Prečo verím Hedvige Malinovej a nie ministrovi vnútra

V úplných prvopočiatkoch ma kauza Hedvigy M. ani veľmi nezaujímala. Veď takých podobných prípadov, keď niekto niekoho prepadol či zbil, sa na...

V úplných prvopočiatkoch ma kauza Hedvigy M. ani veľmi nezaujímala. Veď takých podobných prípadov, keď niekto niekoho prepadol či zbil, sa na Slovensku iste stáva viac.

Tým samozrejme nechcem nijako znižovať či zľahčovať traumy obete a spoločenskú nebezpečnosť takéhoto konania. Motívom býva nenávisť, a je jedno akého zafarbenia je.

Vo svojej podstate mi ani tak v tomto článku nejde o to, či sa skutok stal alebo sa nestal, ale skôr o to, čo sa stalo potom a čo sa z toho dá vyčítať.

Skôr ako sa dostaneme k podstatám vecí je potrebné si položiť otázku, prečo sa táto kauza stala politickou a prečo prekročila hranice Slovenska.

Po zostavení vlády Róberta Fica so SNS a HZDS sa európski socialisti dištancovali od SNS ako partnera Smeru s tým, že socialistické vlády neuzatvárajú vládne koalície s krajine pravicovými stranami, za čo si Ficová strana zo strany erópskych socialistov vyslúžila dištanc.

Prípad Hedvigy M. potvrdzoval názor kritikov, že takéto vládne zoskupenie istým spôsobom povzbudzuje nacionalistov a aj ich motívy k podobným "národnostne motivovaným trestným činom".

A práve preto, že kauza Hedviga M. umožnila kritikom triafať do čierneho, bolo zo strany Smeru potrebné znížiť jej politickú váhu, alebo ju nejakým spôsobom odstrániť. V tomto však stačilo Ficovi či ministrovi vnútra venovať verejnosti zopár frázičiek s tým, že čin bude dôkladne vyšetrený a páchatelia postavení pred súd. K tomu treba priznať, že takýto čin sa mohol hocikedy stať aj za vlády M. Dzurindu, nielen za R. Fica a toto verejnosti zdôrazniť a viac sa vo veci politicky neangažovať, aby bola čo najmenej politická.

Ale práve prílišné angažovanie sa vo veci vzbudilo podozrenie, že s konaním ministra vnútra čosi nie je v poriadku. Ak sa rozhodol presviedčať cestou médií verejnosť o tom, že skutok sa nestal, dal tým najavo, že vláde a obzvlášť strane Smer veľmi záleží na tom, aby neboli vo verejnosti a obzvlášť v medzinárodnom merítku vnímaní ako rozdúchavači národnostných vášní. Znamená to aj zúfalú túžbu Róberta Fica a strany Smer po medzinárodnom uznaní.

Takže táranie p. predsedu vlády v zmysle že medzinárodní imperialisti, či ako to povedal, nechcú ten dobrý sociálny štát, je len zle zakrývaným sklamaním a frustráciou z neuznania, do čoho ešte prišla tá nešťastná kauza Hedviga.

Konanie ministra vnútra len odkrylo slabosť a neschopnosť vyrovnať sa aj s istými nepriaznivými skutočnosťami, ktoré prináša politické dianie štandardnými spôsobmi.

Nuž stalo sa. Ale následné kroky ministra vnútra by nás mali udržať v pozornosti.

Niektorým novinárom sa čosi nepozdávalo, a rozhodli sa do veci viac angažovať, s čím možno ani sám minister vnútra nepočítal, čo sa mi z jeho strany zdá dosť naivné.

Známa relácia Reportéri ešte s p. Kordom naznačila, že v zákulisí niekto s niečim manipuluje, čo síce mohla, ale aj nemusela byť pravda.

Avšak pravdou sa stalo, že p. Korda musel z "Reportérov" odísť, čo náhoda určite nebola. Z tohto dôvodu si treba položiť otázku kto rád manipuluje. A preto za odchodom p. Kordu a zrušenie relácie "Pod lampou" môže asi stáť p. minister vnútra, čo mu na dôveryhodnosti a ani v kauze Hedviga asi nepridá.

Pán riaditeľ STV sa vo svojom rozhovore pre tlač pred istým časom vyjadril, že hneď ako skončil školu, tak sa dostal na vedúcu funkciu. Nuž chcel tým asi povedať, že bol schopný káder, ale za komunizmu sa schopnosti posudzovali troch ináč, a to je tá hlavná devíza, ktorá ho vyniesla do kresla riaditeľa STV dnes.

Konanie p. ministra vnútra však ešte nekončí a zdanlivo nemá s Hedvigou M. nič spoločné. Pripravovaný zákon, ktorý má uľahčiť monitorovanie osôb a potom uľahčiť odpočúvanie, je súčasťou mentálnej výbavy ministra, ktorý rád podlieza latku, čo v prípade Hedvigy M. už preukázal. Áno ja viem boj proti terorizmu, alebo možno aj proti vlastným občanom.

Uvedený zákon je zákonom pre neschopnú políciu a zhnitý právny systém. Ak bude polícia dostatočne schopná, barličku na uľahčenie práce nepotrebuje. A systém, ktorý má vysokú možnosť zneužitia, sa aj určite zneužje obzvlášť vtedy, ak sa do vedúcich funkcií dostanú ľudia typu súčasného riaditeľa STV.

Na záver.
Neviem, či je Hedviga M. vinná, alebo nie, aj keď konanie ministra akosi naznačuje, že misky váh môžu byť naklonené v jej prospech.
Faktom však je, že minister vnútra preukázal len málo úcty k slobodám a právam, ako zas jeho kamarát Róbert preukazuje vo svojich snahách nedostatok úcty k súkromnému majetku a elementárnej spravodlivosti.

Nakoniec nám kauza Hedviga povedala o stave polície, ministrovi vnútra a súčasnej politickej reprezentácií oveľa viac, ako by bol ochotný nám povedať on sám.

Pridať komentár

Feedback