Kažimírovi nakoniec stačila jedna košeľa

Mimoriadne zasadnutie euroskupiny (ministrov financií štátov eurozóny) sa 11.2. skončilo bez vydania tlačového vyhlásenia, čiže nedohodou. Nádeje na nájdenie aspoň základných kontúr dohody tak boli vkladané do zasadnutia Európskej rady, ktorá sa konala o deň neskôr, 12.2. Grécky premiér Alexis Tsipras po stretnutí vyhlásil, že v Európe „je priestor pre kompromisy, avšak memorandum - ako sme ho poznali - a ani trojka (MMF, EK a ECB) neexistujú“. Preložené do zrozumiteľnej reči to znamená, že Grécko odmieta naďalej plniť podmienky (program), na základe ktorých mu boli poskytnuté miliardy eur na jeho záchranu. Pozor, ručené aj peniazmi slovenských občanov vo výške približne 1,5 miliardy eur.
Tu sa žiada pripomenúť, že pri schvaľovaní programu záchrany Grécka z eurovalu, všetci „štandardní“ a „zodpovední“ politici (Fico, Mikloš, Fígeľ, Radičová a spol.) ubezpečovali slovenskú verejnosť, že pôžičky pre Grécko sú prísne podmienené. Rozumej podmienené štrukturálnymi reformami, úspornými opatreniami v rozpočte a získavaním príjmov z privatizácie štátneho majetku. Grécko z uvedených podmienok však plnilo a plní pramálo. Snáď s výnimkou prebytku na primárnom salde rozpočtu vo výške 3 %. Keby ale nebolo „ale“. Tento prebytok totiž nezohľadňuje náklady na obsluhu verejného dlhu. Avšak aj úroky sú záväzkom dlžníka voči veriteľovi, či nie? Tak si predstavte, že na vašej hypotéke vám banka odpustí všetky úroky. Čiže pôžičku nepreplatíte. A nielen to. Nakoniec vám banka odpustí aj 30 % istiny dlhu. No kto by takúto hypotéku nechcel? A presne k tomuto sa zaviazal Alexis Tsipras vo volebnej kampani svojim voličom. Na Európskej rade vyhlásil, že Grécko potrebuje fiškálny priestor (rozumej viac míňať) a udržateľný dlh (rozumej odpustenie časti dlhu). A aby nedošlo k nedorozumeniu zo strany „štandardných“ a „zodpovedných“ politikov, alebo kohokoľvek iného, Tsipras ešte dodal, že „nezáleží na tom, či to nazveme znížením, alebo odpisom dlhu“. Karty sú teda rozdané. Ztiaľ to vyzerá na pat.
A tak si k hraciemu stolu opäť sadla euroskupina hneď v pondelok, 16.2. A opäť bez výsledku. Grécky minister financií Varoufakis nemá mandát čokoľvek rozhodnúť a tak z Atén prišiel e-mail, že požiadavky euroskupiny sú „absurdné a neakceptovateľné“, uviedla agentúra Bloomberg. Takže pôvodne plánované dvojdňové rokovanie skončilo skôr ako začalo a minister Kažimír si v Bruseli vystačil aj s jednou košeľou. Ešte v nedeľu totiž v politickej relácii na RTVS (sediac vedľa mňa) vtipkoval, že si do Bruselu berie jednu košeľu navyše.

PS: Keď sme v auguste 2011 v parlamente odmietli bilaterálnu pôžičku pre Grécko vo výške 820 miliónov eur, 62 poslancov strany Smer, vrátane vtedajšieho opozičného poslanca Róberta Fica pred hlasovaním zbabelo opustili rokovaciu sálu. A Róbert Fico sa opäť schováva, tentokrát za hlas ľudu v referende. Vyhlásil, že „ak sa príjme na Európskej rade nejaké rozhodnutie proti našej vôli (rozumej odpustenie časti gréckeho dlhu a následné platby aj zo slovenského rozpočtu), obrátime sa na ľudí“. Ochrana národných ekonomických záujmov vyzerá inak. Nestačí sa len označovať za štandardného a zodpovedného.

Jozef Kollár
podpredseda Výboru NRSR
pre financie a rozpočet
 

Tento článok sa vám nepáči.

Pridať komentár

Feedback