Ale Róbert. Načo ti ten „držhubný“ zákon bude?

Róbert, ty sa nezdáš. Máš odvahu. Aspoň ty to tak nazývaš. Tak novinári sú hyeny, hadi, duchovní bezdomovci a noviny zas prostitútky, ktoré obcujú s...

Poviem Ti na rovinu, tak ako to ty „nandáš“ novinárom na tlačovkách, tak to ešte nikdy nikto nedokázal. Priznám sa, že ak by som tým novinárom bol, tak ver mi, že by som asi pristal na Tvoju hru. No a potom by si možno ani nevymýšľal „držhubné“ zákony pre novinárov, ale možno by si vymyslel aj nejaký pre seba.

Ale Róbert, aby si ma nepokladal len za nejakého vyrývača a zlomyseľníka rozhodol som sa, že Ti nejako pomôžem a veci vysvetlím, aby si ich aj  so súdruhom Marekom lepšie pochopil, čo v budúcnosti dúfam že oceníš. Vieš ono to totiž s výsledkom Tvojho socialisticko-eticko -samoregulačného zákona nebude také jednoduché.

Len toť minule som počul súdruha Čaploviča ako obvinil opozíciu z kontaktov na majiteľov médií, ktorí potom akože na ich podnet zariadia, aby novinári písali o Tvojej pofidérnej vinici, alebo hromadnom zadávaní štátnych objednávok bez výberového konania či o ďalšom pozemkovom škandále jedného súdruha z Tvojej tlupy. Alebo nebodaj si dovolia napísať takú nehoráznu drzosť, že za hospodárskym či medzinárodno politickým úspechom Slovenska sú tí prekliati opoziční dzurindovci a spol., a ty úplne nič, ba ešte menej...

Prepáč, trochu som odbočil. Chcel som Ti vysvetliť, že to teda nebude až také jednoduché a prečo.

Vieš prednedávnom ktosi z Tvojej tlupy vyhlásil, že vláda by mala mať to vlastné médium. A vidíš ten súdruh z prezidentského paláca Ti hneď chytil stranu. Len nie je novinár to je fakt, ale on už predsa len čosi vie o vládych médiách.

Pamätáš sa na tie slávne noviny s názvom „Slovenská Republika“? Párkrat som ich čítal, nosil ich do práce môj prešpekulovaný kolega z HZDS. Medzi nami, aj jemu boli na smiech, ale keďže chcel robiť politickú kariéru, nosil ich ako svoju bumážku príslušnosti k skupine. No a vieš ako tie noviny dopadli? Skrachovali. A vieš prečo skrachovali?  Nuž, lebo ich nikto normálny nečítaval, a keď ich nečítaval, inzerenti svoje reklamy zadávali do novín, ktoré niekto číta, nech boli  inzerenti aj z HZDS.

Uff  zdá sa mi, že to dosť dobre nechápeš. Vysvetlím.

Noviny čítajú ľudia, ktorí sa chcú niečo dozvedieť a informácie pokladajú za cenné. A tiež sú ochotní dať tých pár korún denne za ne. Ale má to istý háčik v tom, že takýto čitateľ má svoj vlastný názor, informácie triedi a nestačí mu, že Ty si niečo povedal. Nuž a takýto čitateľ sa zvykne práve preto, že ho informácie zaujímajú lepšie orientovať vo svete a aj lepšie zarába. A keď lepšie zarába, inzerenti sa mu snažia niečo predať. A keď sa mu snažia niečo predať, oslovia ho v tých médiách, ktoré číta, ináč by to boli do vzduchu vyhodené peniaze.Rozumieš však. To sú tie hrozné ekonomické zákony, ktoré by si Ty tak rád zmenil. Ale to je asi taký problém ako vyrobiť počasie na Tvoje želanie, ale verím že aj o to sa pokúsiš.

Aha. Ty si myslíš že realizovaním „práva na odpoveď“presvedčíš Tvojich nevoličov, že sa nakoniec stanú Tvojimi voličmi. No na to by som Róbert nespoliehal. Totiž, ono Tvoji voliči noviny nečítajú, ledaže tak pofidérny bulvár kde píšu, kedy s ktorou celebritou súložila druhá celebrita a tých čo čítajú mienkotvorné denníky a časpisy zas tak ľahko neobabreš.

Nuž Róbert. Budeš mať teraz šancu vypisovať do novín koľko chceš a reagovať na každú pravdu čo o Tebe napíšu. Aby to však nepôsobilo kontraproduktívne. Totiž kritický čitateľ pozná ako blufuješ a táraš, môžeš mať „práv na odpoveď“ na tisíce a veci to podľa Tvojich predstáv aj tak nezmení. Tiež samozrejme nečakaj, že ľudia so všeobecným rozhľadom začnú preto čítať bulvár, najobjektívnejšie noviny ako tvrdíš a vzdajú sa pravdy v mienkotvorných printových médiách.

Ale čo z toho všetkého Róbert vyplýva:

Tak napríklad, že nie dzurindovci majú tie nitky, ktorými ovládajú médiá ako tvrdí Tvoj spolusúdruh Čaplovič, ale my kritickí čitatelia rozhodujeme o existencii médií aj tých printových. Preto nás média musia informovať pravdivo, ináč by skrachovali ako preslávené vládne noviny za Mečiara, „Slovenská Republika“.

To však pre Teba nie je moc dobrá správa, a ani nepredpokladám, že ju budeš akceptovať. Ledaže by si noviny zakázal... aj toho sa možno dočkáme, ale neviem či to pomôže.

Tvoj boj so slobodou slova Róbert nemôžeš v dobách internetu a otvorených hraníc nikdy vyhrať, nech akokoľvek napínaš svoje politické svaly.

Ale vieš Róbert. Kedysi za socíku ak zamestnanec niečo ukradol z fabriky, radoval sa z toho dvakrát. Prvýkrát, keď niečo ukradol, a druhýkrát keď zistil, načo mu to čo ukradol bude.

Len neviem či Ti bude v súvislosti s právom na odpoveď o čo ide predovšetkým, dopriate tej druhej radosti.

A na záver. Skúsme si typnúť, kto z koalície využije právo na odpoveď ako prvý.

Pridať komentár

Feedback