Odkaz Tomáša Baťu

Hlavne chytrákom z parlamentu!

"První podmínkou prospívání našeho závodu jest, abyste se nedomnívali, že závod jest jen Váš, jen pro Vás. Závod náš nebyl k tomu účelu zbudován, aby zajistil existenci jen jeho zakladatelům. Vyšší pohnutky to byly, které na nás působili, abychom potlačovali své vášně a choutky, pokud jsme je viděli závodu škodlivy.

Nebylo to jednou, co jsme byli odhodláni životy své obětovati ve prospěch závodu a nejeden z naší rodiny jemu za oběť již padl. To se nedělá jen proto, aby se zajistil majetek.

V rozvoji našeho závodu spatřovali jsme rozvoj a zajištění blahobytu celého našeho kraje.

Bylo naší chloubou a pohnutkou k další, neúmorné práci, když jsme viděli, že závodem naším přinášíme nový, do toho času nepoznaný život do našich krajů, že zvedá se jeho rozvojem všeobecný blahobyt a vzdělání našeho lidu.

Byla to touha tvořit, poskytnouti stále většímu množství lidu účastí na výhodách, které náš závod, jak zaměstnancům, tak zákazníkům poskytoval. Pokud budete této velké idei sloužiti, potud budete ve shodě se zákony přírodními, i lidskými. Jakmile ale budete každý pamatovati sám na sebe, jakmile přestanete sloužiti svým závodem všeobecnu, stanete se zbytečnými a padnete neodvratně."

Ideový pasus ze závěti Tomáše Bati

Pripájam:

PS Že vraj zákonník práce má na Slovensku vplyv na rast zamestnanosti?! 

Komentáre

Obrázok používateľa Sophia Múdra

"Jakmile ale budete každý pamatovati sám na sebe, jakmile přestanete sloužiti svým závodem všeobecnu, stanete se zbytečnými a padnete neodvratně."

Jó Tomáši, tož neznáte hadimršku zvanou EUROFONDY,
to by ste koukal kluku :-))

Ty vás padnou na hubu nenechaji, ani kdy by ste chtěl,
o tem by vědel vyprávět
napr. taký pán Žídek a podobní "podnikatelé" že jo!

Ale nejlépe pán Košturiak
http://blog.etrend.sk/jan-kosturiak/2011/07/10/svet-sa-zblaznil/diskusia

:-)))))))))))))))))))))))))))

Som rád, že si sem dal aj ten link na túto knihu, pretože z tejto knihy sa dá jasne vyčítať uvažovanie Baťu spolu s jeho filozofiou. Ja som túto knihu už dávnejšie spomínal tu na diskusii. Sám ju mám doma.
To, že Baťa bol podnikateľ s troma veľkými P je fakt a to nemôže nikto spochybniť. Lenže ty si tu napísal len jednu resp. len malú časť z tej knihy. Nikde v tej knihe sa nespomína nejaké vyzdvihovanie odborov a pod.
Sám Baťa vyzýva v tej knihe, aby sa zamestnanci vlastne chovali ako podnikatelia. Delegoval čo najviac na najnižšie pozície atď. Jednoducho zavádzal čo naviac liberálnych prvkov do riadenia.

A mimochodom stále v tej knihe je vyzdvihovaná práca a nie spotreba. To len tak na margo tvojich úvah o spotrebe.

Martin, odbory som nikdy nevelebil. Tvrdil som, ze vznikli trhovo, prirodzene a, ze ich opodstatnenost vidim v tom, ze zastupuju aj ludi co vedia robit, ale nevedia vyjednavat. Ja osobne odbory nepotrebujem a take ako su u nas? Vobec nie. Spotreba? Preco Bata hovori o zakaznikoch? Ja tvrdim, ze obe prod aj spo su dolezite. Rakusania a keynesiani su totalne mimo.

To, že odbory by mali existovať to ja nespochybňujem tiež. Len im nemôže prináležať také postavenie ako majú teraz.

V tej knihe je viacero úvah. A zaoberá sa tam všetkým možným. Keď si prečítaš ako sa tam vyjadruje ku kríze resp. aký postoj zaujal. Tvrdil, že krízu môžeme prekonať len prácou. A to mal pravdu. Žiadne stimuly spotreby ti nepomôžu. Samozrejme, že aj výroba aj spotreba sú dôležité, pretože jedno bez druhého by nemalo zmysel. V tom sa rakúšania vôbec nemýlia. Len si treba uvedomiť, že reálnej spotrebe musí predchádzať samotná výroba. Čiže aby si mohol spraviť krok dva musíš spraviť krok jedna, čo je v tomto prípade výroba.

ale ja som odborom ich postavenie nedal. paradoxne im ho dali samotni podnikatelia a to uz od samotneho vzniku odborov.

knihu sam cital viac krat. dokonca som si spravil kopiu aj do roboty, aby som ju nemusel vlacit :-)

ano krizu prekoname pracou, ale aj delenim sa o zisk. v jednej casti bata pise, ze z rastu produkcie musi byt "delnik" prvy co bude mat z toho osoh.

uz viackrat som tu tvrdil, ze mozes vyrobit cokolvek, ale vzdy musis najprv nieco spotrebovat. protste a jednoducho, kym nespotrebujes nevyrobis. toto tak je od pociatku vekov a nik na tom nic zatial nezmenil. krokom jedna je spotreba.

a ak ma pamat neklame tak nikde som stimulovanie spotreby nepropagoval. no a medzi nami, robil to aj bata. znizenim cien stimuloval spotrebu, po svojom, slobodne a pravda nedobrovolne, lebo vzdy bol k tomu donuteny okolnostami na trhu, ci domacom, alebo svetovom, ale stimuloval.

Obrázok používateľa Juraj Seffer

>>>>>>>>>>>>>> v jednej casti bata pise, ze z rastu produkcie musi byt "delnik" prvy co bude mat z toho osoh.

Ak si chce udrzat najlepsich zamestnancov tak im musi ponuknut dobre odmeny.

>>>>>>>>>>>>>> uz viackrat som tu tvrdil, ze mozes vyrobit cokolvek, ale vzdy musis najprv nieco spotrebovat. protste a jednoducho, kym nespotrebujes nevyrobis

Mam pocit ze toto je uz iba semanticka debata, nie ekonomicka. Cisto fyzikalne vzate, neexistuje nic take ako "vyrobi" ci "spotrebuje" pretoze sa jedna o pretvaranie hmoty/castic.

Ide skor o to ze niektore prostriedky su povazovane za spotrebne, ine za kapitalove. Motyka nie je na spotrebu v ponati o akom hovorime, hoci sa "spotrebovava" resp. opotrebovava pouzitim. Argument je taky ze najskor musim zasiat, okopat a pod. aby som mohol spotrebovat to co je skutocnym cielom danej ludskej cinnosti - nie je cielom cloveka spotrebovat motyku ale zeleninu ktoru dopestuje. Rozumieme sa?

>>>>>>>>>>>>>>> a pravda nedobrovolne, lebo vzdy bol k tomu donuteny okolnostami na trhu, ci domacom, alebo svetovom

Ako nuti vyrobca z Japonska vyrobcu z Brazilie aby produkoval za nizsie ceny? Nikto predsa Batu nenutil aby mal nizsie ceny. Mohol ich nechat vyssie. Podla mna je nutenie pouzitie hrozby nasilia, vy ho vsak vnimate inak, pre vas je nutene aj dychanie, kruta matka priroda.

myslim, ze vyssie som svojou reakciou reagoval aj na toto. ale par poznamok.

nemozme veci pausalizovat. to robia ekonomicki analfabeti. niekto kupi byt, aby ho uzival, a niekto, aby ho prenajimal. stale plati, ze sa spotreboval "jeden byt". to ako ho kto uziva do toho je vsetkych velke kulove ak to nie je v rozpore so slusnymi susedskymi mravmi a neporusuje sa zakon. a tak to moze byt aj s tvojou motykou. mozem okopat zahradu, pomozem tym vysadenej zelenine a zeleninu predam. motyka je v takom pripade investiciou, ale stale plati, ze nakupom som jednu motyku spotreboval.

no a batu niekto nutil, bol to vyssi princip, ten je dnes uplne mimo a prave o tom je aj ta batova kniha :-)

Obrázok používateľa Juraj Seffer

>>>>>>>>>>>> mozem okopat zahradu, pomozem tym vysadenej zelenine a zeleninu predam. motyka je v takom pripade investiciou, ale stale plati, ze nakupom som jednu motyku spotreboval.

Hovorim o kapitalovych a spotrebnych statkoch. To co je na vyrobu a to co na spotrebu samozrejme zalezi od konkretneho pouzitia. Pre niekoho je pocitac spotrebou, kedze ho povedzme pouziva iba pre zabavu, pre mna je oboje.

Dalej si vsak budem stat za tym ze ak chcem auto, musim vyprodukovat nastroje a materialy, ktore mi umoznia auto vyrobit. Nie motyka je cielom spotreby ludi, ale zelenina.

Obrázok používateľa Juraj Seffer

>>>>>>>>>>>>>> Tvrdil som, ze vznikli trhovo, prirodzene a, ze ich opodstatnenost vidim v tom, ze zastupuju aj ludi co vedia robit, ale nevedia vyjednavat.

Odbory ako organizovany kolektiv su uplne legitimne a v sulade s trhovym spravanim. Kazdy ma pravo odmietnut pracovat ak sa mu nepacia podmienky.

Co vsak v poriadku nie je ked stat, ako monopol v pouzitia nasilia a rozhodovania, pouzije svoju moc aby podporil ci nezabranil rabovaniu, obsadzovaniu firiem zamestnancami ktori porusuju pracovnu zmluvu tym ze odmietaju pracovat no takisto odmietaju opustit pracovisko aby ich pracu prevzali novi zamestnanci. Takisto nie je v poriadku ak stat diktuje ze firma o urcitej velkosti musi mat odborovu organizaciu, vyjednavat s nou, dotovat ju atd.

Vy vsak v tomto rozdiel zrejme nevidite.

>>>>>>>>>>>>>>> Ja tvrdim, ze obe prod aj spo su dolezite. Rakusania a keynesiani su totalne mimo.

Uz sme sa o tom bavili. Rakusania vam tak pripadaju lebo kritizuju umelo nizke uroky. Ak spotrebujeme vsetko co vyrobime, nezvysime produktivitu. Ak tak chceme zit, Rakusan, pouzivajuci value-free praxeologiu, s tym nema problem.

tusim ti vadi vyvoj v argentine :-)

poviem to batom:

nakup --> vyroba --> predaj

ak nakupujem spotrebovavam. snahou producenta, vyrobcu je predat vsetko co vyrobi. potom tu plati tiez bata, ked predaval aj so stratou-potreboval ziskat peniaze, rozhybat ich. a aj ja som tu uz tvrdil, ze kazda spotrebovana jednotka, statok je impulzom pre dalsiu novu produkciu. predsa je logicke, ze to co som kupil v obchode ja, ty uz to iste kupit nemozes. sam si pisal o tom v tom zmysle, ze dvaja ludia nemozu byt na rovnakom mieste v rovnakom case. toto je tak isto.

Obrázok používateľa Juraj Seffer

>>>>>>>>>>>>>>> tusim ti vadi vyvoj v argentine :-)

Co konkretne?

>>>>>>>>>>>>>>> a aj ja som tu uz tvrdil, ze kazda spotrebovana jednotka, statok je impulzom pre dalsiu novu produkciu. ze to co som kupil v obchode ja, ty uz to iste kupit nemozes. sam si pisal o tom v tom zmysle, ze dvaja ludia nemozu byt na rovnakom mieste v rovnakom case. toto je tak isto.

To nie je to iste. To ze dvaja ludia nemozu byt na tom istom mieste naraz je logicke tvrdenie. Je pravda ze ak si ja nieco kupim, vy presne to iste mat nemozete. Moja spotreba vsak nemusi byt impluzom na vyrobu toho isteho produktu/sluzby. Dopyt je predsa dynamicky, na zaklade meniacich sa preferencii ludi. Takisto, ak ste to aj nemysleli tak ze sa jedna o impulz pre ten isty vyrobok/sluzbu, casove preferencie tiez hraju rolu. A teda ak spotrebovavame N produktov rocne teraz, neznamena to ze vyrobca bude vyrabat N ci N+1, pretoze ludia mozu zmenit svoje casove preferencie a zacnu viac sporit aby mohli viac spotrebovavat v buducnosti.

Feedback