Obchodníci za mreže!

...„ak niekto úmyselne zneužije prechod koruny na euro, bude to dokonca až trestný čin“....nechal sa počuť pán premiér. Po maržiach, ktoré majú...

...„ak niekto úmyselne zneužije prechod koruny na euro, bude to dokonca až trestný čin“....nechal sa počuť pán premiér.

Po maržiach, ktoré majú supermarkety ako obchodníci s bielym mäsom, sme opäť svedkami javu, kedy slová predbiehajú rozum. Pán premiér najskôr veľa rozpráva, a potom mu niekto vysvetlí ako to naozaj je.
Zaujímavé sú však aj ďalšie vyjadrenia p. premiéra, ktoré povedal pre Slovenský rozhlas a ktoré si taktiež iste zaslúžia podrobnejší komentár.

Najskôr ma tak napadá ako bude zákon definovať to „úmyselné zneužitie prechodu koruny na euro“.. a ako sa bude dať dokázať ten „úmysel“
Čo ako nad tým úpenlivo premýšľam, nedá sa zvyšovaniu cien tovarov či služieb v demokratickom a prirodzene trhovom prostredí zabrániť nijakým spôsobom, iba ak by na trh vstúpovali ďalší a ďalší hráči, ktorí by cenu tlačili nadol, ale aj tí sú obmedzení réžiou.
Ficové riešenia mi veľmi pripomínajú lekára, ktorý na každú chorobu predpíše lieky proti bolesti....

Jediný spôsob ako „stabilizovať“ ceny je spôsob nedemokratický a to určením marže obchodníkom! Avšak ani to nie je vlastne konečné riešenie a aj krátkodobé, lebo zvýšené náklady na výrobu napríklad chleba, musí pekár zakalkulovať do jeho ceny čo sa aj pri pevnej marži „pretaví“ do vyššej ceny na pulte.
Avšak ak by teoreticky predsa len nejaký taký zákon o direktívne stanovených cenách prešiel, čo je vďaka sluhovi v prezidentskom paláci a vládnych politikoch bez úcty k ústave a právam občanom možné, ešte to stále nebude žiadna výhra, keďže stanovením pevných cien všetkých tovarov či služieb by zároveň zmrazil aj výšku miezd, ba dokonca by začali klesať.
A sme takm kde sme boli, pred r. 1989...hurá nech žije socializmus.

Ale ešte možno oponovať. Veď to bude len na prechodné obdobie. Ale koľko bude to prechodné obdobie trvať? Mesiac, dva, pol roka? Alebo nie náhodou do konca volebného obdobia Róberta Fica? .. a potom po nás potopa?
Nech by bolo to „prechodné“ obdobie akékoľvek dlhé, potom opäť nastúpi neúprosný trh a občania populisticko-socialistické konanie zaplatia aj s mastnými úrokami.

Len taká malá poznámka. A čo ak sa obchodníci rozhodnú deň pred účinnosťou takéhoto zákona o „prechodnom období“ zdvihnúť ceny o 50% s tým, že hneď aj zavedú super akciu, ktorou budú túto premrštenú cenu znižovať podľa vývoja na trhu? Jeden zo spôsobov ako hlúpy zákon obísť.

Tiež sa skúsme zamyslieť nad kriminalizovaním obchodníkov. Ak niekto zvýši cenu jogurtu oproti (predpokladajme) stanovenej cene napríklad o 1%, pôjde za to pred súd? Z hľadiska spravodlivosti asi prísny trest či nie? A kto pôjde pred súd ak bude obchod vlastniť „akciová spoločnosť“, keďže trestoprávna zodpovednosť firiem pokiaľ mi je známe neexistuje? Nuž malí obchodníci fyzické osoby, tešte sa.
Myslím, že je ešte potrebné poznamenať, že obchodníci musia mať ceny tovarov registrované a musia sa zhodovať tie na papieri s tými na pulte. Rozdielnosť sa trestá pokutami i dnes, ale iste nie väzením. Aj teraz existuje termín stanovená cena, ale stanovuje ju obchodník.

A teraz k dôchodcom.
Na tých Róbert Fico nikdy nezabudne. On hrozne sociálne cíti. Sľubuje, že budú opäť vyplatené vianočné príspevky aj v r. 2008, ba aj jednorázové zvýšenie minimálnych dôchodkov. Len na niekoho v tom horlivom sociálnom cítení zabudol. Mladé a viacdetné rodiny, ktorých príjem na jednu osobu je mnohokrát oveľa nižší ako dôchodcov, kompenzáciu nepotrebujú.
Róbert Fico vie, že po vyplatení vianočných príspevkov vždy stúpajú volebné preferencie, a ich vyplatením sa potvrdzuje, že Slováka naozaj možno kúpiť za misu šošovice.
Ale ten postoj k deťom, je naozaj nechutne cynický.

Čo však chce pán premiér týmto všetkým povedať? To isté čo v minulosti.To isté čo o supermarketoch v prirovnaniach s obchodníkmi s bielym mäsom. To isté čo viackrát predtým.
Nie on za nič nemôže, to niekto iný. On sa snaží..... ohlupovať občanov neschopných kritického zmýšľania a bez elementárnych vedomostí ako funguje trh, ako inštitúcie a ako ekonomika. Avšak ak namiesto pravdy je ohlupovanie občanov dôležitejšie, tak je zároveň aj nemorálne, a to by si mal politik pasujúc sa takmer za spasiteľa chudobného Slovenského národa uvedomiť.

Pred časom Ivan Mikloš vo svojom článku v HN vyjadril, že euro je pre Fica nechcené dieťa, čo p. premiér aj potvrdil svojimi slovami v reprodukcii agentúry SITA: „Tí čo to naplánovali, tí čo to vymysleli, tí čo to zadeklarovali, dnes sú škodoradostní a odmietajú čo i len podpísať spoločenskú zhodu o zavedení eura.“Dodal, že súčasná vláda vo vzťahu k euru len prebrala zaväzok z minulosti.

Nuž vieme. Fico nechcel a ani nechce euro, Slota európsku úniu, a Mečiar chcel ísť radšej na východ ako na západ.
Avšak sila reforiem, a cestu, ktorú nastúpila súčasná opozícia sa našťastie ani takýmto tiežslovákom nepodarilo zvrátiť. Možno občas jej voliči pociťujú ľútosť nad tým, že Fico žne úrodu zasiatu opozíciou. Avšak nebyť tej bohatej úrody, tak možno by bolo oveľa ľahšie tvrdiť, že euro sa žiaľ prijať nedá a cesta do mečiarovského bahna by bola opäť otvorená.

Práve vynikajúce hospodárske výsledky súčasnej opozície priniesli pre p. premiéra podmienky na euro takpovediac ako na podnose s drinkom, ktorý síce nechce piť, ale v situácii v akej je, mu nič iné nezostáva, ináč by sa dopustil spoločenského faux pas, a to dzurindovcom nemôže odpustiť.

Po zmene slovenských korún na euro ceny stúpnu. Vlastne stúpajú aj dnes. Ale euro na vine nie je a ani nebude. Ceny sa zdvihnú prirodzene tam, kde tlak na ich zvýšenie existuje už dnes. Ale cestu k prosperite je nutné absolvovať aj cez isté prechodné negatíva, ktoré možno euro prinesie.

Preto si myslím, že prijatie eura bude ďalším víťazstvom opozície, opak prehrou Róberta Fica. A nemôžem si pomôcť a aj s troškou škodoradosti, zatiaľ musí Fico robiť len to, čo mu opozícia nalinkovala ďaleko skôr ako sa stal premiérom. A ani zákazom zisku poisťovniam, či zrušením polplatkov u lekára, alebo útokom na naše budúce dôchodky sa veci nedajú bez následkov zmeniť,.. nech by si to najväčší „vlastenec“ akokoľvek želal.

Pridať komentár

Feedback