Krásne dievča z Komjatíc

Parlament na uplynulej schôdzi v roku 2013 schválil novelu zákona o potravinách. A minister Jahnátek opäť dokázal, že je naozaj potravinársky analfabet.

Rezort sa podujal opraviť poslanecký návrh, týkajúci sa povinného zverejňovania zoznamov slovenských produktov, ktorý bol prijatý pred niekoľkými mesiacmi a ukázal sa ako pekná „tupina“ a z povinných nahlasovaní dal vyňať výrobcov, baliarne a výlučných dovozcov.

Som presvedčený, že moje výhrady, ktoré som prezentoval v minulosti pri prijímaní predmetnej legislatívy, sa potvrdili a že ich potvrdila aj aplikačná prax. Ľudia chodia do obchodov nakupovať, a nie čítať zoznamy na dverách. Navyše sú to zoznamy, ktoré sú úplne nezmyselné a nič nevypovedajúce.

Vysvetlím to na niekoľkých príkladoch :

 

Príklad č.1 :

Niekto dopestuje obilniny na Slovensku, dá ich pomlieť do Maďarska. Je výsledná potravina - múka, 100% slovenský produkt? Ak nie, aký je v ňom slovenský podiel?

 

Príklad č.2 :

Niekto pečie chlieb a zmieša 60% poľskej múky s našou vodou. Ide o 40% slovenský produkt?

 

Príklad č.3 :

Ako výrobca vyrobím produkt, ktorý má charakteristickú surovinu - napríklad bryndzu v bryndzových koláčoch, ktoré majú 20% pravej slovenskej bryndze a zvyšok je múka z Maďarska. Tento produkt bude kvalifikovaný ako horší oproti produktu, kde bude 80% našej múky a 20% poľskej náhrady bryndze?

 

Príklad č.4 :

Vezmem slovenské osivo a zasadím ho do poľskej pôdy. Akej národnosti dostanem potravinu?

 

Takýchto príkladov existuje nespočetné množstvo. A preto trvám na tom, že túto informačnú povinnosť je nutné z nášho stavu zákonov úplne vyhodiť. Nehovoriac o tom, že za vykazovanie takejto nezmyselnej štatistiky, ktorú si aj tak bude interpretovať každý po svojom, sa majú vyberať aj pokuty (!). Celá táto iniciatíva je nedomyslená, je to zbytočná byrokracia, ktorá zaťažuje podnikateľov a táto povinnosť vôbec nikomu a ničomu nepomôže.

Oveľa škodlivejšia je však druhá časť novely, ktorá upravila a zároveň potvrdila absurditu pôvodnej potravinárskej normy.

Neodôvodniteľné posilnenie právomocí orgánu potravinového dozoru, nejednoznačné pokuty a ich vysoké hranice a veľké intervaly. Kopu nezmyslov, priamo nabádajúcich na korupciu, nabádanie na vyberanie výpalného kontrolórmi od malých slovenských drobných živnostníkov a rodinných sro-čiek.

To všetko som podrobne popísal už pred rokom v tomto blogu, takže len jeden postreh.

Minister Jahnátek ani dlhý rok nevyužil na to, aby sa niečo doučil o rozdiele medzi dátumom minimálnej trvanlivosti /DMT/a dátumom spotreby /DS/. Neoboznámil sa s tým, že napríklad v Nemecku, v Českej republike aj v Rakúsku sa potraviny po uplynutí DMT môžu predávať. Sú patrične označené a sú oddelené od ostatného tovaru.

Keď už náš jadrový fyzik nerozumie rezortu, ktorý vedie, nechápem, prečo si, prepánajána, neberie príklad z týchto vyspelých krajín. Prečo nedopraje dôchodcom a nízkopríjmovým skupinám obyvateľstva kúpiť si za zlomkovú cenu tovar, ktorému nič nie je. A miesto toho rozdáva alebo chce rozdávať státisícové a miliónové pokuty. Napríklad za nejaký zabudnutý a úplne neškodný perník kdesi v regáli - jednu z 2.000 alebo 3.000 položiek na predajni. Ktorý tam mimochodom mohol priniesť aj niekto od konkurencie, aby zlikvidoval svojho soka v podnikaní (a mohol tam ten perník priniesť aj opakovane). Ale tento príklad, neviem, či už nie je nad možnosti chápania pána profesora.

Takže opätovne sa potvrdilo to, čo neustále opakujem pri každej príležitosti :

Ľubomír Jahnátek je likvidátor slovenských obchodníkov, nosí do NR SR diletantské zákony, posilňuje byrokraciu a štátne výpalníctvo. Nerozumie rezortu, ktorý vedie, škodí slovenskému poľnohospodárstvu a potravinárstvu, škodí slovenskému obchodu, škodí slovenským spotrebiteľom. Pre slovenských poľnohospodárov, potravinárov, spotrebiteľov nerobí naozaj nič. Len ich všetkých otravuje a kazí im vzduch.

Neviem, či tento minister robí viac škody tým, že si zamestnáva na ministerstve rodinu a rodákov z Komjatíc alebo robí viac škody pri prijímaní takýchto paškvilov. Jedno ale viem iste, v človeku rastie trápny pocit, keď sa na ten jeho úbohý ministerský výkon musí pozerať.  

Pridať komentár

Feedback