Radičovej odborársky euroval.

Ak by v sedemdesiatych rokoch stála pani Radičová na čele Veľkej Británie, odborársky diktát a úpadok by tam vládol doteraz.

Slovensko sa v súčasnosti nachádza vo veľmi podobnej situácií ako táto krajina po nástupe premiérky Margaret Thatcherovej. Úpadok hospodárstva, stúpajúca sila odborov a odklon ekonomiky a spoločenského života od základných morálnych a trhových pravidiel.

Keď pani Radičová pri voľbe generálneho prokurátora pohrozila odchodom, ak bude zvolený p. Trnka, chápal som jej gesto ako silné a morálne posolstvo. Bol som nadšený jej postojom a prvýkrát som ju porovnal s Margaret. Áno toto je tá správna cesta. Veril som v reformy a jej vnútornú silu.

Potom prišiel Euroval. Stanovisko pani Radičovej bolo jasné, avšak aspoň spočiatku nemienila spojiť hlasovanie s dôverou vláde, keďže jej bolo zrejmé, že je to riskantné a dôsledky pre spoločnosť zásadne presahujú hodnotu prijatia eurovalu, čo je už asi väčšine jasné. Avšak na moje zdesenie a zdesenie ostatných zainteresovaných svoj názor zmenila, čo bol obrovský hazard.

Po páde vlády som nevedel porozumieť jej postoju, ktorý sa síce zásadový zdal, ale zásadovým nebol. Jej vyhlásenia o potrebe priajtia eurovalu boli nepresvedčivé a akoby v stave straty osobnej integrity.
V týchto chvíľach som poznamenal:
„Pani Radičová je asi pyšná, snažila sa svoju osobnosť využiť na dosiahnutie cieľov spôsobom, ktorý nebol ku koaličným partnerom, obzvlášť k SAS spravodlivý.Nebol spravodlivý ani k občanom.

Rôzne ďalšie vyhlásenia pani Radičovej o konci svojej politickej kariéry a pod. len deklarovali jej slabosť a neschopnosť vysporiadať sa s neúspechom, za ktorý zodpovedala len ona.

Ale prišla a to celkom nečakane, šanca na reparát. Vo svojich dôsledkoch v takej sile, ako ten euroval. Treba poznamenať, že riešenie tohto druhého eurovalu v podobe nátlakovej akcie lekárskych odborov. (ach ako sa to podobá na baníkov v Británi) bolo sťažené sériou hlúpych chýb pravice najmä v podobe odovzdania právamoci prezidentovi. A to je jasné, že všetko čo pán prezident zneužiť môže aj zneužije.
Na druhej strane, možno zastavením transformácie zachránil pravicu od totálnej hanby, keďže by ju stiahli sami z programu.

Ó áno, najskôr to bola agenda ministra Uhliarika, ktorý situáciu naozaj nezvládol, ale aspoň chvíľu vzdoroval. A potom počujem pani Radičovú, ako už viac ani ona nebude s odborármi rokovať, 300 eur stačí. Priznám sa, že sa mi trochu uľavilo, predvšetkým pre jej zásadné vyhlásenie.
Dlho to však nevydržalo. Na ďalší deň je všetko inak. Lekári dostanú viac, tomu sa zaviazala vláda pani Radičovej. Nielen finančne.

Najvyššiu cenu si však odborári odnášajú v podobe prísľubu, že všetci sa môžu vrátiť na svoje miesta a to celkom beztrestne.
Prečo nám pani premiérka sľubuje že už nebude rokovať a napriek tomu rokuje?
A prečo vôbec rokuje s tými s ktorými sa rokovať nemá?

Pani Radičová sa nás vo svojich prejavoch a víziách snažila presvedčiť, že stojí na strane slabších občanov, na strane spravodlivosti na strane tých čo sú čestní. Naozaj to tak je?
Mimochodom, ako má k tejto situácii prístupiť lekár ktorý pracoval aj za svojich nezodpovedných a nemorálnych kolegov? Tí sa musia na slušnom kolegovi iba smiať.

Ako majú všetci pracujúci vnímať fakt, že lekár sa tesne pred svojou výpoveďou stane práceneschopným a ich skorumpovaní kolegovia im to umožnia?
Ja viem, vy to vyšetríte. Výsledok Vám poviem hneď.
Tak ako to je pani Radičová. Vaše vízie už neplatia?

Ale prečo to pani Radičová robí?

Ja viem, chce zachrániť životy pacientov ľuďmi, ktorí chcú beztrestnosť, kastovú nadradenosť a tiež odmietajú spravodlivosť a mravnosť ako súčasť výkonu povolania a harmonického spolužitia s pacientmi či všetkými občanmi.

Pani Radičová však nezachráni ani jeden život.Práve teraz vytvorila podmienky, ktoré budú pacientovi škodiť oveľa viac a odíde viac životov ako si môžeme myslieť.V dôsledku nedostatku zdrojov bude pre pacienta ešte menej a strašne na to doplatí.
Škoda že si pani Radičová neuvedomuje, že akurát dláždi grécku cestu. Aj tam zarábajú leniví štátni zamestnanci viac, ako pracujúci v súkromnom sektore.
O ďalších a ďalších problémoch, ktoré týmto spôsobom vzniknú ani nehovoriac.

Opäť položím tú istú otázku:
Prečo to pani Radičová robí?

Snaží sa presvedčiť verejnosť že uhrala niečo čo bolo nevyhnutné a správne. Snaží sa aby bola stotožnená s nekontroverzným upokojením situácie a aby bola vnímaná ako zodpovedná empatická politička. Sanží sa o niečo čo nám už história ponúka v prípade Neville Chamberlaina, ktorý si vo svojej hlúposti myslel, že priniesol mier od Hitlera.
Mier od Kollára je to isté.
Pani Radičová sa len bojí o svoju osobu. Má strach z jasnej prehry a je slabá uhájiť zásadné stanovisko. A je príliš pyšná na to, aby s ňou odborári spojili čo len jediné úmrtie pacienta ktorému nebola poskytnutá pomoc.

Žiaľ do tejto situácie sa dostala svojim vlastným pričinením a to rokovaním s odborármi čím im dala legitimitu. Nedokázala stáť za pravdou, ktorá diktuje s teroristami nevyjednávať.
Mimochodom, nie je a ani nebola zodpovedná za prácu lekára. Vláda tu nie je na to aby liečila ale dala pravidlá aj lekárom. Dúfam že dá aj pravidlá pre ich protestné akcie..

Problém s nátlakovou akciou sa dal samozrejme riešiť a pomerne ľahko.
Stačilo len rešpektovať slobodu lekárov a ihneď sa začať pripravovať na ich odchod, a nie dúfať že sa vrátia. Mimochodom načo sú nám takí lekári? Ostatné riešenia by prichádzali takmer samé.

Na záver mi zostáva len zbožne dúfať že poslanci budú mať aspoň trochu rozumu a nepodporia žiadne legislatívne zmeny predložené pani Radičovou v súvislostiach, ktoré by nás poškodili nielen finančne ale aj mravne. A ak áno, treba dúfať, že nová vláda sa s týmto nechutným dedičstvom pokúsi vysporiadať spravodlivým spôsobom.
Som presvedčený, že ukončením protestu lekárov sa zábava len začína.

Ideály sú krásne, ale na ich naplnenie treba hlboké presvedčenie a vnútornú silu. Bez toho to bude len to, čo nám za krátku dobu svojej kariéry predviedla pani Radičová.

Komentáre

Feedback