravinárstvom dopracovali. A pri terajšom smeráckom proaktívnom likvidátorskom prístupe k našim slovenským podnikateľom, to bude o chvíľu 90% a pomaly to tu môžeme celé zabaliť a posledný môže zhasnúť svetlo.

Postreh č.8 :
Odporúčania uvedené na strane 5 sú mimo reality. Je to to známe „My chceme svetový mier“. „Vytvárať podmienky pre stabilizáciu...“, vytvárať systémové opatrenia...“ a podobne – to sú tak úžasné frázy, že lepšie už snáď ani nie sú v ponuke.

Postreh č.9 :
V porovnaní s minulým obdobím sa v rámci potravinárskeho priemyslu zúžil počet hodnotených odvetví (preto, lebo už na Slovensku neexistujú - spracovanie tukov a olejov, mraziarenský priemysel a iné). Tiež chcem podotknúť, že potravinársky priemysel skončil síce s kladným hospodárskym výsledkom, ale predpokladám, že tých 8 zaniknutých podnikov v hodnotení nebolo zahrnutých.

Postreh č.10 :
Stúpla priama nominálna mzda pracovníkov pôdohospodárstva a potravinárstva, pričom však klesol podiel týchto sektorov na tvorbe hrubého fixného kapitálu národného hospodárstva. Klesol počet zamestnancov v odvetví a mzdová parita k ostatným odvetviam ekonomickej činnosti dosiahla 79,13%. Samozrejme, že stúpla vykazovaná mzda. Veď táto vláda dosiahla to, že všetci zamestnanci, ktorí pracovali v pôdohospodárstve na čiastočné úväzky alebo ako dohodári, dnes pracujú načierno. Keďže ide o sektor plný sezónnej práce nevravíme o pár desiatkach ľudí, ale vravíme o tisícoch. Ich malé mzdy vypadli zo systému a tak sa zvýšila vykazovaná mzda.

Postreh č.11 :
V správe sa uvádza, že na vývoj hospodárskych výsledkov v sektore pôdohospodárstva sa pozitívne podpísal priebežný rast cien produktov rastlinnej a živočíšnej výroby, ale na druhej strane sa priznáva, že medziročne tento výsledok klesol o 33% na cca. 50 mil. € pred zdanením. To je varovným signálom. Ak klesajú výsledky v rokoch, kde majú ceny pre podnikanie pozitívny vývoj, ako to bude v rokoch opačných?

Postreh č.12 :
Naďalej klesá produkcia ťažiskových typov mäsa a minister Jahnátek si naďalej myslí, že tomu pomôže naháňanie poľských sliepok a rumunských kureniec po hypermarketoch. Ale tí z nás, čo sa na situáciu pozerajú reálne, sa za štyridsať rokov socializmu poučili, že trh sa zvrchu riadiť nedá. Jediné, čo sa dá urobiť, je vytvoriť také podmienky, aby sa naše kurčatá produkovali jednoduchšie a umiestňovali na trh ľahšie.

Postreh č.13 :
Do registrácie proklamovanej kampane „Značka kvality SK“ určenej pre veľkovýrobcov zaregistrovalo len 85 spoločností. To nepredstavuje slovenskú produkciu potravín. Pričom produkcia prakticky všetkého vrátane takých plodín ako obilie, zemiaky, či kukurica medziročne klesá.

Postreh č.14 :
Medziročne klesá produkcia v poľnohospodárskej prvovýrobe. Je to stav, ktorý ohrozuje našu spoločnosť. Pritom ako postupne čitateľ číta a začne chápať obsah správy, musí pochopiť, čo sa deje. Podiel ziskových spoločností v poľnohospodárstve medziročne klesol o 4 percentuálne body, krátkodobé záväzky podnikov stúpli medziročne o 5,6%, zadlženosť majetku stúpla cez 44% a podobne. Toto sa nedeje len tento rok, či minulý. Toto sa deje stále a dlhodobo niekoľko rokov. Ja vravím, že toto je situácia, ktorá hovorí o tom, že celé jedno podnikateľské odvetvie pred našimi očami postupne krachuje.

„BOMBA NA ZÁVER“ :
Objem výberu daní zo segmentu medziročne stúpol o 17,6%. Toto je realita dnešných dní. Takto vyzerá smerácka podpora výroby potravín. Pred našimi očami sa odvetvie prepadá a čo urobili smeráci? Vybrali z neho viac peňazí! A aby nedošlo k omylu, že smeráci tieto peniaze nejakým socialistickým programom do pôdohospodárstva vrátili. Ani náhodou! Pretože, ako sa dočítame v správe, celkové výdaje na podporu pôdohospodárstva, rozvoja vidieka a potravinárstva medziročne klesli z 890 mil na 837 mil. €.

Zhrnutie :
Informácie v celej tejto správe sú skreslené a zavádzajúce. A bez serióznej analýzy silných a slabých stránok. Potom ešte Ľubomír Jahnátek vyrukuje s úplne nezmyselnou a nepoužiteľnou Koncepciou rozvoja a svet bude krásny. Ale škoda, že len na papieri.

Každý riadok tejto predloženej správy hovorí čitateľovi o tom, že naše pôdohospodárstvo pod vedením tejto vlády upadá tempom nebývalým. V pôdohospodárstve sa pod záštitou nášho ministra málokomu polepšilo. Možno len jeho príbuzným, synovcom, neteriam a rodákom. Ale zdá sa, že tejto smeráckej vláde sa bridí zaoberať niečím takým prízemným ako je výroba potravín. Asi ani pán premiér si nedal toľko práce, aby túto tristnú správu čítal a zamyslel sa nad ňou. Alebo len o stošesť klikuje, a najmä dumá o svojich šanciach stať sa prezidentom a celú túto grotesknú vládu tak hodiť za hlavu? Aj to je možné.

Alebo je to účelom, celé to rozmlátiť a priniesť starým krajinám E15 rovno do pažeráka a zlikvidované na zlatom podnose? Lebo ak áno – smeráci, na čele s pánom profesorom, to robia skvele.

Tento článok sa vám páči.

Komentáre

kde je podobna sprava za jeho ministrovania ?

SDKU-SaS vzdy ukazuje ze nie je take tupe ale len vtedy ked nevladne . To je zasadne. Galko sa dnes hraje na polnohospodara zajtra minister vnutra , pozajtra ako preceda bude betovat alebo opravovat strechu ...
Asi na tisic percent je jasne ze cely clanok a cela agenda SAS su len kupene dokumenty . Napriklad . Singapur dokument o vylepseniach zverejneny za vlady SAS bol diplomovka .
Nie je to tak ze ludia od ktorych dokumenty SaS kupuje ze budu aj vladnut alebo su vobec clenmi SAS. SAS vidi prilezitost a tak sa podpise . Cokolvek tu je pisane , pan galko a nikto v sas nerozumie a vobec uz vec nepride k prejednavaniu ak by sas vladlo .
Znalosti byv.ministra vnutra a sefa samoobsluhy , ze to nikomu v sas nie je divne . Tak isto sa sulik stal odbornikom na zdravotnictvo , minuly rok a zase raz presadzoval pentu ...

Keby to podpisal skutocny autor nejaky analytik ivo, mesa , iness tak by verejnost isla ukamenovat. SAS sikovne vyuziva pretlak analytikov ktorych verejnost neznasa, doslova nenavidi(kvoli havlo-bushistickej politickej ekonomii, falsovaniu cisel, zavadzaniu) od eurovalu a krizy.. Takze to dostali skoro zadarmo, lebo tieto "obete" nemaju kde publikovat ... Sikovny marketingovy tah, len stat sa marketingom riadit neda...

Dost se divim, ze nevidite, ze Galko ma pravdu a vy se mylite. Napiste mi sem, v cem se Galko myli a ja zmenim nazor, ze jste ficoidne pijavice, ktere chteji tento stat rozkradnout az do uplneho zniceni.
---
Jen tak na okraj, mh1, kdo vas bude zivit, az vsechny schopne a sikovne vyzenete a zustanou tu jen cigani, duchodci a dementi jako vy ??

Feedback