Nechajte českých lekárov odísť. Pomôžete pacientom.

Protestný odchod českých lekárov zo zamestnania je zmesou arogancie, sebectva, ideologického pohľadu na ich povolanie a ekonomického analfabetizmu. Je protestom v duchu hesla socialisticky pracovať, kapitalisticky žiť.
Je tak trochu aj urážkou bežného človeka, keďže ich požiadavky ako keby všetkých ostatných dehonestifikovali, keďže trhová hodnota ich povolania nedosahuje úroveň požiadaviek, ktoré vzniesli.

 Podobná, už ošúchaná situácia býva permanentne aj na Slovensku a je veľmi podobná so všetkým tým čo požaduje aj český lekár. Dlhé roky komunistického zdravotníctva ich zmýšľanie naozaj veľmi zblížilo.

Najskôr si treba samozrejme položiť otázku či naozaj českí lekári zarábajú tak málo. Podľa medializovaných informácií zarábajú v priemere 50 000 českých korún čo je približne 2,11 násobok priemernej mzdy v národnom hospodárstve za tretí štvrťok 2010, ktorá činí 23 665 CZK. Áno, vrátane služieb aj nadčasov. K tomu však treba dodať, že všetkým pracujúcim sa meria priemerná mzda aj s nadčasmi. V zmysle týchto informácií si dovolím tvrdiť, že tento plat v súvislosti s výkonom českej ekonomiky nie je menší ako majú lekári bežne v EU. Pre porovnanie ponúkam platové pomery k priemernej mzde v niektorých európskych krajinách:

Slovensko-2,0

Fínsko-1,8

Švédsko-1,6

V.Británia-1,4

Francúzsko-1,9

Maďarsko1,4

Švajčiarsko-2,2

Vyšší pomer k priemernej mzde majú len v Kanade (3,6) Nemecku (4,2) a USA,(5,5) Z uvedeného je zrejmé, že českí a aj slovenskí lekári zarábajú k výkonom svojej ekonomiky primerane a ich požiadavky nevychádzajú z rešpektu voči vývoju ekonomiky. Všímajú si len nominálne hodnoty platov napríklad v Nemecku či Švajčiarsku.

Okrem iného i keď v obmedzenej miere ide o plat generovaný trhom, keďže čiastočne závisí od platov ostatných pracujúcich a miery odvodov do poistného systému.

Ale ak trvajú na takých či podobných nominálnych hodnotách je ich postoj k ostatnému obyvateľstvu nemorálny, arogantný a sebecký. Totiž aj kuchár, smetiar, či robotník za pásom zarobí nominálne viac v Nemecku ako v Česku. Nemá teda vzhľadom k požiadavkám lekárov aj on nárok na vyššiu nominálnu mzdu? Ale ak by každý takto arogantne požiadal o zvýšeniu platu (na čo ekonomika nemá) stane sa zaujímavá vec. Roztočí sa kolo inflácie a ten lekár bude zarábať v pomere k ostatným profesiám rovnako ako teraz a bude opäť tam kde je.

Veľmi zaujímavou požiadavkou lekárov je nástupný plat začínajúceho lekára cca 1400 eur. To znamená plat za dosiahnutie diplomu, nie za kvalitu a množstvo vykonanej práce. Vari sú študenti iných vysokých škôl hlúpejší ako študenti medicíny? Prečo by teda aj oni nemohli mať nástupný plat 1400 eur?

Nuž zmysel pre spravodlivosť a objektivitu asi protestujúcim lekárom chýba. Ideologický pohľad na povolanie lekára ako najvýnimočnejšej profesie je žiaľ smutným dedičstvom boľševických časov, ktoré ten pán doktor akosi stále vyznáva.

Väčšina lekárov ktorí sa rozhodli „poďakovať a odísť“ pracuje v štátnych zariadeniach. Čo by urobil s požiadavkami majiteľ súkromného zariadenia hoci aj s minimálnymi doplatkami za zdravotnú starostlivosť? Veľa možností by nemal. Buď by musel zdvihnúť ceny, alebo hľadať nových zamestnancov ochotných pracovať za reálnu mzdu. Škoda, že českí lekári kričia zdvihnite nám platy ale nechcú meniť systém tak, aby si schopní zarobili. Všetci chcú rovnako. Jednoducho protestujúci lekári sú všetci rovnako schopní, .. alebo aj neschopní. Rovnostárstvo náš cieľ, tak ako aj za socializmu. Prečo neuľahčia vláde reformovať systém a nepresviedčajú verejnosť, že platiť za zdravotnú starostlivosť je potrebné....aby bolo aj na ich platy?

Čo by však mal robiť štát v situácii aká nastala v Česku? V žiadnom prípade by nemal ustupovať nemorálnym a sebeckým požiadavkám.

Českí lekári majú samozrejme právo opustiť svoje zamestnanie, a preto je potrebné im umožniť odchod. Na ich miesta treba nájsť lekárov z iných krajín. Ak sú nemcom dobrí českí a slovenskí lekári, prečo by čechom neboli dobrí bulharskí, poľskí, ukrajinskí či bieloruskí lekári. Podobne aj na Slovensku.

Príchodom lekárov z iných krajín sa zdravotná starostlivosť môže zlepšiť. Nuž bulharský lekár tu nemá spolužiakov a ani nikoho, kto by mu v prípade pochybenia zakryl chrbát čo bude na prospech veci v mnohých smeroch. Okrem iného sa systém zbaví lekárov arogantných a sebeckých.

Ale najzásadnejšie opatrenie musí urobiť štát nie v zmysle uspokojovania platových požiadaviek lekárov, ale v zmene socialistického zdravotníctva na zdravotníctvo s trhovými princípmi privatizáciou nemocníc tak, aby nemusel riešiť požiadavky lekárov, ale riešili by si ich samotní majitelia nemocníc a to tak, ako v hociktorej normálnej firme.

 

 

 

 

Tento článok sa vám nepáči.

Komentáre

Obrázok používateľa Juraj Seffer

A co tak uz konecne naplno sprivatizovat zdravotnictvo? Na trhu sa ukaze kolko lekarov treba a kolko im mienime platit.

Obrázok používateľa Ladislav Jakubík

A čo tak už konečne sprivatizovať, vodu a najmä vzduch !!!
Na kerú riť máme vôbec zdravotníctvo ???? Veď nech sa doma lieči každý sám !!!

Bože prečo si tomu Jurajovi, tak ublížil, keď si mu nedal ani za mák rozumu :-((

Obrázok používateľa Rado Ch

Ale Juraj nie je proti zdravotnictvu, on je za jeho privatizaciu, to je snad rozdiel, nie ?
Zdravotnictvo, skolstvo su v katastrofalnom stave a to len preto, ze je to pod dohladom statu, su to monopoly. Ziadne konkurencne prostredie, preto kto moze a ma na to ide radsej do sukromnej ambulancie. Do zdravotnictva sa nalievaju milardy eur. Je to cierna diera, ziadne zisky, treba to sprivatizovat.

Obrázok používateľa Igor Vozar

Rahteco, to, že zdravotníctvo je čierna diera hlásajú tí, čo najviac kradnú...a nemyslím tým vas samozrejme...zdravotníctvo sa dá upratať, ale tí čo kradnú a sú pri moci nemajú záujem.../neviem či je toto pravda, len si to myslim...:)

Obrázok používateľa Juraj Seffer

Problem nie je v tom kto je v zdravotnictve pri moci ale v systeme. Socializmus nefunguje. Lekar nema ziadnu motivaciu k zlepsovaniu pokial nie je ochotni prijimat uplatky - preto ma vascina odbornikov prijem pomimo. Ti co si neschopni naopak vyuzivaju system aby si udrzali vlastne pozicie, zaoberaju sa politikou namiesto povolania lekara.

Obrázok používateľa Juraj Seffer

Samozrejme ze voda sa da sukromne vlastnit, vzduch o dost tazsie.

Ja nie som proti zdravotnictvu, som proti tomu aby ho riadil stat a aby mu za to ludia nedobrovolne platili formou dani.

Citat pre vas ako usity, ak neviete anglicky, Google vam to prelozi:

Socialism, like the ancient ideas from which it springs, confuses the distinction between government and society. As a result of this, every time we object to a thing being done by government, the socialists conclude that we object to its being done at all.

-- Frédéric Bastiat

tak si dajme marxa:

"V komunistickej spoločnosti, kde nikto nemá výhradné pole pôsobnosti, ale každý sa môže stať vynikajúcim v hociktorom odbore v ktorom si želá, spoločnosť reguluje všeobecnú produkciu a toto mi robí príležitosť robiť jednu vec dnes a inú vec zajtra, poľovať ráno, rybárčiť popoludní, večer pásť dobytok, kritizovať po obede tak ako chcem, bez toho aby som sa stal poľovníkom, rybárom, pastierom alebo kritikom."

z The German Ideology

Obrázok používateľa Juraj Seffer

Idete poriadne z kopca, nielen ze ste citovali Marxa ale este aj nieco co by od Marxa necitoval nikto kto ma rozum.

Specializacia prace (division of labor) je to co vytrhlo ludi z biedy. Ja nedokazem byt produktivny programator, pianista, polovnik a zubar, vy ano? Rozmyslajte o Robinsonovi na ostrove.

Za dalsie, komunisticka spolocnost nepozna sukromny majetok. Co sa stane ked budem mizerny vo vsetkom alebo si vyberiem profesiu ktora sa mi paci ale som v nej neproduktivny ale budem si narokovat produkty ostatnych kedze vsetko je kazdeho? Musite si uvedomit ze komunisticka spolocnost nemoze existovat bez par vyvolenych ktori budu diktovat kto moze a kolko zobrat zo spolocneho. Zatial ludia este neprekonali nedostatky.

"Podľa medializovaných informácií zarábajú v priemere 50 000 českých korún čo je približne 2,11 násobok priemernej mzdy v národnom hospodárstve za tretí štvrťok 2010, ktorá činí 23 665 CZK. Áno, vrátane služieb aj nadčasov. K tomu však treba dodať, že všetkým pracujúcim sa meria priemerná mzda aj s nadčasmi."

ale povedal Vam niekto aj to, ze ta mzda je casto za 300 hodin mesacne? kolkokrat ste Vy v zivote odpracoval 2 mesiace v priebehu jedneho?

PS a pozname aj vyznam toho carovneho slova priemer. v cechach su lekari, ktori nemaju ani tolko co je medializovany priemer miezd v celej CR.

PSS ak sa chceme bavit o nemoralnosti, sebeckosti, egoizme, tak sa podme bavit o legalizovanej kradezi zdravotnych poistovni.

Obrázok používateľa Juraj Seffer

>>>>>>>>>> PSS ak sa chceme bavit o nemoralnosti, sebeckosti, egoizme, tak sa podme bavit o legalizovanej kradezi zdravotnych poistovni.

Co konkretne?

zarabanie bez pridanej hodnoty
deklarovanie solidarity, ale iba medzi poistencami, ak je nutne aby boli oni solidarni zo svojho zisku, tak tento ukon, operacia sa nepreplaca
zarabanie na nestasti ineho
vrazdenie ludi od stola a bez sudu!!!
atd

Obrázok používateľa Juraj Seffer

>>>>>>>>> zarabanie bez pridanej hodnoty

Akykolvek zisk je moralny a legalny pokial nejde o kradez (odcuzdenie veci) alebo podvod. Poistovne poskytuju sluzby, za to dostavaju zisk. Zisk je mzda.

>>>>>>>> deklarovanie solidarity

Poistovne existuju na to aby vykazovali zisk, inak by to nerobili. Inak by ani pekar nepiekol chlieb. Zisk je mzda.

>>>>>>>>> ak je nutne aby boli oni solidarni

Solidarnost sa neda vynucovat. To nie je solidarnost.

>>>>>>>>>> tak tento ukon, operacia sa nepreplaca

Podmienky kedy sa vyplaca poistne (co je hradene) a kedy nie su predmetom zmluvy. Ak sa poistite proti rakovine ale zrazi vas auto, mate smolu.

>>>>>>>>>> zarabanie na nestasti ineho

Poskytuju sluzbu, tak ako sofer sanitky ktora vas dovezie do nemocnice ale ani sa vas nedotkne. A co ti zubari ktori vykazuju zisk? A co ti chirurgovia ktori zachranuju ludi a vykazuju zisk? Tvrdite snad ze jeden typ prace je viac zasluhovejsi ako iny a niektore typy prace si nezasluzia zisk/odmenu ?

>>>>>>>>>> vrazdenie ludi od stola a bez sudu!!!

Ak nejaka poistovna porusi kontrakt, klient ma pravo ziadat platbu a odskodnenie.

No tak kuchar nemoze ziadat nasobok a poziadavkom by nezvysil inflaciu, lebo ma nizky plat, ale u niektorych inych profesii by to bolo mozne, teda ano inflacia ale oo nieco nizsia ako pisete.

A teraz pecka:
Aj samotny predseda Ceskej lekarskej komory Koubek nedavno v tlaci potvrdil, ze lekari nadcasy nemaju!!! len si to tak eviduju. A striedaju sa normalne po 8 hodinach a napisu si ze po 24. Samozrejme to neplati uplne ale z velkej miery ano. Napriklad Hradec Kralove a Plzen v zachranke zarabaju 140 mesacne ano 140 tis Kc, pozrite tlac.
Rovnako tak na stretnuti mladych lekarov s ministerkou zdravotnictva mladi lekari uviedli ze nedostavaju ani tabulkovy plat a chcu aj sami aby to tak bolo, lebo co keby sa pan primar nahnevali.

Tam je problem ze zvrateni primari kradnu a normalni lekari maju podla tabuliek tiez hovno.

Statna vseobecna zdravotna poistovna zadala sukromnej sro zakazku na spravu elektronickycj zdravotnych kariet a tato srocka zamestnava 20 mladych zidoviek, uradnicok tzv operatoriek telefonnej linky a pocitaca, a plati im 540 000 Kc mescane. 540 tis Kc mesacne nekvalifikovanym zidovkam a ludia umieraju bez osetrenia.

Obrázok používateľa Igor Vozar

S nazorom p. Janchecha absolutne nesuhlasim. tu je moja reakcia na jednotlive podnety...
Protestný odchod českých lekárov zo zamestnania je zmesou arogancie, sebectva, ideologického pohľadu na ich povolanie a ekonomického analfabetizmu. Je protestom v duchu hesla socialisticky pracovať, kapitalisticky žiť. Je tak trochu aj urážkou bežného človeka, keďže ich požiadavky ako keby všetkých ostatných dehonestifikovali, keďže trhová hodnota ich povolania nedosahuje úroveň požiadaviek, ktoré vzniesli.

Myslim, že ste pouzili hned v uvode velmi silne slova p.Jankech. Naozaj si myslite, že slovenskí a českí lekarí, ktorí okrem „normalnej“ pracovnej doby makajú po nociach a vikendoch socialistiky pracujú????? Zdravotnici si taketo hodnotenie dnes urcite nezasluzia. Personalizujete zlozity problem /ne/starostlivosti štátu o zdravie naroda na pešiakov, ktorí su presne takou istou sučastou systemu ako ostatní zdravotníci, ale najma ich pacienti. Jedno je isté, populacia /nielen na Slovensku/ je stale viac chorlavejsia. Narod je tucny, prejedá sa, nehybe sa, hra sa na workoholikov, v kazdej druhej firme sedia riaditelia sveta, dolezity pani a damy, co zanedbavaju svoje zdravie, ale aj deti a partnerov. Kasleme na svoje zdravie. A chceme od niekoho kto je za to „akoze“ plateny, aby problem vyriesil. Ano, aj lekari robia chyby. Za niektorych z nas sa aj uprimne hanbim a je mi ich luto. Pripominam, ze kazdy ma pravo na slobodnu volbu lekara. Pytam sa, ak dnes lekari na zapad od nas bojuju za svoje prava, bojovali/bojuju za svoje prava aj nasi pacienti????? Nebojuju. Asi su spokojni s ministrami zdravotnictva, ktorých si 20 rokov vyvolili, s korupciou, doplatkami za lieky, zalostnym stavom nasich nemocnic a ich riaditelmi, ktori sa staraju/starali len o vlastny profit...
Som presvedcený ze lekari su posledni v tomto state /aj v Cechach/ kto by chcel umyselne dehonestovat pracu druhych. Nerobia to. Som dokonca presvedceny a mozme o tom polemizovat, že trhova hodnota násho povolania, u nas dávno presahuje uroven nasich poziadaviek. Ak to niekto nevidi, tak je asi kratkozraky. Myslim to smrtelne vazne a bez urazky. Vazim si vas nazor. Budem stastny ak ho po precitani mojho mailu aspon trosku zmenite. Mozno niekoho sklamem, ale tu vobec !!!!! nejde LEN o platy. Ide HLAVE o neexistujucu nastupujucu generaciu mladych lekarov, ktora by sa mala raz starat o nas, uz dnes chybaju internisti, chirurgovia, anesterziologovia, oftalmologovia, psychiatri. A to nielen na Slovensku. Presne kvoli tomuto problemu uz na zapad od nas davno pochypili ze zaplatit /mozno nadstandardne zdravotnika/ je alfa omega. Ked som prisiel kedysi do jednej britskej nemocnice, tak pozreli na moje diplomi a prifarili mi plat 3400 libier mesacne. Vychova dobreho lekara ale aj zdravotnej sestry ap.trva velmi dlho. Mozme dnes ocakavat ozajstny zaujem najkvalitnejsich o nase povolanie necaka adepta o studium mediciny nic ine ako perspektivu nelahkeho 6plus10rocneho studia do času kým dosiahne atestaciu, plat primernych 500 resp. 800 euro, 6 sluzieb, víkendy v praci, vizity, deptanie starsich kolegov, nedostatok liekov, predpotopné nemocnice atd atd....?????

Podobná, už ošúchaná situácia býva permanentne aj na Slovensku a je veľmi podobná so všetkým tým čo požaduje aj český lekár. Dlhé roky komunistického zdravotníctva ich zmýšľanie naozaj veľmi zblížilo.
Pochopil som, ze ak sa pozrieme ako funguje štatne zdravotníctvo v Spanielsku, Taliansku, Britanii, Australii, Francuzsku a ostatnych krajinach EU, tak mozme byt spokojni aj s tym nasim. Ano, Rakuske, Nemecke, Danske systemy su este dokonalejsie. Taketo porovnavanie k nicomu nevedie. Povedzme si o tom, ze Slovaci su napr. v úmrtnosti na najcastejsie srdcovocievne ochorenia hanbou Europy. Zatial co „vonku“ umiera na tieto choroby 200 ludi na 100 tisíc obyvatelov, u nas je to 500 pacientov/100 tisíc. To je hroza. Tato štatistika nie je len vizitkou nas lekarov, nemyslite? Tieto cisla nie su len problem lekarov a sestier. Pripomínam, že zdravie človeka ovplyvňuje zdravotník len v 30percentách. To je problem systemu a nasho myslenia, pristupu k vlastnemu zdraviu a vysledok zivotneho stylu ktoremu holdujeme.....
Najskôr si treba samozrejme položiť otázku či naozaj českí lekári zarábajú tak málo. Podľa medializovaných informácií zarábajú v priemere 50 000 českých korún čo je približne 2,11 násobok priemernej mzdy v národnom hospodárstve za tretí štvrťok 2010, ktorá činí 23 665 CZK. Áno, vrátane služieb aj nadčasov. K tomu však treba dodať, že všetkým pracujúcim sa meria priemerná mzda aj s nadčasmi. V zmysle týchto informácií si dovolím tvrdiť, že tento plat v súvislosti s výkonom českej ekonomiky nie je menší ako majú lekári bežne v EU. Pre porovnanie ponúkam platové pomery k priemernej mzde v niektorých európskych krajinách:
Slovensko-2,0
Fínsko-1,8
Švédsko-1,6
V.Británia-1,4
Francúzsko-1,9
Maďarsko1,4
Švajčiarsko-2,2 .
Vyšší pomer k priemernej mzde majú len v Kanade (3,6) Nemecku (4,2) a USA,(5,5) Z uvedeného je zrejmé, že českí a aj slovenskí lekári zarábajú k výkonom svojej ekonomiky primerane a ich požiadavky nevychádzajú z rešpektu voči vývoju ekonomiky. Všímajú si len nominálne hodnoty platov napríklad v Nemecku či Švajčiarsku.
p. Jankech, manipulujete s cislami a statistikou. K tomu len tolko. Mozno budem ironicky. Mozte mi prosim vypocitat aky ma plat lekar v Čine po precitaní na priemernu mzdu a výkon Činskej ekonomiky????
Okrem iného i keď v obmedzenej miere ide o plat generovaný trhom, keďže čiastočne závisí od platov ostatných pracujúcich a miery odvodov do poistného systému.
Neviem či mám pravdu ale nás zdravotnícky trh je deformovaný. Ak pouzijem Vase slova, kapitalisticke prvky v komunistickom bordeli. A cuduj sa svete, napriek tomu to vcelku funguje. Stoji to Slovakov sice rocne tolko ako 5 úsekov cesty D1 v rámci prvého balíka PPP ale zatial pacient nemá problém nájsť lekára ktorý vyrieši jeho problém.
Ale ak trvajú na takých či podobných nominálnych hodnotách je ich postoj k ostatnému obyvateľstvu nemorálny, arogantný a sebecký. Totiž aj kuchár, smetiar, či robotník za pásom zarobí nominálne viac v Nemecku ako v Česku. Nemá teda vzhľadom k požiadavkám lekárov aj on nárok na vyššiu nominálnu mzdu? Ale ak by každý takto arogantne požiadal o zvýšeniu platu (na čo ekonomika nemá) stane sa zaujímavá vec. Roztočí sa kolo inflácie a ten lekár bude zarábať v pomere k ostatným profesiám rovnako ako teraz a bude opäť tam kde je.
V tejto suvislosti si dovoľujem namietať voči porovnávaniu profesie kuchára, smetiara, či robotníka s profesiou lekára, ktorý pracuje pod kontrolou vlastného svedomia, kontrolou našich zákonov, ministerstva zdravotníctva, úradu pre dohľad, médii a revizneho lekára zdravotnej poisťovne. Opakujem, že vzdelanie dobrého lekára trvá min. 15 rokov. Ak berieme do uvahy ekonomické ukazovatele tak aj táto perioda niečo stojí. Nehovoriac o ochote a istej vymierajúcej miere filantropie pomáhať druhym. O tom polemizujme a pomenujme problémy pravým menom. Obzvlášť ak dotyčný mladí lekár zarába menej ako 800 euro mesačne.
Veľmi zaujímavou požiadavkou lekárov je nástupný plat začínajúceho lekára cca 1400 eur. To znamená plat za dosiahnutie diplomu, nie za kvalitu a množstvo vykonanej práce. Vari sú študenti iných vysokých škôl hlúpejší ako študenti medicíny? Prečo by teda aj oni nemohli mať nástupný plat 1400 eur?
Akákoľvek iniciatíva lekárov nebojuje proti právam na adekvátneho ohodnotenia nastupujúcej generácie inteligencie na adekvátne ohodnotenie či už mladých lekárov alebo právnikov, ekonomov, architektov atd atd....
Nuž zmysel pre spravodlivosť a objektivitu asi protestujúcim lekárom chýba. Ideologický pohľad na povolanie lekára ako najvýnimočnejšej profesie je žiaľ smutným dedičstvom boľševických časov, ktoré ten pán doktor akosi stále vyznáva.
Neexistuje dôkaz pre vaše tvrdenie, že lekári majú pocit o svojej výnimočnosti väčší /ak vôbec/ ako niektorí manažerí, bankári, ekonómovia, moderátori, herci, architekti...Základom našej práce je pokora, empatia a snaha pomôcť chorému...Ak všade ani medzi lekármi nie sú individuá, ktoré si riešia svoje osobné frustrácie na úkror pacienta. Ústava SR garantuje slobodnú voľbu lekára.
Väčšina lekárov ktorí sa rozhodli „poďakovať a odísť“ pracuje v štátnych zariadeniach. Čo by urobil s požiadavkami majiteľ súkromného zariadenia hoci aj s minimálnymi doplatkami za zdravotnú starostlivosť? Veľa možností by nemal. Buď by musel zdvihnúť ceny, alebo hľadať nových zamestnancov ochotných pracovať za reálnu mzdu. Škoda, že českí lekári kričia zdvihnite nám platy ale nechcú meniť systém tak, aby si schopní zarobili. Všetci chcú rovnako. Jednoducho protestujúci lekári sú všetci rovnako schopní, .. alebo aj neschopní. Rovnostárstvo náš cieľ, tak ako aj za socializmu. Prečo neuľahčia vláde reformovať systém a nepresviedčajú verejnosť, že platiť za zdravotnú starostlivosť je potrebné....aby bolo aj na ich platy?
Pretože situácia v zdravotníctve nie je jednoduchá. Klientelizmus a osobné záujmy nie sú len problém lekárov alebo sa mylim? Neviem, či viete ale vďaka deformovanému systému u nás neplatí, že najúspešný lekár je aj najlepšie platený. Tento problém má širšie súvislosti, ktoré presahujú rámec tejto kritiky vášho textu.
Čo by však mal robiť štát v situácii aká nastala v Česku? V žiadnom prípade by nemal ustupovať nemorálnym a sebeckým požiadavkám.
Hodnotiť „naše“ požiadavky ako nemorálne a sebecké by som si netrúfol. Čas a budúcnosť ukáže kto má pravdu. Čo myslíte?
Českí lekári majú samozrejme právo opustiť svoje zamestnanie, a preto je potrebné im umožniť odchod. Na ich miesta treba nájsť lekárov z iných krajín. Ak sú nemcom dobrí českí a slovenskí lekári, prečo by čechom neboli dobrí bulharskí, poľskí, ukrajinskí či bieloruskí lekári. Podobne aj na Slovensku.
Pýtam sa, ak nevážime lekárov slovenských budeme si vážiť a budem spokojní s prácou lekárov bulharských? Uvedomujeme si, že aj bulharský lekár musí platiť nájomné za byt v Petržalke? Myslíme si, že Bulhar je naivný a nepojde tiež radšej pracovať do Británie alebo Švedska? To sme takí naivní??????
Príchodom lekárov z iných krajín sa zdravotná starostlivosť môže zlepšiť. Nuž bulharský lekár tu nemá spolužiakov a ani nikoho, kto by mu v prípade pochybenia zakryl chrbát čo bude na prospech veci v mnohých smeroch. Okrem iného sa systém zbaví lekárov arogantných a sebeckých.
Bulharskému lekárovi budú šefovať takí istí riaditelia, ministri a primári ako slovenskému. No comment.
Ale najzásadnejšie opatrenie musí urobiť štát nie v zmysle uspokojovania platových požiadaviek lekárov, ale v zmene socialistického zdravotníctva na zdravotníctvo s trhovými princípmi privatizáciou nemocníc tak, aby nemusel riešiť požiadavky lekárov, ale riešili by si ich samotní majitelia nemocníc a to tak, ako v hociktorej normálnej firme.
Systém zdravotníckej starostlivosti v SR to nie sú len majitelia nemocníc. To sú aj isté náklady na zdravotnú starostlivosť a platby za výkony, ktoré uhrádza štát za výkony vykázané zdravotníkmi. Dnes, žiaľ, štát platí poisťovniam za „svojich“ poistencov veľmi málo peňazí. Deficit v príjmoch zdravotných poisťovní nedokážu znížiť ani „kompenzácie“ ekonomicky hyperaktívnych jedincov s vysokými odvodmi, preto vykazujú inštitúcie predurčené na spravovanie týchto príjmov straty. Straty sa ďalej premietajú do frustrácii subjektov zodpovedných bezprostredne a v konečnom dôsledku za samotné zdravie ľudu, ktorí /ľud/ inak zostáva absolútne nezainteresovaný na participácii deficitu z toho vyplývajúceho. Ak si dnes, aj vzhľadom na ochranu svojej osobnosti, čisto teoreticky uvedomíme, že by niektorá z menovaných pofidérnych spoločností určená akože na správu zdrojov z odvodov určených štátom na správu eur prioritne určených na starostlivosť o zdravie národa a sídli na Seychelských ostrovoch a vykazuje prekvapivo, na rozdiel od prakticky skrachovanej štátnej zdravotnej poisťovne, zisk z nezaplatených faktúr za vykázanú ústavnú alebo ambulatnú starostlivosť o chorých, tak nám nezostáva iné ako slzy pre plač...aj o tomto by mala byt zmena postsocialistického zdravotníctva...

Obrázok používateľa Daniel Jankech

Reakcia č. 1
Dobrý deň pán Vozár.
Keďže Vaša reakcia je pomerne obšírna dovolím si preto na ňu reagovať takpovediac na etapy k jednotlivým Vašim vyjadreniam.
------------------------------------------------------
Dovolím si Vás citovať:
Pytam sa, ak dnes lekari na zapad od nas bojuju za svoje prava, bojovali/bojuju za svoje prava aj nasi pacienti????? Nebojuju. Asi su spokojni s ministrami zdravotnictva, ktorých si 20 rokov vyvolili, s korupciou, doplatkami za lieky, zalostnym stavom nasich nemocnic a ich riaditelmi, ktori sa staraju/starali len o vlastny profit...
.
Pán Vozár ja bojujem za práva pacientov už 25 rokov.. začal som s tým v r.1988. Okrem iného pacienti denne bojujú s lekármi ale mnohí už rezignovali. Domôcť sa slušného zaobchádzania a rešpektu podľa civilných noriem je takmer nemožné.
Súhlasím však s Vami v tom, že riaditeľom nemocníc ide len o svoj vlastný profit a nie o spokojnosť pacientov a zamestnancov. Nemusím ísť ďaleko. V Žiline je to presne tak ako ste opísali A dokonca to viem aj listinne dokázať.

Obrázok používateľa Daniel Jankech

Priznám sa pán Vozár že Vaša reakcia ma potešila, keby aj bola neviem ako kritická.
Nie sťe ľahostajný človek... zostante takým na celý život. Ja sa takým snažím byť.
.
Áno bojujeme za tú istú vec. Len si občas trochu nerozumieme. Ale k tomu aby sme si porozumeli je potrebné aby sme sa navzájom počúvali.... naozaj počúvali a nie obviňovali.
Ale na komunikáciu treba vždy dve strany....

Obrázok používateľa Daniel Jankech

Reakcia č. 2
Dovolím si Vás citovať:
V tejto suvislosti si dovoľujem namietať voči porovnávaniu profesie kuchára, smetiara, či robotníka s profesiou lekára, ktorý pracuje pod kontrolou vlastného svedomia, kontrolou našich zákonov, ministerstva zdravotníctva, úradu pre dohľad, médii a revizneho lekára zdravotnej poisťovne. Opakujem, že vzdelanie dobrého lekára trvá min. 15 rokov. Ak berieme do uvahy ekonomické ukazovatele tak aj táto perioda niečo stojí. Nehovoriac o ochote a istej vymierajúcej miere filantropie pomáhať druhym. O tom polemizujme a pomenujme problémy pravým menom. Obzvlášť ak dotyčný mladí lekár zarába menej ako 800 euro mesačne.
Veľmi zaujímavou požiadavkou lekárov je nástupný plat začínajúceho lekára cca 1400 eur. To znamená plat za dosiahnutie diplomu, nie za kvalitu a množstvo vykonanej práce. Vari sú študenti iných vysokých škôl hlúpejší ako študenti medicíny? Prečo by teda aj oni nemohli mať nástupný plat 1400 eur?
Akákoľvek iniciatíva lekárov nebojuje proti právam na adekvátneho ohodnotenia nastupujúcej generácie inteligencie na adekvátne ohodnotenie či už mladých lekárov alebo právnikov, ekonomov, architektov atd atd....
-----------------------------------------------------
Pán Vozár je neporovnávam povolanie lekára s povolaním kuchára. Ale porovnávam platy jednotlivých profesií.
Ak si vy lekári myslíte že si zaslúžite taký istý plat ako nemcký lekár, tak prečo by slovenský kuchár nemal zarábať toľko koľko ten nemecký?
Len pre zaujímavosť overenú informáciu:
Kuchár na Slovensku 700 e brutto
Kuchár v Nemecku...1500 e brutto.
Platy kuchárov a aj lekárov závisia od výkonu ekonomiky. A v rámci slovenskej ekonomiky zarábate ako lekári alebo kuchári primerane. Požiadavky lekárov V ČR sú nemorálne lebo chcú plat výkonu nemeckej ekonomiky a nie českej Podobne ako aj na Slovensku. Okrem iného lekári nevolajú po zmenách ktoré by benefity priniesli, ale chcú štátne komunistické zdravotníctvo bez zodpovednosti za svoju prácu a s vysokými rovnostárskymi platmi.
A predstavte si situáciu že začínajúci lekár bude mať nástupný plat 1400 eur. Nie vy nie ste proti aby mali taký plat aj iní vysokoškoláci. Avšak väšina z nich pôjde pracovať do súkromného sektoru a nikto im taký plat nedá. Ak by ste ho nariadili zákonom, firmy budú prijímať šikovných stredoškolákov .. čo robia aj teraz, aj keď v menšej miere. A potom by väšina vysokoškolákov bola nezamestnaná.
Vy chcete donútiť štát k platbe vysokých miezd, lebo štát sa za istých okolností donútiť dá. Preto chcete štátne mizerné zdravotníctvo, nejde o pacientov.
A keďže ako spoločenská skupina ignorujete ekonomické zákonitosti alebo im vbec nerozumiete pokladám vás za ekonomických analfabetov, alebo vypočítavých komunistov.
Aj pre takúto ignoráciu sa na vás spoločnosť pozerá krivo.
Neberte to prosím osobne.

Obrázok používateľa Igor Vozar

a chápem čo chcete naznačiť. obávam sa len toho, že o pár rokov nás možno nebude kto liečiť. vážim si kulinarske umenie dobrého kuchára, pretože neviem variť. ak nebudú raz kuchári, tak ma to bude veľmi mrzieť. ak ale nebudú zdravotníci, nebude sa mať kto starať o chorých...žiaľ, niektorým ekonomom chýba trošku aj vízia do buducnosti a širšie súvislosti. strastlivosť o chorých a o tých ktorí sa o nich starajú je základná povinnosť každého štátu..

Vlastne si staci precitat len nazov prispevku, citat zvysok je zbytocne pretoze postoj autora je jasny. Stylisticky skvele, spisovatel s bohatymi skusenostami. Ale okrem par znamych, z internetu prelozenych a prekopirovanych faktov sa clovek stretne viacmenej len s osocovanim, predsudkami. Navrh riesenia situacie je jednoznacny. Nechajme odist lekarov k istemu datumu, par hodin predtym ( pretoze viac casu asi nebude)zrealizujeme hromadny transport lekarov zo zahranicia a vsetko bude v poriadku. V osudne rano preberu oddelenie z ruk odchadzajucich kolegov a vsetko pojde dalej. A potom ti co sa chystaju odist a my co sme odisli ,mozme spokojne rozvijat svoje integracne aktivity v zahranici, pretoze sme vlastne domovine pomohli zbavit sa nekompetentnych sebcov, ktori z nedbalosti skodia pacientom spoliehajuc sa na svojich spoluziakov. Po skoro 5 rokoch v nemecku musim priznat, ze emigracia mnohym z nas pomohla, pretoze pacienti krajin do ktorych sme odisli nas vnimaju inak ako je to vykreslene v literanych skvostoch pana Jankecha. Mozno napisat 1000 blogov, diskusnych prispevkov, vyliat svoju zlost,ale riesenie to neprinesie.

Obrázok používateľa Daniel Jankech

Ďakujem za reakciu. Nechcem sa Vás dotknúť, ale Vaša reakcia odráža isté socialistické stereotypy.

Dovolím si Vás citovať:
"Mozno napisat 1000 blogov, diskusnych prispevkov, vyliat svoju zlost,ale riesenie to neprinesie."
Celkom s Vašim tvrdením nesúhlasím, keďže niektoré moje blogy prinášajú riešenia a pacienti ich využili. Občas ma aj oslovia s prosbou o radu.
Avšak, ja nie som ten kto by mal prinášať riešenia aj keď to svojim spôsobom robím.
Pán doktor na to ste tu Vy a Vaša komunita aby prinášala riešenia a to také, ktoré vedú k prospechu pacientom i personálu. Nerobíte to, ba protestujete aj vtedy ak je zákon tak jednoznačne na strane pacienta že to zbadá aj človek s troma ľudovými.
Takže úloha dňa pre slovenských lekárov-prinášať riešenia, nie proti nim bojovať ak ich niekto prináša, možno aj na blogu.
.
Dovolím si opäť citovať:
"Po skoro 5 rokoch v nemecku musim priznat, ze emigracia mnohym z nas pomohla, pretoze pacienti krajin do ktorych sme odisli nas vnimaju inak ako je to vykreslene v literanych skvostoch pana Jankecha."
.
Určite áno pán doktor Vás nemeckí pacienti vnímajú inak. Vďaka Bohu. Avšak myslíte si že nemecký pôrodník by rodičku počas pôrodu počastoval vetou:
"Nevrť tým zadkom ty baba jedna sprostá?
.
Slovenskí pacienti vnímajú slovenských lekárov len tak ako cítia.
A aj preto sa na nich pozerajú s pohŕdaním a dešpektom...
Česť výnimkám.

Pekný deň.

Feedback