Dvaja motáci na TV JOJ.

Včerajšia politická talk-show De Facto (19.2.2008 o 22:00) musela naozaj zaujať. Nie rečníckou brilantnosťou súperov, či znalosťou problematiky o...

Včerajšia  politická talk-show De Facto (19.2.2008  o 22:00) musela naozaj zaujať. Nie rečníckou brilantnosťou súperov, či znalosťou problematiky o ktorej hovoria, ale úplnou neschopnosťou poznať a pochopiť problém,  ktorý bol predmetom ich diskusie a tým aj presvedčiť verejnosť o tej svojej ozajstnej, či politickej pravde.

Viem, politici majú zaujať je jedno čím, presvedčiť potencionálnych voličov, možno poučiť verejnosť, a pritiahnuť televíznych divákov ako odmenu pre televíziu.
Tiež si však myslím, že televízia by mohla, ak sa rozhodne predstaviť nám politikov so svojimi názormi určiť im také témy, ktoré sú tak trochu aj ich doménou a môžu nám aj niečo povedať.

Z diskusie o dôchodkovej reforme v podaní pána Hrušovského (KDH) a p. Čaploviča (SMER) bolo zrejmé len jedno: Pán Hrušovský nevie profesionálne obhájiť reformu dôchodkového systému, a pán Čaplovič svojou marxistickou filozofiou nevie obhájiť zásahy do nej. Musím však poznamenať, že svojim predsa len trošku presvedčivejším podávaním dokonca aj poloprávd a socialistických bludov vyznel prejav p. Čaploviča hodnovernejšie, čo je opäť na škodu, a to predovšetkým budúcim dôchodcom a aj opozícii.

Myslím, že vKDH by mali začať viac myslieť na budúcnosť.
Pán Hrušovský mal vo svojom priestore veľkú možnosť usvedčiť SMER  so skutočných  a podlých dôvodov, prečo im ten druhý pilier tak vadí. K tomu na objasnenie len kúsok z histórie:

Demografický vývoj je nepriaznivý a práve preto, ak nemá pracujúcich či štátny rozpočet onedlho zaťažiť obrovský deficit sociálnej poisťovne, či dôchodky nemajú byť naozaj v budúcnosti len žobračenky, rozhodla sa bývala vláda zmeniť pyramídový dôchodkový systém
na tzv.dvojpilierový. Tento má však až do doby vyplácania prvých dôchodkov z druhého piliera jeden zásadný nedostatok, a tým je nahrádzanie výpadku príjmov sociálnej poisťovne práve preto, lebo 9% z pôvodných 18% odvodov do sociálnej poisťovne ide na účty súkromných sporiteľov.
Minulá vláda tento deficit nahrádzala príjmami z privatizácie a tiež na súčasné volebné obdobie R. Fica nechala istú zábezpeku vo výške približne 60 miliárd korún z privatizácie SPP.

Je výhodný druhý pilier či prvý?
Ja sám som osobne aj v 2. pilieri a neplánujem vystúpiť. Výhodnosť súčasného nastavenia ktoré nepotrebovalo žiadne zásahy je predovšetkým v istej záruke, že v budúcnosti nebude potrebné zvyšovať odvody do sociálnej poisťovne a dôchodky zostanú na znesiteľnej úrovni.
Poprípade budúce vlády nebudú musieť z našich daní dolievať peniaze do sociálnej poisťovne, ktoré budú samozrejme chýbať v inej oblasti nášho života. Ak to rozmeníme na drobné, nebudeme musieť vyššími platbami, ktoré by znižovali životnú úroveň občanov zachraňovať pyramídový dôchodkový systém.

Čo však mohol povedať p. Hrušovský, a prečo súčasnej vláde tak hrozne druhý pilier vadí?
Bolo by naivné sa domnievať, že Ficovi sa nepáči len to, že dôchodkové spoločnosti sú súkromné. Bolo by mu to jedno, keby mu aspoň na chvíľu zostalo toľko peňazí v soc. poisťovni, aby mohol rozdávať a kupovať si predovšetkým dôchodcov a získavať tak voličov. V súčasnosti totiž v soc. poisťovni nie je toľko peňazí na jeho hazardérske politické programy, a to je pravá príčina nenávisti voči druhému pilieru.A prostriedkov bude v budúcnosti ešte menej ako dnes, čoho je aj sám príčinou, keďže prišiel o zdroj prijímov zastavením privatizácie.

Takže žiadna obava o dôchodky občanov a sociálne cítenie, ale odporný a cynický kalkul, keďže vyhnaním sporiteľov z 2. piliera  sa problém nevyrieši, ale len na chvíľku oddiali, aby opäť prepukol v sile, ktorá nás bude stáť mnoho prostriedkov. Avšak vtedy už Fico vládnuť nebude, takže mu je to úplne jedno. Myslím že časopis Trend nazval Roberta Fica výstižne: „Zlodej budúcich dôchodkov“

Mám taký pocit, že súčasná opozícia by ani tak nemal hovoriť o výhodnosti či nevýhodnosti súčasného nastavenia dôchodkového systému, ale jednoducho a zrozumiteľne odhaľovaťdôvody, prečo chce súčasná vláda presunúť bremeno ďalších problémov na tie budúce. Túto šancu však na tentokrát p. Hrušovský premrhal.

V politickej talk-show ešte padla nejedna perla ducha, obzvlášť od p. Čaploviča. Názor, že keby tie peniaze, ktoré majú DSS-ky mal štát, tak by dokázal lepšie investovať je naozaj zaujímavý. Ale ako to dopadne, keď niečo riadi štát netreba ísť ďaleko. Vytunelované štátne podniky za Mečiara a Bratislavské letisko je jeden z nespočetných príkladov.

Pridať komentár

Feedback