O Miklošovej írskej ceste do Grécka.

Skratkou!

Odpichnime to citátom jedného z najuznávanejších ekonómov v histórii ľudstva:

„Tak dlho, kým sa bude nepretržite meniť množstvo peňazí v obehu, nemôžeme sa zbaviť hospodárskych výkyvov. Obzvlášť platí, že každá menová politika, ktorá si kladie za cieľ stabilizovať hodnotu peňazí, a preto sa pri každom náraste výroby uchyľuje k nárastu ich ponuky, musí spôsobovať presne tie výkyvy hospodárstva, ktorým chce zabrániť.”

Friedrich August von Hayek

Profits, Interests, and Investment and Other Essays on the Theory of Industrial Fluctuations

Mení sa množstvo peňazí v obehu v Slovenskej republike po tom ako sem príde zahraničný investor? Odpoveď znie samozrejme áno. Rast množstva peňazí v obehu rakúska ekonomická škola nazýva termínom inflácia. Tento rast množstva peňazí v obehu má za následok rast cien. Aké to má dôsledky sa pokúsim opísať v nasledovných bodoch:

1. Zahraničná investícia je prírastkom nového množstva peňazí do peňažného obehu Slovenskej republiky.

2. Klesá v Slovenskej republike nezamestnanosť.

3. Za mzdu sa dá kúpiť viac ako z podpory, alebo zo sociálnych dávok.

4. Zamestnaný človek sa dostáva ľahšie k úveru ako nezamestnaný, alebo sociálne odkázaný.

5. Stúpa dopyt po tovaroch a službách, stúpa spotreba čo vytvára tlak na rast cien.

6. Mainstreamová ekonómia začne hovoriť o prehrievaní ekonomiky (ak je ochotná to priznať, lebo v zásade tvrdí, že zahraničná investícia je dobrá investícia).

7. Zvýšená konkurencia má za následok doslova likvidáciu domácich slovenských výrobcov.

8. Môže stúpnuť nezamestnanosť, alebo skrachovaní slovenskí výrobcovia sa zamestnajú u zahraničného investora, ktorý ich predtým zničil.

9. Vďaka frakčnému rezervnému bankovníctvu sú každým ďalším úverom vytvárané ďalšie nové peniaze.

10. Pri 2% rezervách je z investície zahraničného investora takto vytvorených nových peňazí až 50 násobne viac ako bola pôvodná investícia.

11. Ceny rastú tak závratným tempom, že bez úveru nedokáže pracujúci človek pokryť jednu zo základných potrieb, ktorou je bezpochyby bývanie.

12. Rast cien vytvára tlak na rast miezd.

13. Nízke mzdy a nízke dane sú dvoma základnými podmienkami pre príchod zahraničných investorov.

14. Rast miezd spôsobený infláciou nás pripravuje o konkurenčnú výhodu.

15. Zostáva teda prakticky jediná možnosť ako nestratiť zahraničného investora. Znižovať mu dane.

16. To, ale znamená zvyšovanie daní na strane spotreby, hlavne spotreby obyvateľov (DPH, spotrebné dane).

17. Spotreba sa znižuje, rodiny prechádzajú na tzv. záchovný režim.

18. Štát na daniach vyberá nedostatočné množstvo peňazí na to, aby dokázal pokryť v plnom rozsahu ním poskytované služby.

19. Zadlžuje sa a to prevažne v zahraničí, lebo tam smeruje okrem produkcie aj zisk, dividendy a to nielen zo Slovenskej republiky.

20. Odliv peňazí vo forme zisku a dividend do zahraničia má za následok opäť zmenu množstva peňazí v obehu. Množstvo peňazí v obehu klesá.

21. Pokračujúce zadlžovanie hlavne zo zahraničných zdrojov je nutné na vyrovnanie poklesu množstva peňazí v obehu spôsobené faktormi

- odlivom peňazí do zahraničia (zisk, dividendy)

- zníženou spotrebou obyvateľstva

- spomalením dopytu po úveroch

22. Lacná produkcia pochádzajúca zo Slovenska umožňuje domovskej krajine zahraničného investora poskytovať svojim spoluobčanom svoje výrobky stále lacno, čo v domovskej krajine nespôsobuje tlak na rast cien (samozrejme do určitého času) pri ich aj tak vysokých platoch a to aj za predpokladu, že zahraničný investor neinvestoval „doma“, čo mohlo mať za následok rast nezamestnanosti, alebo nebol zaznamenaný jej pokles.

23. Ak ale naše mzdy vďaka inflácii rastú príliš rýchlo tak sa zahraničný investor presúva o dům dál.

24. Sme zadlžení, my sme sa zadlžili, naša vláda nás zadlžila, prichádzame o prácu, banky krachujú, nič nekupujeme a všetko je drahé.

25. Mikloš Vám povie, že do Írska stále prúdia nové investície a to aj napriek kríze. Bodaj by nie, pri prakticky najnižších daniach z príjmu v Európe. No tie astronomické dlhy sú už aj tak nesplatiteľné.

26. Vitajte v Grécku. Je to iba otázka času. 5, 10, 15, alebo 20 rokov…

PS Merkantilizmus nezomrel! Stále žije!

Komentáre

Môžeme tento článok zjednodušiť na inzeráte a realite.

Inzerát : Vypisujeme výberové konanie na obsadenie pozície - vedúci odboru sociálnych vecí na okresnom úrade xyz ... požiadavky - vysokoškolské vzdelanie II. stupňa, minimálne 5 rokov praxe, atď ....

Realita : post štátneho tajomníka na ministerstve / 2. najvyššia pozícia v rezorte/ obsadený absolventkou gymnázia bez praxe v odbore a vzdelania ...

a to je aj dôvod úpadku ekonomiky, nielen slovenskej ...

druhým dôvodom je politicky riadená menová politika - ak si vezmeme ročné výdavky USA na zbrojenie, porovnáme s príjmami do rozpočtu, zistíme, že reálny kurz amerického dolára by urobil aj z niekdajšieho poľského zlotého vysoko hodnotnú menu ... žiaľ, kurzy neurčuje realita, ale korupcia a politické vzťahy.

Obrázok používateľa Juraj Seffer

>>>>>>>>>>> Mení sa množstvo peňazí v obehu v Slovenskej republike po tom ako sem príde zahraničný investor? Odpoveď znie samozrejme áno

Nahradte "Slovenskej republike" lubovolnym krajom, mestom, domacnostou a zistite ze to takto funguje so vsetkym. Problem nie je v tom ak sa peniaze prelievaju z A do B, ale ak sa vytvaraju z nicoho falsovanim zatial co su ludia nuteni ich pouzivat. T.j.:

"Mení sa množstvo peňazí v obehu v Kosiciach po tom ako sem príde bratislavsky investor? Odpoveď znie samozrejme áno"

A na to aby zahranicny investor ziskal domacu menu (uz samozrejme nie pripad Slovenska kedze ma EURo), musi ju za nieco vymenit.

>>>>>>>>>>>> Rast množstva peňazí v obehu rakúska ekonomická škola nazýva termínom inflácia

V tomto nie je jednotna ale vseobecne sa o tom da tak hovorit. Rothbard opisuje inflaciu takto:

"Therefore, the most expedient definition of 'inflation' is one we have set forth above: increase in the supply of money beyond any increase in specie.

--- Murray N. Rothbard: Man, Economy and State

>>>>>>>>>>> Tento rast množstva peňazí v obehu má za následok rast cien.

Nie nevyhnutne pokial produktivita stupa rychlejsie.

Dolezitejsia je tato otazka:

Je naozaj prospesna statom stanovena mena pri ktorej ma stat (a dnes aj komercne banky) moznost vytvorit jej tolko kolko chce a namiesto priameho zdanovania pouzivat nastroj inflacie na konfiskaciu prostriedkov?

"Nahradte "Slovenskej republike" lubovolnym krajom, mestom, domacnostou a zistite ze to takto funguje so vsetkym. Problem nie je v tom ak sa peniaze prelievaju z A do B, ale ak sa vytvaraju z nicoho falsovanim zatial co su ludia nuteni ich pouzivat."

dolezite je potom preliat "b" naspat do "a", potom "a" do "b", a spat "b" do "a".

problem je v tom, ze tu idu peniaze vacsinou iba jednym smerom. jednorazovo a kratkodobo navysia penaznu zasobu a potom ju mnohokrat a dlhodobo znizuju.

"V tomto nie je jednotna ale vseobecne sa o tom da tak hovorit. Rothbard opisuje inflaciu takto:
"Therefore, the most expedient definition of 'inflation' is one we have set forth above: increase in the supply of money beyond any increase in specie."

a ja o tom pisem tu:

http://moje.hnonline.sk/node/1128

"Je naozaj prospesna statom stanovena mena pri ktorej ma stat (a dnes aj komercne banky) moznost vytvorit jej tolko kolko chce a namiesto priameho zdanovania pouzivat nastroj inflacie na konfiskaciu prostriedkov?"

penazi je v obehu teraz tolko, kolko sme si my obcania a prastena vlada ochotni pozicat.

dalej je paradoxne, ze vzdy historii to tak bolo, ze kto vydaval peniaze ten bohatol a bolo jedno, ze z coho tie peniaze boli. aj v sucasnosti 97% vsetkych penazi vydavaju sukromne banky a stoji to za h.vn..

napr. hayekove slobodne peniaze doslova evokuju dojem, ze zastava tento nazor preto, aby poniektori mohli ryzovat na konverznom kurze medzi jednotlivymi menami, obhajuje prach sprostu spekulaciu, obohacovanie sa bohatsieho na ukor chudobnejsieho a aby som nezabudol, prijem bez prace. no a co je najdolezitejsie nedokaze tak zabezpecit to, co som ako citat uviedol v clanku.

Obrázok používateľa Ladislav Jakubík

...absolútne súhlasím, len s výnimkou toho citátu, lebo ten je absolútne chybný.

Obrázok používateľa Juraj Seffer

>>>>>>>>>>>>> dolezite je potom preliat "b" naspat do "a", potom "a" do "b", a spat "b" do "a".

Porozmyslajte o tomto v style Crusoe ekonomiky. Od nuly. Peniaze su prostriedok vymeny, nie bohatstvo ci krv.

>>>>>>>>>>>>> problem je v tom, ze tu idu peniaze vacsinou iba jednym smerom. jednorazovo a kratkodobo navysia penaznu zasobu a potom ju mnohokrat a dlhodobo znizuju.

Ako to ze tvrdite ze idu iba jednym smerom a potom pisete o tom ze ju znizuju, cize idu opacne?

Ak usetrite velke mnozstvo penazi a naraz ho investujete do nejakeho podniku, tiez ide o narazovy prilev penazi v urcitej oblasti ekonomiky ci regionu. A vobec nemusi ist o zahranicne investicie. Vy toto povazujete za problem lebo sa drzite nezmyselnej teorie "peniaze ako krv".

>>>>>>>>>>>>> dalej je paradoxne, ze vzdy historii to tak bolo, ze kto vydaval peniaze ten bohatol a bolo jedno, ze z coho tie peniaze boli.

Vy mate problem s tym aby sa ludia stavali bohatsimi? Co ste primitivista? Pokial nedochadza k podvodu (napr. frakcne rezervy) ci nasiliu (legal tender) a kazdy si zvoli peniaze dobrovolne, aky mate problem s bohatnutim ludi ktori ponukaju na trhu ludom to co ziadaju, peniaze? Peniaze su na trhu tovar ako kazdy iny, podliehaju ponuke a dopytu.

>>>>>>>>>>>>>> napr. hayekove slobodne peniaze doslova evokuju dojem, ze zastava tento nazor preto, aby poniektori mohli ryzovat na konverznom kurze medzi jednotlivymi menami,

Hayek bol za trhove peniaze. Ci uz fiat alebo kovy a pod. Mozno si myslel ze fiat papier je lepsi pretoze su s nim nizsie naklady atd. a hodnota fiatu by zalezala od politiky toho kto to vydava. Myslim si ze si vsak na sklonok zivota uvedomoval ze peniaze boli vzdy komodita.

Vasa paranoja je silna kava. Preco nehovorite o tom ze ktokovlek kto propaguje obchod a vymenu ako taku, propaguje ryzovanie a bohatnutie na koverznych kurzoch? Ved co ine robia obchodnici ktori vedia ze je lepsie kupit A tam a B tu a predat to niekomu inemu za ine ceny v buducnosti? A samotna vyroba je tiez len spekulacia ktora pocita so zmenou kurzu/ceny.

Naopak, ste to vy kto chce ludom nakazat co maju pouzivat ako peniaze. A ste to vy kto chce manipulovat objem tychto penazi.

>>>>>>>>>>>>> no a co je najdolezitejsie nedokaze tak zabezpecit to, co som ako citat uviedol v clanku.

Co je nezmysel. Vasa posadnutost stabilizovat objem penazi (ako presne ho definujete, co nim je?) je bizarna. Takto nejako by to vyzeralo:

http://moje.hnonline.sk/node/7293#comment-38071

nebudem nad crusoe ekonomikou rozmyslat, lebo on od toho zaciatku s nikym nemenil, peniaze nemal a nepotreboval ich.

krv je prostriedkom vymeny.

nepovazujem to za problem, nie v ramci jedneho statu, jedneho naroda. ak sa peniaze presunu spat z "b" do "a" tak nech ich "a" opat niekde na slovensku investuje. to je bata; penazna zasoba sa tym nebude menit a dojde k rozvoju dalsieho regionu. je to jednoduche a je to u mne s podivom, ze to nechapes.

odstavec s vydavanim penazi si nepochopil, ja k tomu nemam uz co dodat.

barter porovnavat s vymenou penazi? toto je silna kava. total od veci...

PS prajem prijemny trening a zober si hayekovu knizku a citaj ju pri tom znova a znova.

Obrázok používateľa Juraj Seffer

>>>>>>>>>>> nebudem nad crusoe ekonomikou rozmyslat, lebo on od toho zaciatku s nikym nemenil, peniaze nemal a nepotreboval ich.

Nemyslel som to tak aby ste ostali iba pri Crusoe-ovi ci Piatkovi. Postupne pridajte viac ludi zatial co ponechavate a priori princip konania ludi.

>>>>>>>>>>> krv je prostriedkom vymeny.

Medzi ludmi? Konaju bunky? A co nervova sustava? Ta vam nechyba?

>>>>>>>>>>>> nepovazujem to za problem, nie v ramci jedneho statu, jedneho naroda

Stat a narod nie je to iste. Vy si pletiete nasilny monopol na urcitom uzemi s narodom, spolocnostou ci komunitou.

>>>>>>>>>>>>> ak sa peniaze presunu spat z "b" do "a" tak nech ich "a" opat niekde na slovensku investuje

Preco by mal? Ved ich zarobil vymenou. A ceny sa prisposobuju mnozstvu penazi nie?

>>>>>>>>>>>>>> to je bata;

Vy ludia nemate iny priklad ako Bata? A co je Bata nejaky etalon?

>>>>>>>>>>>>>> penazna zasoba sa tym nebude menit a dojde k rozvoju dalsieho regionu

Ak budete "nalievat" menu bez toho aby ju ludia ziskali sporenim, vyrobou atd., dojde akurat tak k bubline. ABCT.

>>>>>>>>>>>>> je to jednoduche a je to u mne s podivom, ze to nechapes.

Podla vasej (greenback) logiky by stacilo tlacit statne peniaze do aleluja a rastla by ekonomika. A este by ste k tomu snad tvrdili ze tieto nove peniaze su "kryte" pracou ktora bude v buducnosti vykonana.

>>>>>>>>>>>>> odstavec s vydavanim penazi si nepochopil, ja k tomu nemam uz co dodat.

Co konkretne?

>>>>>>>>>>>> barter porovnavat s vymenou penazi? toto je silna kava. total od veci...

Peniaze su tovar. Ci sa vam to paci alebo nie. Su specifickym druhom komodity na trhu. Nemate ziadny argument pretoze spekulovanie (ekonomicka kalkulacia, predpovedanie buduceho vyvoja...) s peniazmi ci solou je to iste. Vam sa to nepozdava pretoze ste za monopol statom nanutenych penazi.

A este ste sa nevyjadrili k tomu ci povazujete to ze chcete nutit ludi aby pouzivali vase statne peniaze za moralne. A ak ano, tak preco je taketo nasilie a agresia moralna, a odkial na to beriete pravo.

"Nemyslel som to tak aby ste ostali iba pri Crusoe-ovi ci Piatkovi. Postupne pridajte viac ludi zatial co ponechavate a priori princip konania ludi."

ked budem pridavat viac ludi, nasledne peniaze a vasu teoriu o uroku sa dostanem v diskusii s tebou na zaciatok. vlozim do ekonomiky desat papierikov a budem pytat 11.

"Medzi ludmi? Konaju bunky? A co nervova sustava? Ta vam nechyba?"

medzi ludmi, alebo aj simpanzi chcu nas penazny system?
ano bunky konaju - prijmaju a vylucuju ziviny, delia sa, vznikaju a zanikaju a poziera ich rakovina.

nervova sustava? a pri barteri je co nervovou sustavou?

"Stat a narod nie je to iste. Vy si pletiete nasilny monopol na urcitom uzemi s narodom, spolocnostou ci komunitou."

ja som nedal rovnitko medzi stat a narod!

"Preco by mal? Ved ich zarobil vymenou. A ceny sa prisposobuju mnozstvu penazi nie?"

preco by nemal? vsak by zarabal dalej na takej istej vymene, nie? a neviditelna ruka trhu predsa podla smitha funguje iba pri podpore domaceho priemyslu. podnikatel prebehnutim hranic skodi svojmu narodu.

"Vy ludia nemate iny priklad ako Bata? A co je Bata nejaky etalon?"

no takych je malo, dnes prakticky nikto a mame este forda, ale aj ten by sa mohol od batu ucit.

"Ak budete "nalievat" menu bez toho aby ju ludia ziskali sporenim, vyrobou atd., dojde akurat tak k bubline. ABCT."

lenze ja nehovorim a nepisem iba o "nalievani". zaujimave ako tu uz zabudas na pobehovanie s 10 eurami cez hranice :-)

"Podla vasej (greenback) logiky by stacilo tlacit statne peniaze do aleluja a rastla by ekonomika. A este by ste k tomu snad tvrdili ze tieto nove peniaze su "kryte" pracou ktora bude v buducnosti vykonana."

toto som ja nikde a nikdy netvrdil :-)

ad posledny odstavec. ak by som nemal argument, tak by som sa tu s tebou nenatahoval uz takmer 2 roky :-)

ze su peniaze komoditou to automaticky este neznamena, ze to je spravne, ze to je dobre. niekto drie, ci uz fyzicky alebo psychicky a niekto si iba natuka par cisiel do klavesnice a bude kupovat to co ostani vyprodukuju. zabudas na to, ze peniaze vznikaju lahsie ako ine produkty. ze su to peniaze a ich cena, ktore deformuju vytvorene hodnoty, tak o tom sa snad netreba rozpisovat.

"A este ste sa nevyjadrili k tomu ci povazujete to ze chcete nutit ludi aby pouzivali vase statne peniaze za moralne. A ak ano, tak preco je taketo nasilie a agresia moralna, a odkial na to beriete pravo."

moralka, pravo, nasilie, agresia... pisal hayek v tej svojej knihe o slobodnych peniazoch o tom, ze vydavatel penazi bude za pouzivanie svojej meny ludom, uzivatelom jeho penazi platit - platit za to, ze jeho peniaze pouzivaju??? tipnem si, nie!

neplatit im urokom za to, ze sporia, ale za to, ze pouzivaju jeho peniaze! lebo peniaze su komodita ;-)

kde to tak bolo? bolo to v historii niekde tak? Maryland kolonialna era.

Obrázok používateľa Juraj Seffer

>>>>>>>>>>>>> vlozim do ekonomiky desat papierikov a budem pytat 11.

Trhove peniaze nevznikaju ako uver. Su tovar.

>>>>>>>>>>>>> ano bunky konaju - prijmaju a vylucuju ziviny, delia sa, vznikaju a zanikaju a poziera ich rakovina.

Nie, bunky nekonaju. Bunky si nevyberaju vlastne ciele a vlastne prostriedky. Nerozhoduju sa.

>>>>>>>>>>>>> ja som nedal rovnitko medzi stat a narod!

Nedal. Pletiete si to vsak nie prvy krat. Vid nase diskusie o anarchizme. Napisali ste:

"nepovazujem to za problem, nie v ramci jedneho statu, jedneho naroda"

Cize budete dolievat a ulievat peniaze v ramci naroda? Budete zdanovat Slovakov v zahranici alebo im poskytovat statne pozicky aby bol objem penazi v narode rovnaky?

>>>>>>>>>>> a neviditelna ruka trhu predsa podla smitha funguje iba pri podpore domaceho priemyslu.

Napiste ako a preco. A potom napiste preco nebudete dolievat peniaze do Bratislavy ked niekto odtial investuje v Kosiciach a naopak. Ved predsa sposobuje "inflaciu" v Kosiciach! Nanichodnik jeden.

>>>>>>>>>>> podnikatel prebehnutim hranic skodi svojmu narodu.

Opat pisete o narode, ked myslite na stat. Narod nema hranice. Stat ma hranice. A nie, nikomu neskodi ked zmeni svoju fyzicku lokaciu.

>>>>>>>>>>> ze su peniaze komoditou to automaticky este neznamena, ze to je spravne, ze to je dobre.

Tu sa dostavame k podstate prav. Ak peniaze vznikli ako komodita dobrovolne, neexistuje ziadna pricina preco by ste mali niekoho nutit k inej forme penazi.

>>>>>>>>>>> niekto drie, ci uz fyzicky alebo psychicky a niekto si iba natuka par cisiel do klavesnice a bude kupovat to co ostani vyprodukuju

Takto to funguje pri statnych fiat peniazoch. Nielen preto si trh nevybera fiat papier. Komoditne peniaze nevznikaju "z nicoho".

>>>>>>>>>>>> zabudas na to, ze peniaze vznikaju lahsie ako ine produkty.

Skusili ste vydolovat zlato ci striebro?

>>>>>>>>>>>> ze su to peniaze a ich cena, ktore deformuju vytvorene hodnoty

Hodnoty su subjektivne. Deformuju hlavne ceny, trhove informacie.

>>>>>>>>>>>>> pisal hayek v tej svojej knihe o slobodnych peniazoch o tom, ze vydavatel penazi bude za pouzivanie svojej meny ludom, uzivatelom jeho penazi platit - platit za to, ze jeho peniaze pouzivaju??? tipnem si, nie!

Tuto konkretnu knihu som necital. Asi ani vy ked tipujete. A preco sa potom k tejto knihe vyjadrujete ked ste ju necitali?

To ci bude niekto niekomu platit je predmetom dohody. Nevidim ziadny problem v tom ak sa niekto DOBROVOLNE rozhodne pre vase papierove peniaze zatial co od nich budete pytat poplatok, alebo ked im budete poplatok platit vy. Dobrovolne.

Ale tu nejde o Hayeka a sukromne peniaze ale o vas a statne peniaze ktore chcete ludom nanutit. Tak este raz - povazujete to za moralne a spravne ze chcete nutit ludi, zakonom a inak, aby pouzivali prave vase statne peniaze?

>>>>>>>>>>> neplatit im urokom za to, ze sporia, ale za to, ze pouzivaju jeho peniaze! lebo peniaze su komodita ;-)

Urok je dosledkom casovych preferencii. A preco by mal niekto (byt nuteny) platit za to ked vykope zlato a preda ho za tovary ci sluzby ludom ktori to zlato potom pouzivaju ako peniaze?

Obrázok používateľa Ladislav Jakubík

...ahoj Kristián, ....mám pred tebou veľký rešpekt, ale s výrokom p. von-a Hayek-a,....ABSOLÚTNE NESÚHLASÍM !!!!!

...ako by si nazval dej, ktorý sa deje pri akomkoľvek náraste HDP, pri stálom, teda rovnakom množstve nominálneho objemu tzv. Peňazí ???

....Kri, myslíš, že pri raste HDP, sa objem rovnakého, teda nemeniaceho nominálu tzv. peňazí, v SKUTOČNOSTI NEMENÍ ???

...Kri, myslíš, že keď dokážeme zvýšiť rast Slovenského HDP desať násobne a ponecháme stále rovnaký objem nominálnej hodnoty obeživa, teda tzv. peňazí, tak Slovenská ekonomika a Slovenský občan, budú zachránený ???

Obrázok používateľa Juraj Seffer

>>>>>>>>>>>>> ...ako by si nazval dej, ktorý sa deje pri akomkoľvek náraste HDP, pri stálom, teda rovnakom množstve nominálneho objemu tzv. Peňazí ???

Hoci vypovedna hodnota HDP je takmer nulova, dalo by sa polemizovat o naraste produktivity.

>>>>>>>>>>>>> ....Kri, myslíš, že pri raste HDP, sa objem rovnakého, teda nemeniaceho nominálu tzv. peňazí, v SKUTOČNOSTI NEMENÍ ???

Fuuuha. Myslite si ze ak mate stale liter mlieka v chladnicke, jeho objem v litroch sa v skutocnosti meni?

>>>>>>>>>>>>> ...Kri, myslíš, že keď dokážeme zvýšiť rast Slovenského HDP desať násobne a ponecháme stále rovnaký objem nominálnej hodnoty obeživa, teda tzv. peňazí, tak Slovenská ekonomika a Slovenský občan, budú zachránený ???

Zachraneni? Od coho? Ak bude viac tovarov a sluzieb zatial co sa objem/ponuka penazi nemeni, ceny tovarov a sluzieb vyjadrene v peniazoch poklesnu.

Obrázok používateľa Ladislav Jakubík

...nič si nepochopil a stále trieskaš úplné hovadiny !!!
...taký hlupáci, ako si ty vládnu Slovensku a tomuto svetu, preto, je drvivá väčšina sveta, v NESKUTOČNÝCH SRACKÁCH !!!

Ahoj Laci, HDP je indikator pre hlupakov z mainstreamu. ty nie si hlupak a nezastavas ani ich nahluplu ideologiu.

"...ako by si nazval dej, ktorý sa deje pri akomkoľvek náraste HDP, pri stálom, teda rovnakom množstve nominálneho objemu tzv. Peňazí ???"

deflacia.

"....Kri, myslíš, že pri raste HDP, sa objem rovnakého, teda nemeniaceho nominálu tzv. peňazí, v SKUTOČNOSTI NEMENÍ ???"

v sucasnosti sa meni, lebo dochadza k tomu co spominam v clanku - odlivu penazi zo/do zahranicia.

"...Kri, myslíš, že keď dokážeme zvýšiť rast Slovenského HDP desať násobne a ponecháme stále rovnaký objem nominálnej hodnoty obeživa, teda tzv. peňazí, tak Slovenská ekonomika a Slovenský občan, budú zachránený ???"

ano, ale to by ma na svoj post musel miklos pustit :-)

Obrázok používateľa Juraj Seffer

>>>>>>>>>>> ano, ale to by ma na svoj post musel miklos pustit :-)

A ja by som behal s 10 EURami vo vrecku cez hranice hore-dole a vy by ste museli stale pridavat a uberat peniaze z obehu. LOL.

mozno by sme mali o par rokov noveho foresta gumpa, alebo uspesneho reprezentanta v maratone LOL.

Obrázok používateľa Juraj Seffer

Nu, inak ako zartom na takyto problem vasej "teorie" nedokazete odpovedat.

Obrázok používateľa Juraj Seffer

Islo samozrejme o vtip ale pointa tam je - nedokazete vyrovnat objem/ponuku penazi.

Feedback