Nezodpovední politici zväčšujú význam kapitalizačného životného poistenia

Pri neustálych útokoch súčasnej vlády na druhý pilier dôchodkového systému som si nevdojak spomenul na dôvody, pre ktoré som si uzatvoril...

Pri neustálych útokoch súčasnej vlády na druhý pilier dôchodkového systému som si nevdojak spomenul na dôvody, pre ktoré som si uzatvoril životné poistenie so sporením už pred viac ako desiatimi rokmi. Poisťovací agent mi pri výročí zmluvy prezradil, že som jeden z ich prvých zákazníkov, čo ma ani moc nepotešilo, keďže v súčasnosti sú na poisťovacom trhu už oveľa modernejšie a lacnejšie produkty ako vtedy. To však teraz nepokladám za podstatné.

V dobách, kedy som uzatvoril svou poisťovaciu zmluvu, som vo svojom okolí často počul sťažnosti dôchodcov na veľmi nízke dôchodky, ktoré sa nezvyšovali snáď ani o tú infláciu, ktorá za čias štátotvorcov mečiarovcov a im podobných dosahovala dvojciferné sumy a úroky v bankách boli také vysoké, že normálny podnikateľ nemohol o úvere ani snívať.

Pamätám sa, že práve tieto ponosy boli mojim prvým impulzom na to, aby som sa zamyslel nad tým, ako to bude fungovať vtedy, keď budem dôchodcom aj ja sám. Treba podotknúť, že vtedy politici súčasných vládnych strán moc na nejakú dôchodkovú reformu nepomýšľali, a keby aj, povedzme si úprimne, ani na ňu mentálne nemali, čoho dôkazom sú aj súčasné útoky na 2. pilier dôchodkového systému.

Mojim prvým dôvodom, pre ktorý som sa rozhodol uzatvoriť kapitalizačné životné poistenie bolo presvedčenie, že na Slovensku sa pri moci dlho neudržia politici, ktorí by túto otázku komplexne a dlhodobo riešili a to v prospech všetkých občanov.

V tých dobách na budúci deficit sociálnej poisťovne poukazovali skôr analytici v súvislosti s demografickým vývojom, ako politici. A keďže na Slovensku sa veci riešia vždy takpovediac po funuse, nepredpokladal som žiadnu zmysluplnú reformu dôchodkového systému.

Po reforme dôchdkového systému som si na chviľu myslel, že dopadla nad očakávanie, a že vo svojej podstate budem mať pripoistenie ako dezert k dobrému dôchodku. Žiaľ, fakt, že sa politici nesprávajú voči svojim občanom zodpovedne, opäť nabral na význame a s tým aj dôvody na individuálne riešenie budúceho dôchodku. Samozrejme, bez ohľadu na prvý či druhý dôchodkový pilier, čo určite rozumný racionálne zmýšľajúci občania už pochopili, alebo pochopia.

O nemorálnych a nezodpovedných pohnútkach „najsociálnejšieho“ politika na Slovensku rozbiť dôchodkový systém a politicky z toho profitovať už písať nemusím, keďže to už výstižne napísal Lukáš Pardubský v tomto článku.

Pridať komentár

Feedback