Tesco zlacňovať nebude,... a ani ostatní nie!

Koľko bolo rečí o zlacňovaní, keď premiér Fico sľuboval znížiť DPH na potraviny. Tesco sa hneď nechalo počuť, že zníži cenu potravín a to presne o...

Koľko bolo rečí o zlacňovaní, keď premiér Fico sľuboval znížiť DPH na potraviny. Tesco sa hneď nechalo počuť, že zníži cenu potravín a to presne o znížené DPH. Mal som vtedy pocit, že Tesco sa priživuje na lacných Ficových sľuboch, ktoré možno tesne pred koncom volebného obdobia predsa len splní a to tak, aby sa už nedalo zistiť, či to cenám potravín v pozitívnom stave vecí pomôže. (To bude zbytočnej radosti) Ale nechcel som práve o Ficových sľuboch.

Dnes tu máme inú realitu. Koruna posilňuje natoľko, že by obchodníci mohli reálne znížiť ceny dovezených tovarov o 5-7... ba až 10%. Tesco, a popravde aj všetci ostatní na trhu, tvrdia, že ceny klesať aspoň zatiaľ, nebudú. Cestovky majú vytlačené katalógy, ako keby bol problém zúčtovať zo stanovených cien nejakú zľavu. Dovozcovia tvrdia, a to akosi nelogicky a len pre verejnosť, že majú dlhodobé kontrakty, ktoré im ju nedovolia znížiť. Je však ale pravdou aj to, čo tvrdia ekonomickí analytici, že koruna posilňuje dlhodobo a preto by už mali byť tieto tovary, aspoň niektoré, lacnejšie už dávno.
Ale veci majú aj odvrátenú stranu o ktorej sa hovorí menej.

Mnoho druhov tovarov je v zahraničí po prepočte na slovenské koruny podstatne drahšia ako na Slovensku. Dôvodom sú vyššie rabaty obchodníkov, ale aj vyššie vstupné náklady na ich výrobu. Len si skúste kúpiť pivo v Nemecku a potom v porovnateľnom podniku na Slovensku. A skúste si, aby sme boli v obraze, kúpiť pivo, ktoré bolo vyrobené na Slovensku.

V slovenských obchodoch, hoteloch a reštauráciách sa vždy zarábalo veľmi málo. A keď už o tom hovorím, aj preto mnoho čašníkov, kuchárov a pod. pracuje v zahraničí.(tak nie už len lekári) Ceny práce tlačil nadol hlavne trh, t.j dostatok pracovnej sily a konkurencia v odvetviach. Akékoľvek zvýšenie miezd v odvetví by sa premietlo do cien výrobkov či služieb, a to v rámci konkurencie možné nebolo, pokiaľ bol dostatok kvalifikovanej pracovnej sily.

Zvyšovanie cien by v rámci konkurencie znevýhodnilo konkrétneho podnikateľa.

K zvyšovaniu cien samozrejme prichádzalo tak či tak, ale dá sa povedať, že len v nevyhnutnej miere pri zvyšovaní cien energií a pod. To znamená, každý konkurent v odvetví ceny zvýšil, ináč by sa dostal do problémov. Pri celopološnom zvyšovaní cien výrobkov či služieb však nevzniká konkurenčná nevýhoda, keďže zdražuje, a to v nevyhnutnej miere, každý.

Situácia sa však mení. Cena práce začala po znižovaní nezamestnanosti stúpať, a to hlavne u zahraničných investorov, ktorí si mohli dovoliť zaplatiť proste viac. Len tak mimochodom, plat 10 000 brutto za 250 odpracovaných hodín nebol v tomto odvetví zriedkavosťou, aspoň v niektorých lokalitách. Otázkou však je, ako zvyšovať mzdy tak, aby to konečný spotrebiteľ pocítil čo najmenej a aby to čo najmenej znižovalo konkurencieschopnosť. A príležitosť je tu. Nezlacnieť nie je také do očí bijúce, ako niečo zdražieť. Preto zisk z posilňovania koruny sa premietne hlavne v zisku podnikateľského subjektu, ktorý môže byť následne prerozdelený aj do zvyšovania miezd. Uvedené však predpokladá aspoň čiastočný nedostatok kvalifikovanej pracovnej sily, inak sa zvýši mzda či kúpyschopnosť len menšieho okruhu ľudí.

V praxi by to teda malo znamenať, že i keď ceny tovarov neklesnú, zvýši sa aspoň o niečo kúpyschopnosť obyvateľstva. A tento trend možno pokladať za pravdepodobnejší ako zlacňovanie tovarov, keďže v porovnaní so zahraničím sú obchodné marže na Slovensku podstatné nižšie, ale postupne sa budú vyrovnávať.

Negatívnejšou prognózou by však bola skutočnosť, keby si celý zisk z posilňovania koruny ponechali firmy bez toho, aby sa zdvihli mzdy, alebo aby klesli ceny tovarov, čo však nie je pravdepodobné, keďže takú širokú kartelovú dohodu, lebo len tak by to mohlo fungovať, asi nie je technicky možné uskutočniť.

A aby som nezabudol, nakoniec sa budeme mať lepšie aj napriek tomu, že nám Fico to DPH na potraviny neznížil. Urobil to zaňho a oveľa efektívnejšie Ivan Mikloš. Len až teraz žneme jeho úrodu. To viete, ani zemiaky nevyrastú zo dňa na deň :).

Tento článok sa vám nepáči.

Pridať komentár

Feedback