Odvodový bonus (úvod)

Odvodový bonus je reforma daňového, odvodového a sociálneho molochu na jednoduchý a efektívny systém, ktorý prinesie ľuďom vyššie príjmy

Vlajkovou loďou ekonomickej časti programu strany Sloboda a Solidarita (SaS) je od jej založenia v roku 2009 Odvodový bonus. Ide o komplexnú reformu daňového, odvodového a súčasne sociálneho molochu na jednoduchý, efektívny a navzájom dôsledne previazaný systém - ktorý prinesie ľuďom vyššie čisté príjmy.

V seriáli článkov, ktoré v priebehu najbližších dní zverejním na HN, si podrobne vysvetlíme, ako to celé bude fungovať. Zároveň sa čoskoro objaví aplikácia na internete, v ktorej si sami porovnáte, o koľko sa v prípade vašej rodiny zvýšia čisté mesačné príjmy.

Dnes si vysvetlíme základný princíp fungovania Odvodového bonusu.

*

1. Základná štátna dávka

Každý občan starší ako 15 rokov bude mať nárok na základnú štátnu dávku vo výške platného živnotného minima (dnes je to 198,09 eura).

*

2. Mimoriadne štátne dávky 

Rodiny s deťmi do 15 rokov dostanú štátnu dávku na deti. Na jedno dieťa vo výške 20% životného minima, na dve deti 60% životného minima, na tri deti 90% životného minima, na štyri a viac detí 100% životného minima.

Rodič na materskej, resp. rodičovskej dovolenke do troch rokov veku dieťaťa naviac dostane materskú štátnu dávku vo výške 54% predchádzajúceho príjmu (pozor, počas troch rokov). Matke, ktorá nepracovala pretože študovala, sa za každý mesiac štúdia započíta príjem vo výške 2-násobku životného minima.

Zdravotne postihnuté osoby naviac dostanú štátnu dávku vo výške 4-násobku životného minima, upravenú podľa percenta poklesu schopnosti vykonávať zárobkovú činnosť.

*

3. Superhrubá mzda

U zamestnancov sa zavedie superhrubá mzda. Zamestnávatelia budú zo zákona povinní zvýšiť svojim zamestnancom ich súčasnú hrubú mzdu o súčasné odvody zamestnávateľa, teda o 35,2%.

Napríklad zamestnancovi s hrubou mzdou 600 eur sa táto zvýši na superhrubú mzdu 811,20 eura.

*

4. Odvodový bonus

Odvodový bonus je súčet štátnych dávok občana (viď body 1. a 2.), znížený o 10% jeho vlastného príjmu (napríklad superhrubej mzdy alebo príjmu z podnikania).

Napríklad slobodnému mládencovi ktorý bude mať vlastný príjem - superhrubú mzdu 811,20 eur sa prizná odvodový bonus 198,09 - 81,12 = 116,97 eura.

"Hrubý" príjem občana tak bude daný ako súčet odvodového bonusu a jeho vlastného príjmu.

V príklade uvedený slobodný mládenec bude mať hrubý príjem 928,17 eura.

*

5. Dane a odvody

Základom pre výpočet dane a odvodov bude hrubý príjem, daný (viď vyššie) ako súčet odvodového bonusu a vlastného príjmu občana. Z tohto základu sa vypočíta:

-  daň - sadzba 19% s predpokladom postupného zníženia na 15%,
- solidárny odvod - sadzba 10%,
- zdravotný odvod - sadzba 9%
- príspevok do druhého piliera - sadzba 2,96% (podrobnejšie vysvetlím nabudúce)

Pri výpočte solidárneho a zdravotného odvodu bude maximálny mesačný vymeriavací základ 10-násobok životného minima (teda suma 1980,90 eura).

Napríklad mládencovi z nášho príkladu vyjde zo základu 928,17 eura daň 176,35 eura, solidárny odvod 92,82 eura, zdravotný odvod 83,54 eura a príspevok do druhého piliera 27,47 eura.

*

6. Čistý príjem

Čistý príjem občana je teda daný ako súčet odvodového bonusu a vlastného príjmu, mínus daň, oba odvody a prípadný príspevok do druhého piliera.

Mládencovi v našom príklade vyjde čistý príjem ako 547,99 eura. Pre zaujímavosť, v súčasnosti mu vychádza z hrubej mzdy 600 eur čistý príjem len 481,09 eura. Po zavedení odvodového bonusu tak bude mať čistý príjem vyšší o 66,90 eura mesačne.

*

7. Súčasné dávky

Súčasný neprehľadný a komplikovaný systém rôznych dávok sa fakticky zruší. Sociálne dávky a dávky podľa súčasného zákona o zamestnanosti nahradí základná štátna dávka. Prídavky na deti a daňový bonus na deti nahradí štátna dávka na deti. Materské a rodičovské príspevky nahradí materská štátna dávka. Príspevky pre ZŤP osoby nahradí špeciálna štátna dávka pre zdravotne postihnuté osoby.

Súčasné úrazové poistenie sa prevedie do komerčnej sféry a pre zamestnávateľov zostane povinné v závislosti od rizikovosti povolaní ich zamestnancov.

Nemocenské poistenie a poistenie v nezamestnanosti sa postupne stane dobrovoľným. Pretože pri výpadku príjmu zamestnanca ten dostane automaticky základnú štátnu dávku vo výške životného minima - po zdanení 123 eur v čistom - na zachovanie súčasnej výšky náhrady príjmu postačí na tieto dve poistenia sadzba cca 2% z celkového základu pre výpočet dane a odvodov.

Napríklad mládenec z nášho príkladu by na dobrovoľné nemocenské poistenie a poistenie v nezamestnanosti platil približne 19 eur, v čistom by mu tak zostalo 529 eur, čo je stále o 48 eur mesačne viac, ako má teraz.

*

Príklady

V doterajšom texte ste už našli príklad slobodného mládenca, ktorý by pri súčasnom mesačnom hrubom príjme 600 eur mal po zavedení odvodového bonusu v čistom o 48 eur viac, ako má teraz - a to aj v prípade, že by si musel platiť príspevky do druhého piliera a bol by dobrovoľne poistený na nemocenské poistenie a poistenie v nezamestnanosti. Ďalšie dva príklady nasledujú.

*

Rodina, 2 deti vo veku 3-15 rokov, otec má dnes hrubý príjem 900 eur, matka má hrubý príjem 700 eur.

Ich čistý príjem je dnes 1333 eur.

Po zavedení odvodového bonusu mať čistý príjem 1646 eur. Ak by si obaja museli platiť príspevky do II. piliera a obaja by boli aj dobrovoľne poistení na nemocenské poistenie a na poistenie v nezamestnanosti, budú mať čistý príjem 1523 eur, čo je o 190 eur viac ako majú dnes.

*

Rodina, 2 deti. Staršie dieťa má 5 rokov, mladšie dieťa má 2 roky. Otec má dnes hrubý príjem 1000 eur, matka poberá rodičovský príspevok, predtým zarábala 600 eur brutto.

Ich čistý príjem je dnes 1115 eur.

Po zavedení odvodového bonusu budú mať čistý príjem 1394 eur. Ak si budú platiť príspevky do II. piliera a obaja by boli aj dobrovoľne poistení na nemocenské poistenie a na poistenie v nezamestnanosti, budú mať čistý príjem 1295 eur, čo je o 180 eur viac ako majú dnes.

Komentáre

Strana SaS magicky poznižovala sadzby potom, čo vyšiel článok, ktorý ukazuje, že na odvodovom bonus najviac zarobia tí, ktorí už teraz zarábajú veľa: http://kuruc.blog.sme.sk/c/403436/chcete-zarabat-menej-volte-sas.html Pretože obrovsky znižujete odvodový strop. Je zaujímavé, že dnes pred voľbami, rátate s odvodom do 2. piliera vo výške 2,96 percenta, zatiaľ čo ani v programe s touto sadzbou nesúhlasíte a v roku ste rátali s odvodom vo výške 6,66 %.

Pán Mihál, chcel by som sa spýtať, prečo ste tam (do odvodového bonusu) dali hranicu na platenie SO a ZO 10 násobok ŽM ? Mne sa to nezdá ani spravodlivé ani solidárne. Nemali by sme všetci platiť odvody rovnako nezávisle na príjme ?
Napadlo ma ešte, že by sme to mohli aj otočiť a namiesto odvodového maxima zaviesť odvodové minimum, to by tiež bol 10 násobok ŽM a znamenalo by to toľko, že až od tejto čiastky by sa začali platiť odvody t.j. SO aj ZO, z menšieho príjmu by sa neplatili.
Prečo by to nebolo lepšie ?

Obrázok používateľa juraj Valkovic

k tym odvodom by som chcel dodat:
1. odvodové minimum, to by tiež bol 10 násobok ŽM a znamenalo by to toľko, že až od tejto čiastky by sa začali platiť odvody t.j. SO aj ZO - ja si neviem predstavit ze niekto bude robit kreativne uctovnictvo na SZCO a niekto na TPP to bude platit automaticky - nesolidarne, priam amoralne
2. k odvodovemu maximu 1980 euro... preco prave tato suma?
3. pokial ide o druhy pilier alebo celkovo dochodok, nech je tam nejake FIX % z hrubej mzdy, ale platby navyse nech su danovo odpocitatelne pre kazdeho bez rozdielu ci SZCO alebo TPP
4. platby do zdravotneho, toto je vec, ktora v pripade fixneho % pre kazdeho, sa stava solidarna ak niekto plati malo a jeden plati vela. Okej, aktualne je fixne % do zdravotky, ale preco potom existuju platby u zubara, a dalsie platby u takych a onakych lekarov... zavedme minimalne % kedze cely zdravotny poistny system u nas nabera znaky anarchie a totalneho bordelu. Inspiraciu by som bral zo svajciarskeho systemu, ktory ma znaky komercneho poistenia, a kazdemu ponuka liberalnost v ratane povinnej solidarity... nepride mi aktualny stav ked niekto plati z TPP 100euro na zdravotnom poisteni, iny 20euro... dostavaju tu istu "zlu" starostlivost... ak niekto plati nad nejaku nominalnu hodnotu, mal by byt oslobodeny od akych kolvek platieb u lekara ci uz sukromneho alebo statneho... odvodovy bonus by som este nechal prejst nejakou diskusiou...a nie ze Ja mam patent na rozum a toto je najlepsie... na slovensku existuje XX socialnych skupin s roznymi prijmami a problemami... slobodne podiskutovat, a solidarne poriesit , hauk, domluvil sem :)

K odvodom a nezdanitelným čiastkam by som určite pridal nasledovnú "úpravu" čo sa týka daňového bonusu na dieťa. Ja,ako rozvedený zivnostník si nemožem odpísať na dieťa bonus,lebo ho má matka. Ale podla zákona o rodine sa obidvaja rodičia musia podielať na výchove a financovaní dieťaťa rovnakým dielom alebo minimálne podla svoji možností a schopností. To znamená,že ked si ja poctivo plaťím výživné,nemôžem si odpočítať 50percent donusu na dieťa v daňovom priznamí, nakoľko bonus si môže uplatniť iba jeden z rodičov. Považujem to za sprostosť a znevýhodnenie toho rodiča, ktorý to dieťa nemá súdom zverené do opateri. A preto by som v takýchto prípadoch uzákonil rovnakú výšku bonusu pre obidvoch rodičov, t.j. 50% z aktuálneho bonusu.

Feedback