Slušní lekári možno odídu, ale....

Nie, odchod našich lekárov do zahraničia nebude tragédia, aj keď médiá občas vykresľujú situáciu trochu zúfalo. A interpretuju problém trochu...

Nie, odchod našich lekárov do zahraničia nebude tragédia, aj keď médiá občas vykresľujú situáciu trochu zúfalo. A interpretuju problém trochu jednostranne a tak, ako keby nám naozaj hrozila situácia, že nás už naozaj nebude mať kto liečiť.

Skúsim sa však pozrieť na problém, ktorý až takým vážnym nie je, z iného uhla.

Nepoznám síce štatistiky, ale položme si otázku: Kam všade odchádzajú naši lekári a zdravotné sestry za prácou? Najčastejšie k našim susedom do Česka, Rakúska, ale aj Nemecka či Anglicka. A prečo idú práve tam? Odpoveď je veľmi jednoduchá. Asi týmto štátom chýbajú lekári, zdravotné sestry, či ošetrovateľky, opatrovateľky a potrebujú miesta obsadiť hoci aj ľuďmi z východných štátov EÚ. Ale prečo tieto štáty trpia nedostatkom zdravotníckych pracovníkov, ak tam tak dobre lekári zarábajú?

Ktovie, možno na ich pomery tiež až toľko nezarábajú, ako sa nám zdá, a skutočne dobrý plat je pre slovenského lekára vlastne preto dobrým, lebo eurá či libry premení na slovenské koruny a potom porovná s platom, ktorý dostával predtým na Slovensku. Áno, vtedy je to naozaj dobrý plat, ale v rámci objektivity treba zhodnotiť, aký je plat lekára na pomery v danej krajine a aj v porovnaní s inými profesiami. Možno by sme sa niektorým veciam veľmi čudovali.

Teraz si položme otázku - kto odchádza pracovať do zahraničia?! Odpoveď už bude trošku smutnejšia. Predovšetkým mladší a schopnejší lekári a to z menej lukratívnych špecializácií, pod čím myslím že v rámci konkrétneho lekárskeho odboru sa už nedá okrem platu nič "privyrobiť" Ako už bolo spomenuté v diskusii k minulému článku, napríklad anestéziológovia.

Zvláštne, mnohí z týchto lekárov sa vo svete uplatnia, ba i vtedy, ak majú na Slovensku nie najlepšiu povesť. Predpokladám, že v zahraničí, ak chcú uspieť, nemôžu sa spoliehať na to, že im v prípade chyby kamarát zakryje chrbát, a musia sa spoliehať len a len na vlastné sily. Ale tento fakt by si zaslúžil samozrejme podrobnejšie skúmanie.

Konštatovanie tohto stavu síce môže znieť znepokojujúco, ale na druhej strane vieme, že nám budú chýbať len určité špecializácie, čo by sa v budúcnosti mohlo riešiť aj zvýhodnením platových podmienok nedostatkových lekárov tak, ako to bežne býva u všetkých profesií, ktoré nie sú z iných hľadísk zaujímavé. Jednoducho trh by ich cenu zvýšil.

Z ekonomického pohľadu by to iste bolo výhodnejšie, ako zvyšovať platy lekárov plošne až do trojnásobku priemernej mzdy v našom hospodárstve, čo je značne prehnaná a vzhľadom k ekonomickým možnostiam krajiny aj sebecká požiadavka.

Ale položme si kacírsku otázku: Ak Čechom, Rakúšanom, Angličanom či Nemcom nevadia lekári zo Slovenska, prečo by nám mali vadiť lekári z Bulharska, Rumunska či nebodaj Pakistanu. Veď predsa uvedené štáty len riešia ten istý problém, a to je nedostatok zdravotníkov niektorých profesií, ktorý hypoteticky ideme riešiť aj my. Tak prečo by sme ho nemohli riešiť takisto ako aj oni? Či slovenský lekár bude viac a lepším lekárom ako ten rumunský? Nemyslím. Ak k nám z týchto krajín prídu lekári, tak len a len z tých istých dôvodov, prečo odchádzajú aj tí slovenskí lekári inam. A navyše, ak ten rumunský nebude mať kamaráta za chrbtom, tiež ak sa nebude chcieť dostať do problémov, bude musieť poskytovať tie najlepšie služby. Preto buďme bez obáv.

Samozrejme k uvedenému vyvstáva otázka, prečo aj vo vyspelých ekonomikách dochádza k nedostatku zdravotníckych pracovníkov, keď podľa jednoduchej teórie tých našich, je zásadným problémom len a len finančné ohodnotenie v našej krajine?!

Mám pocit, že problematika je preto omnoho zložitejšia, ako sa všebecne interpretuje, a určite si zaslúži podrobnejšiu analýzu.

Čo by nás samozrejme trápiť malo, sú nemalé finančné prostriedky investované do štúdiá lekára. Vec už svojho času chcela riešiť pravicová vláda, ktorá chcela vysokoškolské štúdium spoplatniť, ale vieme ako to dopadlo. Ale pokiaľ k nám prídu z iných štátov už hotoví lekári, veci nás trápiť až tak nemusia.

Nuž, možno nám tí slušní a šikovní lekári odídu, ale predsa k nám zas slušní aj šikovní môžu prísť. A vo svojej podstate, mnohí z našich lekárov sa po rokoch vrátia, možno si zarobia toľko, aby si mohli zariadiť súkromné ambulancie, v ktorých budú pracovať tak, ako sa naučili vo vyspelom svete, čo bude na prospech nás všetkých.

Áno, mnohí zostanú vo svete, založia si rodiny a usadia sa v danej krajine. Možno potom budú tiež demonštrovať za vyššie platy, ako pred istým časom aj lekári v Nemecku.

Tak im držme palce.

Tento článok sa vám páči.

Pridať komentár

Feedback